Top 5 gier o tematyce postapo

-

Wybuch nuklearny, zombie, mutanty, survival to jedne z nieodzownych elementów gier podejmujących temat postapokaliptycznego świata. Często przysiadam do tego typu produkcji, jednak nie sądziłam, że wybór TOP 5 okaże się taki trudny. 
Metro Last Light – 4A Games (PC, X360, PS3) 

Myślę, że gier z serii Metro, opartych na trylogii Dmitrija Głuchowskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Na szczególną uwagę zasłużyło Metro Last Light z 2013 roku. To bezpośrednia kontynuacja Metro 2033, powstałego na podstawie książki o tym samym tytule. Akcja jest osadzona w postapokaliptycznym świecie, zniszczonym przez wojnę nuklearną, która doprowadziła do unicestwienia prawie całej ludzkości. Tylko niektórym udało się przeżyć. W Moskwie ocaleni ukryli się w ciemnych tunelach metra, starając się na nowo odbudować cywilizację i to, co po niej pozostało. Jednym z nich jest Artem, główny bohater trylogii Głuchowskiego. To właśnie w jego rolę wciela się gracz w Metro Last Light. Antagonista otrzymuje zlecenie likwidacji ostatniego z Czarnych. Jednak główny bohater to idealista i marzyciel, dlatego też, po odkryciu zbrodniczych planów generała Czerwonej Linii, próbuje za wszelką cenę powstrzymać zbliżającą się Wielką Wojnę. Metro Last Light to klasyczny FPS z elementami survival horroru, a więc gracz musi poświęcić dużo uwagi stanowi swojego magazynka lub liczbie masek gazowych w ekwipunku, które pomogą mu przeżyć na powierzchni. W Metro Last Light nie brakuje elementów skradanki, jak również walk ze zmutowanymi zwierzętami, czyhającymi w najciemniejszych kątach moskiewskiego metra. W 2014 roku ukazała się zremasterowana wersja gry, kumulująca obie części serii, wydana jako jeden produkt Metro Redux – kompatybilna z konsolami nowej generacji.

Top 5 gier o tematyce postapo

State of Decay – Undead Labs (PC, X360, XOne)

Jak mówimy o postapo to nie może zabraknąć zombiaków, a tych w mojej kolejnej propozycji spotkamy niemalże na każdym kroku. State of Decay to gra typu action-adventure, rozgrywana z perspektywy trzeciej osoby, czyli zza pleców bohatera. Tutaj również mamy do czynienia z elementami survival horroru, co moim zdaniem, w przypadku gier osadzonych w realiach postapokaliptycznego świata, jest must have’em. State of Decay podejmuje temat plagi zombie, a główny cel gracza to przetrwanie i skupienie się na odbudowaniu zdziesiątkowanego społeczeństwa. Tytuł do wyboru oferuje kilkanaście postaci posiadających unikalne zdolności, dlatego też w różnych sytuacjach przyjdzie nam wcielić się innych bohaterów. Jak już wspomniałam, to typowa gra surivivalowa, więc trzeba nastawić się na zbieractwo i ciągłą eksplorację otwartego świata. State of Decay oferuje dużą swobodę działań i akcji. Jedną z ciekawszych jest tworzenie i rozbudowywanie baz, w których bohaterowie znajdą schronienie. Oprócz tego nie zabraknie questów polegających na, między innymi, ratowaniu innych ocalałych, poszukiwaniu jedzenia, broni, czy amunicji.

Top 5 gier o tematyce postapo

Left 4 dead 2 – Valve South (PC, X360)

Pozostając w tematyce zombie postanowiłam wyróżnić produkcję, która zabrała mi wiele godzin snu. Wspólnie z trójką znajomych staraliśmy się pokonać gnające na nas hordy zombie i dostać się do punktu ewakuacji. Ale od początku. Left 4 Dead 2, bo o tym mowa, to gra typu FPS z elementem survival horroru. Produkcja jest kontynuacją wyjątkowo ciepło przyjętego Left 4 Dead. Oba tytuły zostały osadzone w świecie opanowanym przez zombie, natomiast gracz ma do wyboru jednego z czterech głównych bohaterów, odpornych na panującego wirusa. W L4D2 do grywalnych postaci należą Nick, Coach, Ellis oraz Roachelle. To właśnie oni, we czwórkę, starają się przetrwać i dostać się do schronienia, przedzierając się przez szalone hordy zarażonych. Gra oferuje 12 kampanii, które można ograć samemu lub z trójką innych graczy (multiplayer). Bardzo ciekawym elementem jest wyróżnienie ośmiu tak zwanych zombie specjalnych, posiadających unikalne zdolności. Dodatkowo na każdego z nich istnieje inny sposób unicestwienia. W trybie dla wielu graczy znajdziemy również kampanie, w których można wcielić się w rolę jednego takiego zombiaka i spróbować swoich sił w próbie powstrzymania ucieczki czwórki ocalałych.

Top 5 gier o tematyce postapo

Frostpunk – 11bitstudios (PC)

Kolejny tytuł na mojej liście to produkcja twórców światowego bestsellera This War of Mine, polskiego studia 11bitstudiosFrostpunk to pierwsza gra z gatunku society survival, osadzona w bardzo klimatycznej, steampunkowej rzeczywistości. Świat pogrążony w kolejnej epoce lodowcowej, wydaje się być kompetentnie niezdatny do życia. Wszechobecny śnieg i niskie temperatury prawie całkowicie zniszczyły cywilizację. Ostatni ocalali opracowują technologię, pozwalającą im przetrwać na obezwładniającym mrozie. Gracz wciela się w rolę administratora powstającego miasta, którego głównym źródłem energii jest generator pary, umieszczony w samym centrum osady. Główne zadanie zarządcy to dbanie zarówno o ludzi, jak i całą miejską infrastrukturę oraz jej stopniowy rozwój. Jednak umiejętności taktyczne gracza oraz jego moralność są niejednokrotnie wystawiane na próbę. Optymalizacja i zarządzanie zasobami często ścierają się tu z empatią i podejmowaniem ciężkich decyzji. Choć kierowanie miastem i społeczeństwem zajmuje graczowi większość czasu, w pewnym momencie konieczne stanie się odkrywanie świata zewnętrznego, co pozwoli poznać jego historię i zrozumieć obecną sytuację.

Top 5 gier o tematyce postapo

Fallout 4 – Bethesda Game Studios (PC, XOne, PS4)

Na koniec powracamy do świata skażonego wybuchem nuklearnym. Fallout 4 to gra z gatunku action RPG z otwartym światem i jest częścią popularnej serii Fallout, a na jej premierę fani cyklu czekali aż siedem lat od wydania ostatniej odsłony. Gracz rozpoczyna swoją przygodę w czasie przed Wielkim Konfliktem, jednak od dość tragicznych wydarzeń. Jego partner (lub partnerka) zostaje zamordowany, jak i reszta mieszkańców schronu, a potomek porwany przez nieznajomych złoczyńców. Bohater budzi się w roku 2287, jako jedyny ocalały z rzezi i postanawia odnaleźć uprowadzonego syna, przemierzając otwarty świat Wspólnoty. Fallout 4 daje możliwość rozgrywania z pierwszej (FFS) lub trzeciej osoby (zza pleców bohatera). Jest dobrym wyborem dla graczy lubujących się w zbieractwie i craftingu. W trakcie gry istnieje bowiem opcja rozwoju osady, w której nie tylko będziemy stawiali nowe domy, ale także sadzili warzywa czy stawiali pompy wodne. Oprócz tego w Fallout 4 nie brakuje mutantów i dużej ilości strzelania.

Top 5 gier o tematyce postapo

Jak wspomniałam na samym początku, wybór pięciu tytułów był wyjątkowo trudny. Dotychczas ukazało się wiele udanych produkcji o tematyce postapo, więc wyróżnienie tylko kilku z nich okazało się nie lada wyzwaniem. Myślę, że temat jeszcze się nie wyczerpał, a twórcy nadal będą dostarczać nam tego typu gry. A jaki jest wasz ulubiony tytuł o końcu świata?

Natalia Jóźwiak Kłysz
Natalia Jóźwiak Kłysz
Zabiegana artystka, stale poszukująca nowych wyzwań. Lubi spędzać wolny czas przy grach komputerowych, jak również pochylić się czasem nad planszą. Próbuje robić ładne zdjęcia. Matka Smoków, a raczej jednego, który jest jeżem.

Inne artykuły tego redaktora

2 komentarzy

Popularne w tym tygodniu