TOP 5 najciekawszych mang wydawnictwa Waneko

-

Jeszcze parę lat temu zdobycie popularnych mang w Polsce nie było takie łatwe. Teraz wystarczy wejść do pierwszego napotkanego po drodze Empiku, aby dostać naprawdę ciekawe tomy. Osoby, które lubią Kraj Kwitnącej Wiśni mogą wybierać spośród wielu dostępnych w kraju wyjątkowych komiksów.

Postanowiłam przyjrzeć się konkretnemu wydawnictwu, Waneko, i sprawdzić, jakie ciekawe mangi ma nam do zaoferowania. Nie było łatwo wybrać tę najlepszą piątkę, jednak po dłuższych przemyśleniach – udało się. I tak oto powstała ta lista.

1. O DZIEWCZYNIE SKACZĄCEJ PRZEZ CZAS

TOP 5 najciekawszych mang wydawnictwa WanekoHistoria opowiada o niezdarnej uczennicy drugiej klasy liceum. Makoto Konno prowadzi całkiem normalne i przyzwoite życie. A wolny czas spędza z dwójką swoich przyjaciół. Jednym z nich jest kumpel z dzieciństwa – Kousuke Tsuda. Drugim z chłopców to Chiaki Mamiya, który niedawno przeniósł się do szkoły dziewczyny. Ich codzienność była wypełniona grą w bejsbol oraz szkolnymi zmartwieniami. Jednak wszystko ulego zmianie, kiedy Makoto odkryła niezwykłą umiejętność skakania w czasie. Tak oto ta trójka zaczyna swoją letnią przygodę.

Powieść nie jest skomplikowana, jednak bardzo przyjemnie się ją czyta. Zwroty akcji pojawiają się w odpowiednim momencie i zaskakują czytelnika. Stworzenie historii z motywem skoków w czasie jest trudne, ponieważ temat był powtarzany już wiele razy. A mimo to, twórcy mangi poradzili sobie z wymyśleniem czegoś niezwykłego i wprowadzili ciekawe i nowe rozwiązania.

Myślę jednak, że autorzy mogli bardziej rozwinąć elementy podróży przez czas, ponieważ czytelnicy, pod koniec historii, zostają z ogromem pytań. Nie przeszkadza to jednak, aby świetnie się bawić i dać się porwać tej powieści.

2. STRAŻNIK DOMU MOMOCHI

TOP 5 najciekawszych mang wydawnictwa WanekoManga rozpoczyna się przybliżeniem nam postaci Momochi Himari. Dziewczyna jest sierotą, która zawsze miała pod górkę. Jej życie było ciężkie, dlatego wiadomość, że odziedziczyła pewien stary dom wywraca jej świat do góry nogami. O posiadłości krążą plotki, że jest nawiedzona przed duchy. Jednak dziewczyna się nie boi i postanawia wprowadzić się do starego budynku. Po czasie okazuje się, iż Himari nie jest jedyną osobą zamieszkującą ten dom. Spotyka w nim trzech tajemniczych mężczyzn. Nie ma pojęcia, kim są, jednak wie, że jej życie nie będzie już takie, jak wcześniej. Kim okażą się niespodziewani współlokatorzy?

Fabuła jest prosta, ale ciekawa. Z tomu na tom nie odczuwamy rozczarowania, a wręcz przeciwnie – dzieje się coraz lepiej. Bohaterowie odkrywają przed nami co chwila więcej tajemnic dzięki czemu czytelnik zaczyna rozumieć, jakimi prawami rządzi się ten świat. Czasem ze słodkiego i pięknego zmienia się w naprawdę mroczny i brutalny, co bardzo zaskakuje. Postacie da się polubić, a co najważniejsze – Himari nie zostaje zmieniona w głupią panienkę, bowiem swoją inteligencją dorównuje innym. Graficznie manga jest przepiękna. Okładki sprawiają, że chce się kupić wszystkie tomiki i ustawić w najbardziej widocznym miejscu w pokoju. Kreska odznacza się dopracowaniem i sprawia, że lektura jest przyjemniejsza. Chociaż czasami zdarza się wpatrywać zbyt długo w konkretne obrazy.

3. DURARARA!!

TOP 5 najciekawszych mang wydawnictwa WanekoIkebukuro jest ciekawym, chociaż niekoniecznie bezpiecznym, miejscem. Rodowici Japończycy lubią tę dzielnicę Tokio, która oferuje rozmaite formy rozrywki, sklepy z mangami czy lokale gastronomiczne dla zmęczonych mieszkańców. Jednak aby odkryć prawdziwe oblicze tego miejsca, trzeba poznać je dopiero po zmroku. Należy zachować ostrożność, ponieważ Ikebukuro przyciąga podejrzanych i specyficznych gości. Właśnie do tego szalonego i kolorowego miejsca przeprowadza się Mikado Ryuugamine, gdzie, razem ze swoim kolegą z dzieciństwa, będzie chodził do Akademii Raira. Chłopak nie jest świadomy, w jak specyficznym miejscu się osiedlił, jednak z biegiem czasu pozna wszystkie jego sekrety. Bardzo szybko poznaje nadludzko silnego Shizuo, który wiecznie wdaje się w bójki z handlarzem informacji, Izayą. Spotyka także członków gangu Dollars, jednak najbardziej szokującym staje się ujrzenie Czarnego Jeźdźca – kobiety, przemierzającą ulice miasta na swoim mrocznym motocyklu.

Ciągłe zwroty akcji i zbiegi okoliczności to znak rozpoznawczy tej serii. Historia jest bardzo dynamiczna, przez co czyta się ją naprawdę szybko. Postaci są ciekawe i widać, że zostały dopracowane. Autorzy przybliżają nam także fragmenty z życia tych mniej ważnych bohaterów, co czasami wpływa na postrzeganie przez nas głównych wątków i osób. Fabuła jest naprawdę ciekawa i warto przymknąć oko na niektóre rysunki, by zapoznać się z fascynującą historią rozgrywającą się w szalonej dzielnicy Ikebukuro.

4. THE PROMISED NEVERLAND

TOP 5 najciekawszych mang wydawnictwa WanekoWiele dzieciaków prowadzi całkiem przyjemne życie w sierocińcu, a jedną z nich jest Emma. Mimo wielu surowych zasad oraz trudnych testów, ich opiekunka jest przemiłą osobą, a mieszkańcy są dla siebie uprzejmi.  Sielankowa atmosfera trwa do momentu, w którym Emma odkrywa prawdę o sierocińcu. Wysoki mur strzegł tajemnic tego miejsca, oraz  uświadamiał dzieciom, że znajdują się w niebezpieczeństwie.

Manga ma swoją unikalną kreskę, która wyróżnia się na tle innych powieści, jednak nie odbiega jakością. Powiem więcej – są to naprawdę przepięknie wydane tomy, a okładki aż proszą się, aby kupić te tytuły. Poszczególne kadry świetnie wpisują się w brutalny świat, z jakim muszą zmierzyć się dzieci z sierocińca. Historia, która skrywa się w kartach tej powieści, jest czymś, z czym jeszcze nigdy się nie spotkałam. Autor miał świetny – fabuła wciąga czytelników i nie pozwala im odłożyć tomiku.

5. PANDORA HEARTS

TOP 5 najciekawszych mang wydawnictwa WanekoGłównym bohaterem tej powieści jest Oz Vessalius, który wiedzie spokojne życie, spędzając wolny czas na zabawie. Ma wszystko, czego mógłby chcieć. Jednak dzień jego piętnastych urodzin odmienia cał życie. W trakcie ceremonii wkroczenia Oza w dorosłość, zostaje on strącony do Otchłani, w której musi poradzić sobie z wieloma koszmarami i stworzeniami. Spotyka tam Alice. Tajemnicza kobieta wydaje się jego zbawieniem, jednak chłopiec nie może mieć pewności, czy owa istota nie wykorzysta naiwności tego chłopaka. Alice proponuje mu ratunek i ucieczkę ze strasznej Otchłani. Bohater się zgadza, ale będzie musiał za to słono zapłacić. Rozpoczyna się przygoda, która odmieni życie Oza na zawsze.

Mangę stworzyła bardzo utalentowana kobieta, jaka miała swój plan na tę serię i sukcesywnie go realizowała. Fabuła jest nam podawana stopniowo, abyśmy czuli niedosyt i chcieli jeszcze więcej. Historia pełna intryg i pajęczych sieci, które prowadzą nas do niespodziewanych rozwiązań, bądź całkowicie nowych wątków. Klimat wiktoriański dobrze ukazuje epokę, w jakiej rozgrywają się wydarzenia, oraz pozwala bardziej wczuć się w atmosferę tego tytułu. Bohaterowie mangi ewoluują z czasem, co jest wielkim atutem. Nie są zamykani w konkretnym schemacie postępowania, a zdarza się, że dojrzewają do podejmowania niektórych ciężkich decyzji. Ta powieść ma wszystko, co powinno znaleźć się, do dobrej mandze.

Wydawnictwo Waneko ma nam do zaoferowania wiele naprawdę ciekawych tytułów, jednak ta wytypowana piątka jest wyjątkowa. Wyróżniają się nietypową fabułą oraz dobrą kreską. Jeśli szukacie mangi, która was zaskoczy, to koniecznie sięgnijcie po jedną z wyżej wymienionych.

Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu