Top 5 planszówek z prądem

-

Planszówki oraz karcianki to świetna zabawa i idealny na sposób na spędzenie wolnego czasu. Jednak co zrobić, gdy aktualnie nie mamy towarzystwa do grania? Lub brakuje nam czasu na rozstawianie wszystkich elementów, a na stole brakuje już wolnego miejsca? Albo, po prostu, chcemy posiedzieć w samotności i zrelaksować się przy dobrej produkcji komputerowej? Odpowiedź jest prosta i z pewnością rozwiąże powyższe problemy. To gry planszowe z prądem! Poniżej przedstawię wam5 najlepszych, moim zdaniem, tytułów, na które warto zwrócić uwagę, plus duży bonus!
Splendor 
Top 5 planszówek z prądem
Screen z gry

Splendor to standardowa gra karciana, oparta na wyjątkowo prostych zasadach. Wcielamy się w role renesansowych kupców i zajmujemy się handlem szlachetnymi kamieniami. Jednak zamiast drogocennych klejnotów mamy żetony, za które kupujemy karty, pozwalające zwiększać zasoby i w ten sposób budują swoje małe diamentowe imperium. A to wszystko po to, żeby zdobywać punkty prestiżu i przychylność arystokraty. Rozgrywka jest  szybka i nie zabiera dużo czasu, dlatego świetnie sprawdzi się na popołudniowy relaks. Wśród dostępnych trybów do wyboru mamy grę solo przeciwko graczom sterowanym przez komputer, maksymalnie do 4 AI, oraz wyzwania. Możemy również zaprosić domowników do wspólnej zabawy i rozegrać tryb „podaj, by zagrać”. Dostępna jest także rozgrywka online ze znajomymi oraz graczami z całego świata. Splendor to wyjątkowa karcianka – szybka, prosta i uzależniająca. Cyfrowa wersja gry została wzbogacona o nastrojową, klasyczną ścieżkę dźwiękową, oddającą klimat samej planszówki. Warto zatem sięgnąć po ten tytuł i spróbować swoich sił w walce o prestiż i sławę.

Ticket to ride
Top 5 planszówek z prądem
Screen z gry

Jeśli chodzi o wersję cyfrową Ticket to ride (Wsiąść do pociągu), to o jej sukces nie trzeba było się martwić. Jak czytamy na platformiw Steam – naliczono już ponad 48 milionów partii rozegranych online, natomiast każda kolejna gra rozpoczyna się średnio co 4 sekundy. Wśród dostępnych trybów mamy rozgrywkę solo przeciwko „komputerowi” lub online. Zasady są bajecznie proste. Na początku gry otrzymujemy trzy bilety z wyznaczonymi trasami, które należy zrealizować. Wybieramy co najmniej dwa i zaczynamy. Do ukończenia połączeń kolejowych niezbędne będą wagony. Aby móc położyć je na planszy, trzeba będzie uprzednio za nie zapłacić odpowiednią liczbą kart. W ciągu gry możemy dobierać bilety i zwiększać swoją szansę na wygraną lub przegraną, gdyż na koniec rozgrywki, za niezrealizowane trasy, otrzymamy ujemne punkty. Warto również wspomnieć, że na platformie Steam jest dostępnych aż dziewięć dodatków, zawierających nowe mapy m.in. Szwajcarię, Niemcy, Wielką Brytanię, a nawet Indie. Polski język nie jest wspierany, ale zasady są na tyle proste, że z łatwością każdy załapie, o co chodzi. Dla mnie to świetna alternatywa dla pudełkowego Wsiąść do pociągu.

Talisman: Digital Edition
Top 5 planszówek z prądem
Screen z gry

Gra planszowa Talisman: Magia i Miecz swoją popularność zdobyła w latach ’80. Jest to klasyczna przygodówka dla 2-6 graczy, wydana przez brytyjską firmę Games Workshop. Talisman na przestrzeni lat, przeszedł kilka drobnych zmian kosmetycznych planszy, zmodyfikowano mechanikę gry i wprowadzono do rozgrywki figurki poszukiwaczy, zamiast kartonowych pionków. Ostateczna wersja planszówki została oznaczona numerem 4.5. Talisman: Digital Edition jest rozgrywana na zasadach czwartej, poprawionej, edycji planszówki. To licencjonowana wersja gry studia Game Workshop, wydana przez Asmodee Digital i przeniesiona na cyfrową rzeczywistość. No dobrze, ale o co chodzi w Talismanie? Aby zwyciężyć należy udać się do samego serca przemierzanej krainy i zdobyć Koronę Władzy. Wydaje się to bardzo proste, jednak sami zobaczycie, że to wcale nie takie łatwe. Talisman: Digital Edition jest dostępny jest na platformie dystrybucji cyfrowej Steam, wraz ze wszystkimi dodatkami. Zagrać można z polskim interfejsem, co znacznie ułatwia rozgrywkę początkującym graczom, którzy nie mieli wcześniej styczności z samą planszówką. Gra zabiera trochę czasu, ale dostarcza wielu skrajnych emocji, od wielkiej radości po złość.

Scythe: Digital Edition
Top 5 planszówek z prądem
Screen z gry

Alternatywna wizja świata po roku 1920 autrostwa polskiego, niezwykle utalentowanego artysty, Jakuba Różalskiego, zdobywa coraz więcej fanów. Uniwersum 1920+ stale się rozwija i nie daje się zatrzymać. Powstała również planszówka Scythe osadzona w ów świecie, więc nie trzeba było długo czekać, by pojawiła się także jej cyfrowa wersja. Scythe: Digital Edition to strategiczna gra dla od jednego do pięciu graczy. Podczas rozgrywki wcielamy się w rolę przywódcy jednego z narodów Europy Wschodniej. Celem jest odkrywanie i podbijanie terytoriów przeciwników, czyli area control. Oprócz tego będziemy werbowali nowych rekrutów i gromadzili surowce. Nie brakuje tu też walki mechami przeciwko innym graczom. A to wszystko dla chwały, sławy i pieniędzy. Scythe: Digital Edition jest bardziej złożonym tytułem w porównaniu do trzech poprzednich. To połączenie ekonomii, strategii i bitewniaka.

Carccassone – Tiles & Tactics
Top 5 planszówek z prądem
Carcassonne

Carcassonne – Tiles & Tactics jest oficjalną adaptacją kultowej gry planszowej Carccassone, stworzoną oraz wydaną przez Asmodee Digital oraz Firma Studio. Rozgrywka polega na losowaniu kafelków i dokładaniu ich do planszy na stole. Nasz cel to zebranie jak największej liczby punktów zwycięstwa. Aplikacja nie wspiera języka polskiego, jednak każdy, nawet początkujący gracz, poradzi sobie z zasadami. Carcassonne – Tiles & Tactics została zaprojektowana w taki sposób, żeby użytkownik odnosił wrażenie, że siedzi przy prawdziwym stole i rozgrywa autentyczną partię Carcassonne. Pozwala na to trójwymiarowa, kolorowa i bardzo ładna grafika. Dodatkowo rozgrywkę umila przyjemna ścieżka dźwiękowa, prosto ze średniowiecznej tawerny. Również animacje, na przykład ukończenia budowy miasta, wyglądają interesująco i ładnie. Wszystkie te elementy sprawiają, że aplikacja Carcassonne to przyjemna, rekreacyjna gra do popołudniowej kawy.

Bonus

Na koniec przygotowałam coś, co nie wymaga posiadania konta na Steamie, a jedynie przeglądarki internetowej. Boardgamearena.com to serwis, w którym mamy dostępnych wiele znanych, planszowych tytułów, takich jak: 7 cudów świata, List Miłosny, Kowale Losu, Pory Roku, Epoka Kamienia, Terra Mystica, Takenoko, Lewis&Clark czy Tzolk’in. W to wszystko możemy zagrać online z innymi użytkownikami strony, w czasie rzeczywistym lub turowym. Każda pozycja ma odpowiednio przygotowany interfejs, odzwierciedlający ustawienie planszówki na stole. Pamiętacie stary, dobry Kurnik.pl? To właściwie to samo, tyle, że zamiast grać w Makao, mamy możliwość odpalenia na przykład Race of the Galaxy w swojej przeglądarce internetowej. Co więcej, serwis świetnie działa na mniejszych ekranach, dlatego też śmiało można korzystać z niego na tablecie czy smartfonie. Naprawdę warto zarejestrować się na Boardgamearena.com, ponieważ w ten sposób mamy także okazję przetestować dany tytuł przed kupnem jego pudełkowego wydania. Serwis jest stale rozwijany i wzbogacany o kolejne gry.

Powyższa lista to tylko mały procent tego, co oferują nam producenci gier oraz tego, co nadchodzi. Planszówki zyskały dużą popularność, dlatego nie będziemy musieli długo czekać na kolejne propozycje od deweloperów. Osobiście bardzo lubię czasem usiąść przy komputerze i w samotności pograć w swoje ulubione gry, ponieważ nie zawsze jest czas i okazja na zebranie grupy znajomych przy stole. 

Natalia Jóźwiak Kłysz
Natalia Jóźwiak Kłysz
Zabiegana artystka, stale poszukująca nowych wyzwań. Lubi spędzać wolny czas przy grach komputerowych, jak również pochylić się czasem nad planszą. Próbuje robić ładne zdjęcia. Matka Smoków, a raczej jednego, który jest jeżem.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu