Top książek na wakacje

-

Wakacje nareszcie nadeszły! Z tej okazji można włączyć tryb błogiego lenistwa i zająć się robieniem tego, na co tylko mamy ochotę. Może by tak przeczytać jakąś książkę? Albo nawet więcej niż jedną! Nasi redaktorzy znaleźli kilka pozycji idealnych na wakacje. 
Magia ukryta w kamieniu, Katarzyna Grabowska

Właśnie czekają was wakacje, które już od samego początku uważacie za najnudniejsze w swoim życiu. Nie wyobrażacie sobie nawet kilku dni bez internetu, w totalnej głuszy, gdzie jedynymi dźwiękami są melodie wygrywane przez naturę. Całymi dniami będziecie spacerować, powoli zapominać o problemach, w pewnym momencie może nawet dojdziecie do wniosku, że ten letni czas wcale nie jest taki zły i że znaleźliście nowe hobby. A co byście powiedzieli, gdyby w trakcie jednej z przechadzek natrafilibyście na pewien kamień, z pozoru całkiem zwyczajny, a który przeniósłby was za sprawą magii do zupełnie innej i bardzo odległej epoki? W takiej sytuacji znajduje się Julia, główna bohaterka Magii ukrytej w kamieniu. Jest to powieść pełna pasji, wartkiej akcji oraz z elementami romansu. Idealna na letni czas, bowiem właśnie wtedy rozgrywają się przedstawiane w niej wydarzenia. Głównej bohaterki nie da się nie lubić, choć z początku może się zdawać, że jest odrobinę samolubna. Czytelnik kibicuje jej, wstrzymuje oddech przy scenach pełnych niebezpieczeństw i nie może się doczekać zakończenia. Na plus przemawia przede wszystkim lekki styl autorki oraz umiejętne odwzorowanie dawnej epoki. Nic tutaj nie jest oczywiste, autorka zaskakuje prawie na każdej stronie. Polecam miłośnikom historii romantycznych, średniowiecza i szybkiej akcji. (Paulina)

Top książek na wakacje
@Videograf
Kryminalne przypadki Matyldy, Bożena Mazalik 

Polski kryminał z dodatkiem humoru i satyry. Pełny zaskakujących wydarzeń oraz dziwnych sytuacji. Główna bohaterka uciekła sprzed ołtarza i ląduje w starej willi, by odnaleźć trupa, a potem kucyka, który uwielbia kalosze. Do akcji wkracza policjant, który zastanawia się, kiedy zwariuje od niecodziennych wydarzeń w starym dworku.(Patrycja Sura)

Top książek na wakacje
@Zysk i S-ka
Stróże, Jakub Ćwiek

Główny bohater przez pomyłkę zostaje świętym, a także wstępuje w szeregi anielskiego biura śledczego. Akcja toczy się szybko i potrafi zaskoczyć w najbardziej normalnych sytuacjach. Ma w sobie wszystkie dobre cechy książki fantastycznej oraz kryminału. (Patrycja Sura)

Top książek na wakacje
@SQN
Zawód Wiedźma, Olga Gromyko

Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Wiedźma Wolha ma nietypowy talent do wpadania w absurdalne sytuacje przez swój cięty i sarkastyczny język. Jako jedyna jedzie do wioski wampirów, aby zbadać pewien przypadek zabójstwa. Ona nie myśli jak każdy inny, a chodzi własnymi ścieżkami. Do tego ma wredny i złośliwy charakter, przez co słowo wiedźma do niej pasuje idealnie. (Patrycja Sura)

Top książek na wakacje
@Papierowy Księżyc
Cykl Lipowo, Katarzyna Puzyńska

Idylliczna wieś, położona pośród malowniczych lasów i jezior. Cicha, spokojna i… zabójcza. Dla przyjezdnych, ale i dla mieszkańców. Jeśli jeszcze nie znacie Katarzyny Puzyńskiej i jej serii kryminałów Lipowo – wakacje to świetny okres, by zanurzyć się w gęstej od podejrzeń, plotek, uprzedzeń i tajemnic codzienności tej miejscowości i jej okolic. Jeśli znacie – wiecie, że warto przypomnieć sobie jak, w blasku słońca i promieniach księżyca, plotą się i gmatwają ludzkie losy. Teraźniejszość i przeszłość tworzą niezapomnianą mozaikę, która porywa indywidualnością postaci, teoretyczną banalnością potwornych zbrodni, intensywnością przeżyć oraz strachem tak wielkim, że jego macki sięgają poprzez czas. Motylek z lutego 2014 roku i Rodzanice ze stycznia 2019 roku spinają dziesięć tomów cyklu. Lutowy poranek znaczony krwią tomu pierwszego i skute styczniowym lodem jezioro ostatniej części sprawią, że zrobi się wam zimno w samym środku gorącego lata. Enjoy! (Anka K. Misztal)

Top książek na wakacje
@Prószyński i S-ka
Dom letni z basenem, Herman Koch

Coś ciekawego na wakacje? Turkusowa woda basenu, smak soczystych pomarańczy i dom letni na całe lato?… Brzmi uroczo? Nic bardziej mylnego! Dom letni z basenem to powieść niemal doskonała, łącząca w sobie zarazem wyrafinowanie i największą plugawość, czystą i bezinteresowną miłość oraz dzikie, niczym nieskrępowane pożądanie. Sprawiedliwość, która nie wymaga tłumaczenia, i porażkę wynikającą z błędnych decyzji. Codzienność jest dla autora tłem dla snucia opowieści o ludzkich przywarach, błędach, które zmieniają wszystko i o tym, że każdy musi sobie sam radzić z nieodwracalnością swoich decyzji. Nieuchronność katastrofy, powoli rozlewająca się pośród leniwych letnich dni, powoduje, że książka wciąga od pierwszej strony. A surowość języka i oszczędność środków wyrazu podkreślają jedynie potworność tego, do czego zdolny jest człowiek. (Anka K. Misztal)

Top książek na wakacje
@Media Rodzina
Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki, Marcin Szumowski

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, żeby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady.

Co wyjątkowe, przyroda żyje tam obok ludzi, a natura rządzi się tutaj swoimi prawami. Odczuwa się tutaj, jak nigdzie indziej olbrzymie poczucie wolności. Jako wielbicielka tych rejonów od wielu miesięcy śledzę na facebooku profil Nadleśnictwa Baligród, na którym można podglądać na zdjęciach i filmach życie bieszczadzkiego lasu. Tym razem historie pana Kazimierza, zostały spisane i wydane w postaci tej wyjątkowej książki Marcina Szumowskiego.

Niedźwiedzica z Baligrodu to zbiór napisanych lekkim i barwnym językiem opowieści, które czyta się szybko i przyjemnie.

Opowiedziane historie dostarczają czytelnikowi rozmaitych uczuć. Są wesołe, wzruszające i smutne, czasami nawet straszne, a przede wszystkim prawdziwe! Bawią, uczą i skłaniają do zadumy.

Kazimierz Nóżka pokazuje świat zwierząt, który jest nieosiągalny dla przeciętnego mieszczucha.

Bardzo polecam na wakacyjny czas! (Weronika Penar)

Top książek na wakacje
@Oficyna 4eM
Seria Żywe maszyny, Philip Reeve

Ten cykl fascynuje, wciąga i zadziwia. Nie jest to kolejna nudna opowiastka młodzieżowa, Reeve stworzył niesamowity, ale i miejscami przerażający świat przyszłości, gdzie po wojnie, która trwała sześćdziesiąt minut, wszystko, co znamy obecnie, przestało istnieć. Technologia, wynalazki, współczesne cudeńka. Bohaterowie, Tom i Hester, żyją w świecie, gdzie miasta nie są osadzone w jednym miejscu. To wielkie zmechanizowane monstra, które poruszają się i polują na inna miasteczka. Od pierwszego tomu z zapartym tchem śledzimy przygody protagonistów Widzimy, jak się zmieniają, dojrzewają. Autor nie kreuje postaci bez skazy, każdy ma jakieś tajemnice i niecne myśli. Cykl, obecnie po polsku zostały wydane trzy tomy z czterech (pięciu, jeśli liczyć część połówkową), czyta się z zapartym tchem. To idealna pozycja na letnie, wolne dni ze względu na moc przygód, jakie czekają na bohaterów. (Monika)

Top książek na wakacje
@Amber

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu