Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Ubiegły tydzień obfitował w premiery, na sklepowych półkach pojawiło się wiele nowych propozycji planszówkowych dla najmłodszych, a także kilka ciekawych pozycji dla starszych miłośników gier planszowych. Przyjrzeliśmy się także nowym zapowiedziom oraz rozpoczętym przedsprzedażom. 
Premiery
Tajniacy Disney, Rebel

W tym tygodniu swoją premierę miała nowa odsłona bestsellerowej gry imprezowej Tajniacy. Tajniacy Disney to zupełnie to propozycja dla najmłodszych, bazująca na popularnej karcianki w skojarzenia, gdzie dwie drużyny rywalizują o to, która jako pierwsza odgadnie przypisany do niej zestaw haseł. Wyzwanie polega na tym, że wspomniane słowa ukryte są na planszy pod postacią obrazków lub wieloznacznych wyrazów. Tylko kapitanowie wiedzą, które z nich przypisane są do poszczególnych drużyn. Ich zadaniem jest przygotowywanie zwięzłych podpowiedzi, które mają naprowadzić grupę na odpowiednie karty. 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Dobble Kicia Kocia, Dobble Psi Patrol, Rebel

Do bestsellerowej serii Dobble właśnie dołaczyły kolejne dwie prpozycje dla najmłodszych. Kicia Kocia, bohaterka popularnych książek dla dzieci, wraz z przyjaciółmi zawitała do świata gier! Na co dzień uczą maluchy, jak zachowywać się w codziennych sytuacjach, a teraz będą wspierać je w ćwiczeniu spostrzegawczości i refleksu podczas szukania par identycznych symboli. 

Marshall, Rubble, Chase, Rocky, Zuma, Skye – bohaterskie psiaki Psiego Patrolu, które na co dzień dzielnie pomagają potrzebującym, również zawitały na kartach Dobble. Zadanie jest proste: spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021 Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

11.Bierze, G3

Kolejna część kultowej (zwłaszcza w kręgach lubiących niezobowiązujące, szybkie karcianki) serii zawitała na sklepowe półki. 6 bierze! ewoluowało w 11 bierze! – ale czy więcej znaczy lepiej? Patrząc na klasyczne wręcz karty z wizerunkami byków, nie widzę niczego, co miałoby obalić to twierdzenie. Oczywiście różnice pomiędzy wersjami gry są zauważalne, jednak zmieniająca się liczba stosów co rusz wymusza zmianę taktyki i strategii – fani główkowania, nawet najmłodsi będą więcej niż zadowoleni.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas, FoxGames
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

5 maja premierę miał Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas od wydawnictwa FoxGames. Tym razem Karolina, Kazik i wydra Hiacynta wsiadają do wehikułu i wybierają się na poszukiwania Zgadroida. W tej części ich podróż ma nie tylko przestrzenny, ale także czasowy wymiar. Drużyna podczas przemierzania przyszłości i przeszłości, odwiedza siedem ciekawych epok, przy okazji zyskując nowych przyjaciół. Oczywiście nie obędzie się bez konieczności rozwiązywania różnych zagadek (jest ich aż trzydzieści osiem). Czy uda wam się wytropić porywacza robota należącego do tej trójki bohaterów? Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z podpowiedzi. Autorzy opracowali specjalny system, dzięki któremu można rozwiązywać łamigłówki bez konieczności używania komputera czy też smartfona, jak w przypadku Dziennika 29 i Dziennika 29. Przebudzenie lub Dziennika: Wyprawa 1907. To gra paragrafowa stworzona z myślą o dzieciach i młodzieży.

TO JEST NAPAD!, Nasza Księgarnia 

5 maja premierę miała także nowa gra od wydawnictwa Nasza Księgarnia, o dość groźnie brzmiącym tytule TO JEST NAPAD!. Jeżeli lubicie klimat Dzikiego Zachodu i tętent końskich kopyt, prawdopodobnie ten tytuł was zachwyci. Za jego sprawą możecie wcielić się w przewodników band napadających na pociągi. W czasie gry dokonujecie sześciu takich niebezpiecznych akcji, podczas których chcecie przejąć przewożone w wagonach złoto, dynamit i pieniądze. Musicie przemyśleć strategię działania i wybierając odpowiedniego zbója wysłać go do napadów, by zebrał dla was najcenniejsze fanty. W tej rozgrywce dozwolone jest blefowanie, ale także trzeba mieć szczęście oraz przemyślaną taktykę. Bez tego nie zdobędziecie bogactwa i nie zwyciężycie. W tę grę można zagrać w minimum dwie osoby, które, jak podaje wydawca, skończyły już dziesiąty rok życia.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

 

7 złotych miast, Nasza Księgarnia 

Czy marzyliście kiedyś o tym, aby zdobyć skarby legendarnych Złotych Miast? 5. maja już za nami, więc macie ku temu świetną okazję, bowiem tego właśnie dnia odbyła się premiera gry 7 Złotych Miast od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Docierając do tytułowej krainy będziecie musieli zawalczyć o znajdujący się w niej skarb. Powinniście zebrać go jak najwięcej, aby wygrać ten pojedynek. Zadanie utrudni wam fakt, iż świątynia, w której znajdują się cenne przedmioty wkrótce runie. Scenariusz gry jest oparty na popularnej w Ameryce Północnej legendzie o 7 Złotych Miastach Ciboli, odpowiedniku słynnej w Ameryce Południowej legendzie o El Dorado. Przypomnijmy, że Nasza Księgarnia wydała także grę w tym klimacie, a więc Wyprawę do El Dorado. Obie planszówki mają proste zasady i podczas rozgrywki zapewnią wszystkim zainteresowanym mnóstwo emocji.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Jaś i Małgosia, Granna

W miniony piątek do sprzedaży trafiła kolejna gra z bajkowej serii stworzonej przez wydawnictwo Granna. Przypomnijmy, że pierwszy tytuł w tym cyklu to Kopciuszek, natomiast drugi, który premierę miał właśnie 7. maja – Jaś i Małgosia. Na wstępie warto wspomnieć, że opakowanie gry jest jednocześnie trójwymiarową planszą, wzbogaconą w środku o domek z piernika. Na kartach dostępnych w zestawie znajdziemy zaś mnóstwo smakołyków. Wiemy już, że jest to kooperacyjna gra rodzinna, więc idealna dla dzieci. Autor, pracujący jednocześnie w wydawnictwie, oparł ją na fabule klasycznej bajki. Kto odważy się wyruszyć do lasu i zabrać najwięcej smakołyków z domku Baby Jagi? Aby wygrać, trzeba być sprytnym i nie dać się jej złapać! 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021
Kamienna Mandala, Lucrum Games

6 maja swoją premierę miała Kamienna Mandala autorstwa Filipa Głowacza wydana przez Lucrum Games. Przepiękna oprawa graficzna planszówki skrywa w sobie proste zasady: nie znaczy to jednak, że wygrana przyjdzie łatwo. Kto wie, czy to właśnie wasza strategia na zdobycie punktów okaże się najlepsza. Tytuł powinien zadowolić zarówno artystyczne dusze, jak i te z zamiłowaniem do logiki.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Zapowiedzi
Search for Planet X, Lucky Duck Games

Ku zaskoczeniu wielu Lucky Duck Games ogłosiło tytuł, który pojawi się dopiero w przyszłym roku, ale za to jaki – Search for Planet X. W tej grze gracze wcielają się w rolę astronomów, którzy za pomocą obserwacji i obliczeń poszukują tajemniczej Planety X. Obserwując nocne niebo i uczestnicząc w konferencjach, będą weryfikować lokalizację różnych ciał niebieskich, aż ktoś w końcu ją odnajdzie. Search for Planet X wzbogacono o wirtualną rzeczywistość, w postaci aplikacji, dzięki której w każdej rozgrywce ciała niebieskie będą rozmieszczone losowo, ale zgodnie z wewnętrzną logiką.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Black Rose Wars, Czacha Games

Czacha Games poinformowało, że już tej jesieni nakładem tego wydawnictwa pojawi się polska edycja gry Black Rose Wars. To rywalizacyjna planszówka osadzona w świecie fantasy wykorzystująca mechaniki deckbuildingu, pełna strategi oraz walki. Każdy z graczy wcieli się w potężnego maga zakonu Czarnej Róży i będzie dążyć do zdobycia najwyższego tytułu Magistra. Magowie walcząc ze sobą będą przywoływać różne stworzenia czy rzucać potężne czary. W każdej turze, po wybraniu nowych zaklęć, gracze z wyprzedzeniem planują swoją strategię, kładąc zakryte karty. Później ujawniają zagrane karty, aby wyeliminować przeciwników, rozwiązywać misje lub przyzywać stwory.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Predsprzedaże
Trek 12, Rebel

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021Rebel rozpoczyna przedsprzedaż nowego tytułu Roll&Write. Wybierz się w pieszą wędrówkę po Himalajach, podczas której będziesz wyznaczać nowe szlaki na szczyty. Dokładnie mapuj teren i oznaczaj trasę, ale zachowaj ostrożność na najniebezpieczniejszych ścieżkach. Spryt i odwaga będą konieczne, aby podejmować właściwe decyzje, podnieść swoją reputację i, kto wie, być może stać się legendarnym wspinaczem.

Trek 12 to gra typu roll-and-write, która oferuje rosnące poziomy trudności. Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez sprytnie rozmieszczanie wartości liczbowych na arkuszy trasy górskiej.

Dungeons & Dragons: Tyrants of the Underdark, Rebel
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Dungeons & Dragons: Tyrants of the Underdark to pełna rywalizacji gra strategiczna dla 2
do 4 graczy, w której wcielasz się w jedną z przywódczyń najznamienitszych rodów Menzoberranzan. Jako mroczny elf, Twoim celem jest zdobycie potęgi, najwyższej pozycji w hierarchii rodów i uznania w oczach Lolth. W trakcie gry zbuduj talię sługusów z Twojego rodu i wykorzystaj ich do osiągnięcia swoich celów. Będziesz nieustannie udoskonalać swój deck, dodając nowe karty, starając się uczynić swoją talię potężniejszą!

Dodatki do gry Eksplodujące kotki: Frywolne kotki i Szczekające kotki, Rebel

Frywolne Kotki oraz Szczekające kotki do dodatki do napędzanej kociakami rosyjskiej ruletki, który zawiera zupełnie nowe karty. Wśród Frywolnych Kotków znajdziemy nieznane dotąd efekty takie jak przejazd śmieciarki zmuszający uczestników do pozbycia się kart z ręki czy wyjątkowa pułapka na współgraczy w postaci bomby kotomowej. Natomiast Szczekające kotki to także nowe moce, jak również korona mocy zapewniające ochronę przed kradzieżą kart.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021 Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021

Zombicide 2. edycja, Portal Games

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021Podczas piątkowego live’a na Planszówki.tv Portal Games ogłosiło rozpoczęcie kilku przedsprzedaży. Jednym z nich jest preorder drugiej edycji kultowej gry Zombicide. Nowa odsłona ma być udoskonaleniem pierwowzoru, dostarczająca nowych ocalałych oraz dwadzieścia pięć niepowtarzalnych scenariuszy. Bonusem dla osób, które zdecydują się na zakup Zombicide 2.ed w przedsprzedaży jest wysyłka gry dwa lub jeden tydzień przed właściwą premierą, a także unikalne 3 modele Danny Trejo Badass Survivor and Zombie set. Premiera gry odbędzie się w drugim kwartale 2021 roku.

God of War: Gra Karciana, Portal Games

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021Ruszyła także przed premierowa sprzedaż karcianej wersji gry God of War. W przeciągu półtorej godziny 1-4 graczy wcieli się w Kratosa i jego kompanów, by w kooperacyjnej rozgrywce deck buildingu przetrwać nadchodzący Ragnarök. Do wyboru dostaniemy sześć postaci znanych z kultowej gry wideo o tym samym tytule. Na początku rozgrywacie jedną z sześciu dostępnych kart Zadań, a kiedy uda się Wam wypełnić jej warunki, musicie wybrać pomiędzy dwiema kolejnymi. Na sam koniec czeka Was ostateczne starcie z jednym z czterech Bossów. Premiera God of War: Gra karciana już w przyszłym miesiącu.

Osadnicy: Królestwa Północy – Królowie Egiptu, Portal Games

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 01.05. – 07.05.2021Premiera dodatku Królowie Egiptu będzie miała miejsce już 27 maja, natomiast już teraz możecie składać swoje przedpremierowe zamówienia. Królowie Egiptu to kolejny dodatek do kultowego już tytułu Osadnicy: Królestwa Północy. Kompatybilny także z poprzednimi rozszerzeniami, wprowadza dwie potężne, działające na odmiennych mechanikach frakcje – Hatszepsut oraz Amenhotepa.

 


Artykuł przygotowali: Paulina Adamczuk, Przemysław Ekiert, Natalia Jóźwiak.

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu