Top smoków z popkultury

-

Smok smokowi smokiem? Nie w tym przypadku! Bo gdy już się pojawią, kroczą dumnie przez scenę i swoim majestatem przyćmiewają inne fantastyczne stworzenia. Te wielkie bestie budzą strach i szacunek, a także fascynują. Niektóre nawet towarzyszą bohaterom i pomagają im stawić czoła przeciwnością losu. Dlatego nasza redakcja postanowiła zebrać najbardziej popularne smoki z popkultury.

Uwaga! Każdy, kto czyta tę topkę narażony jest na smoczy gniew!

Mushu (Mulan

Top smoków z popkultury

Mushu to smok, który uosabia stwierdzenie, że nie rozmiar się liczy – mając rozmiar kieszonkowy, niewyparzony język i Genialne Pomysły™, wpędził swoją podopieczną w niejedne problemy, chociaż miał pomagać. A wszystko po to, aby zająć miejsce, które uważa za sobie należne – wśród strażników rodziny. Na szczęście dla Mulan, Mushu ma jednak trochę oleju w głowie i w razie wyższej konieczności jest gotów zniżyć się do udawania jaszczurki. No, a poza tym jego plany niekoniecznie okazywały się tak wariackie oraz niemożliwe do spełnienia – w końcu Mulan uratowała Chiny! (Agata W.)

Szczerbatek (Jak wytresować smoka)

Top smoków z popkultury

W smoczym zestawieniu nie może zabraknąć ulubionego smoka wielu wikingów z dziwnymi imionami – Szczerbatka. Nocna Furia, zestrzelona z katapulty przez Czkawkę podbiła serca nie tylko najmłodszych, ale i tych odrobinę starszych widzów, wkradając się (w pluszowej formie) na półki niejednego domu. Co ciekawe, Szczerbatek nie potrzebował do tego umiejętności mowy (a więc i dzielenia się więc ze swoim jeźdźcem mądrością sprzed wieków, czy rzucania gróźb bez pokrycia), wystarczyła mu kocia zwinność i niesamowicie zanimowana mimika, by od razu było wiadomo o czym nasz smok myśli i w jakim jest nastroju. To jedna z niewielu produkcji, w których mityczny gatunek potraktowany został jak każde normalne zwierzę (a na początku nawet jak szkodnik) i nie posiadał ludzkich cech oraz zdolności. Pomimo tego Czkawka ze Szczerbatkiem… dogadywali się świetnie i naprawdę trudno znaleźć lepszych przyjaciół niż ta dwójka. (Martyna/Idris)

Falkor (Niekończąca się opowieść)

Top smoków z popkultury

Nie ma łusek ani skrzydeł. Swoim wyglądem nie przypomina wielkiego gada ziejącego ogniem. A jednak Falkor z Niekończącej się opowieści jest smokiem i to nie byle jakim – smokiem szczęścia. Pokryty gęstym futrem stwór o pysku przesłodkiego pieska to jedna z kultowych postaci wielopokoleniowego hitu. Z pewnością niejeden z was marzył o podniebnej podróży na grzbiecie tego ogromnego czworonoga o rubinowych ślepiach. Falkor zachwycił nas nie tylko swoim wyglądem, ale także ogromną wiedzą i mądrością. Służył pomocą i dobrym słowem każdemu zagubionemu człowiekowi lub innej istocie zamieszkującej Fantasię. Dlatego pamiętajcie słowa tego futrzanego smoka: „Nigdy się nie poddawajcie, a szczęście was znajdzie”. (Natalia Jóźwiak)

Smoczyca (Shrek)

Top smoków z popkultury

Smoczyca ze Shreka to prawdziwa kobieta/samica. Czasami groźna, czasami słodka jak cukierek. Potrafi postawić na swoim i zdobyć to, czego pragnie. Dowodem na to jest jej związek z Osłem, który sama zainicjowała. Jej postać początkowo przeraża, lecz wraz z kolejnymi częściami Shreka rozczula oraz bawi. Poznajemy ją w postaci i samotnej kobiety, i zauroczonej samcem kokietki, a na końcu jako matkę – oddaną i kochającą. Jest niezwykłej urody. Uwagę przyciąga niemal różowy kolor jej łusek, długie i zakręcone rzęsy oraz ponętne, idealne do całowania, usta. Jej uśmiech i spojrzenie zielonych oczu potrafi rozczulić niejednego widza. Mnie urzekła już w pierwszej części filmu. (Wiola Baran)

Saphira (Eragon, Christopher Paolini)

Top smoków z popkultury

Smoczyca która wykluła się gdy główny bohater dotknął i zaopiekował się jej jajem. Dzięki magii stworzyli więź i mogli się porozumiewać przez umysł. Smoczyca posiada błękitne łuski i duże poczucie humoru. Dorasta wraz ze swoim jeźdźcem i potrafi dokonywać magicznych cudów. Na czole dziewczynki pozostawia znamię albo naprawia strop twierdzy krasnoludów i zamiast szkła mają zadaszenie z diamentu, zamienia również grobowiec Broma w diament. Waleczna i odważna, odda życie za swojego jeźdźca. (Patrycja Sura)

Smaug (Hobbit czyli tam i z powrotem, J.R.R Tolkien)

Top smoków z popkultury

O tym smoku nie trzeba przypominać bo zna go każdy który czytał książki Tolkiena. Zawłaszczył sobie dom krasnoludów, bo posiadali złoto i inne bogactwa. Chciwy, zły ale też wściekle inteligentny i sprytny. Broni swojego skarbca do ostatniego tchu jak również mści się na mieszkańcach. (Patrycja Sura)

Alduin (The Elder Scrolls V: Skyrim)

Top smoków z popkultury

Główny antagonista ostatniej części serii The Elder Scrolls. Jest pierworodnym smoczego boga czasu Akatosha i powraca z wygnania, aby ponownie przejąć władzę w krainie Skyrim. To właśnie jego widok wita nas na początku rozgrywki i cała oś fabularna, skupiona jest na jego pokonaniu. Alduin jest zapatrzonym w siebie i pełnym pychy gadem, który siłą podporządkowuje sobie inne smoki. W dawnych czasach dopuścił się niezliczonych okrucieństw i rządził twardą łapą. Czarny niczym noc z płonącymi czerwonymi oczami. Jego widok budzi trwogę, a pierwsze spotkanie z nim zapamiętam na długo. (Mateusz Zelek)

Rogogon węgierski (seria Harry Potter)

Top smoków z popkultury

Uważany za jednego z najbardziej agresywnych smoków, Rogogon węgierski napędził stracha głównemu bohaterowi w Czarze ognia. To właśnie z nim Harry Potter musiał podjąć walkę w Turnieju Trójmagicznym. Ale chyba organizatorzy zapomnieli, że to smoczysko odznacza się wielką siłą i zwinnością, także żadne łańcuchy mu nie straszne. Budzi on trwogę w sercu niejednego czarodzieja i zapewne nikt nie chciałby walczyć z tą wielką bestią. Cóż, gdyby Harry nie uciekł się do podstępu, to marny byłby jego los… (Agido)

Killgarah (Merlin

Top smoków z popkultury

Choć na początku trudno było określić czy Killgarah na pewno stoi po stronie młodego czarodzieja, z perspektywy czasu nikt nie ma już chyba wątpliwości, że Merlin i Artur niejednokrotnie skończyliby marnie bez pomocy tego smoka. Przez długie lata więziony przez króla Uthera i marzący o zemście na okrutnym Pendragonie, Killgarah ostatecznie podporządkował się ostatniemu władcy smoków i zawsze zjawiał na jego wezwanie. Jego rady, wiedza i siła okazały się nieocenionym atutem w wielu, na pozór beznadziejnych, sytuacjach. Poza tym nie można odmówić temu smokowi uroku, poczucia humoru oraz ciętego języka, które ujawniały się w jego licznych rozmowach z Merlinem. (Asia Posorska)

Smaug (Hobbit, czyli tam i z powrotem, J. R. R. Tolkien)

Top smoków z popkultury

Smaug Groźny; Smaug, pierwsza i najgorsza plaga świata; Smaug potężny; Smaug, bogacz nad bogaczami; Smaug, którego nie ima się żaden oręż; Jego Magnificencja – Tak nazywał go Hobbit Bilbo podczas ich rozmowy we wnętrzu Samotnej Góry. Smok ten należy do bogatego świata Śródziemia powołanego do życia przez J. R. R. Tolkiena. W książce Hobbit, czyli tam i z powrotem  symbolizował siły zła. Natomiast w ekranizacji reżyserowanej przez Petera Jacksona głosu użyczył mu brytyjski aktor Benedict Cumberbatch.

Jak każdy przedstawiciel tego gatunku był chciwy, kusiło go szczególnie zgormadzone przez krasnoludów złoto. Dlatego zdecydował się napaść na ich siedzibę i wypędzić jej mieszkańców przywłaszczając sobie zgromadzone przez nich skarby. Z pomocą Gandalfa Szarego, Thorin Dębowa Tarcza, prawowity władca Samotnej Góry, zorganizował wyprawę, której celem była zemsta na okrutnym i pysznym smoku. Towarzyszący im Bilbo pełnił w kompanii rolę złodzieja, mającego zakraść się do wnętrza góry, jednak podczas zwiadu Smaug zauważył jego obecność, a podczas pogawędki, złożonej głównie z zagadek, Hobbit był w stanie odkryć słaby punkt bestii. Zdradził on jednak zbyt wiele, co doprowadziło do zniszczenia tajnego wejścia oraz ataku smoka na pobliskie miasto, Esgaroth. Na szczęście, dzięki przekazanej informacji o ubytku w jego pancerzu, Bard Łucznik mógł pokonać Smauga, a jego truchło spoczęło na dnie Długiego Jeziora. (Patrycja Smaga)

Trzy kawki (Wiedźmin, Andrzej Sapkowski)

Niniejszy smok zmieniał się w trzy osoby, w jednego mężczyznę i dwie kobiety. W zwierzęcej postaci był złoty i groźny, bronił małego smoczątka przed ludźmi. Dogadał się jedynie z wiedźminem Geraltem. (Patrycja Sura)

Celebrant (seria Smocza straż)

Jeden z najbardziej niebezpiecznych smoków w literaturze. I nie chodzi tutaj o jego wygląd, bo bez problemu przywdziewa na siebie ludzką powłokę, wtedy nie wygląda aż tak groźnie, jednak o sposób postępowania i fakt, iż potrafi knuć. To mądre i przebiegłe stworzenie, dokładnie wie, jak dać się we znaki swoim oponentom. Kendra i Seth nie mają z nim łatwego życia. Zna tajemnice Gadziej Opoki, potrafi planować, jest wytrwały i cierpliwy. Wykorzysta wszelkie możliwe środki, byle tylko dopiąć swego, nawet poświęci bliskie mu osoby. (Monika)

Jacinda (Ognista Sophie Jordan)

Jacinda zasługuje na miejsce w tym zestawieniu z prostego powodu – jest nie tyle smokiem, co dragonką, czyli smokiem mogącym przybierać ludzką postać. Sophie Jordan stworzyła w swojej trylogii ciekawy świat, w którym plemiona dragonów muszą ukrywać się przed łowcami smoków, a robią to zmieniając się w ludzi. Chociaż czytałam Ognistą dobre 8 lat temu, w pamięci ciągle mam fragment, jak Jacinda skacze z wysokiego klifu i w powietrzu przemienia się w smoka. Zdecydowanie była to jedna z najlepszych młodzieżówek, jakie czytałam tych kilka lat temu. Jeśli więc macie ochotę na lekką literaturę młodzieżową ze smokami i wątkiem miłosnym, to jak najbardziej warto rozejrzeć się w bibliotekach za Ognistą. (Patrycja Lechnowska)

Lewark (Zawód Wiedźma, Olga Gromyko)

Smok jest typowym przedstawicielem swojej rasy. Wielki, groźny i wredny. Kocha błyskotki i złoto, jak również nie lubi się z nimi rozstawać. Ma wielkie poczucie humoru i zgryźliwy charakter, jest też jednym z przyjaciół Wolhy i idealnie do niej pasuje skoro jest wiedźmą. (Patrycja Sura)

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu