Top 5 autorów powieści w sam raz na Halloween

-

Halloween 2019 zbliża się wielkimi krokami. „Święto” to wpisało się w popkulturę, jako dzień, w którym przebrane za potwory dzieci wędrują od domu do domu i wygłaszają formułkę: Cukierek albo psikus. Tymczasem ciut starsi spędzają ten czas na tematycznych imprezach, oglądając straszne filmy lub czytając równie przerażające książki. Jeśli, podobnie jak redakcja Popbookownika, należysz do tych ostatnich, to pozwól, że przedstawimy ci nasze TOP autorów, których opowieści zjeżą ci włosy na głowie. Kto wie, może podczas czytania o nawiedzonym domu otworzy się jakaś szafka w twoim pokoju albo usłyszysz szuranie butów na schodach. Nigdy nic nie wiadomo…
H.P. Lovecraft

Naszą topkę zaczynamy od największego mistrza grozy. Prekursora fantastyki naukowej, którego twórczość wywarła olbrzymi wpływ na kształt współczesnej literatury fantastycznej, a zwłaszcza nowożytnego horroru. Autor ten od zawsze interesował się kultami i obrzędami religijnymi.  Przeważająca większość jego twórczości odnosi się do stworzonej przez niego mitologii Cthulhu (termin ten wprowadził już po jego śmierci pisarz August Derleth), czyli panteonu bóstw z innych światów, które kiedyś rządziły ziemią  i teraz czekają na moment, aby wrócić. Jednym z Wielkich Przedwiecznych jest Cthulhu — bóstwo śpiące na dnie oceanu. W swoich utworach autor łączył znajomość realiów kulturowych i geograficznych danego regionu z własną wizją pradziejów naszego świata.

Obecnie Howard Phillips Lovecraft jest powszechnie uznawany za XX-wiecznego klasyka literatury grozy. Na jego dziełach opierają się współcześni pisarze, tacy jak Stephen King, Graham Masterton lub Brian Lumley. Polecamy zacząć przygodę z tym autorem od opowiadań: Okropność w Dunwich, Szepczący w ciemności lub Zew Cthulhu.

Top 5 autorów powieści w sam raz na Halloween
Źródło
Stephen King

Nie da się ukryć, że Stephen King jest jednym z najbardziej płodnych i popularnych autorów na świecie. Jego powieści stały się częścią popkultury horroru. Za pierwszy debiut — w wieku dwudziestu siedmiu lat — uważa się wydaną w 1974 roku Carrie. Dwa lata później powstała jej filmowa adaptacja w reżyserii Briana de Palmy. Obraz stał się wielkim przebojem, a aktorki grające główne role otrzymały nominacje do Oscara. King błyskawicznie zdobył szczyty popularności i pozostał na nich przez kolejne czterdzieści lat. Spod jego pióra wyszły takie bestsellery, jak: Lśnienie, Smętarz dla zwierzaków , Miasteczko Salem, Zielona Mila czy To.

Z ciekawostek o tym autorze możemynapisać, że jego posiadłość w Bangor prawdopodobnie jest nawiedzona i zamieszkała przez ducha generała Webbera. Pisarz nie raz wyczuwał tajemniczą obecność, bywało, iż nie wiadomo skąd pojawiał się zapach palonego cygara. Co więcej, w tej posiadłości (jak w dwóch poprzednich, gdzie wcześniej mieszkała rodzina Kinga) ktoś dawniej popełnił samobójstwo. Halloween w takim domu nabiera zupełnie innego znaczenia…

Top 5 autorów powieści w sam raz na Halloween
Źródło
Dan Simmons

Czytelnicy lubujący się w literaturze science fiction nazwisko Simmonsa znają przede wszystkim z dwóch kapitalnych, niezwykle oryginalnych cykli powieściowych — „Hyperion” oraz „Ilion”. Co w takim razie ten autor robi w naszej topce? Otóż spod pióra pisarza wyszły także horrory, kryminały, powieści fantasy oraz dzieła podejmujące tematykę historyczną.

Jedną z jego najbardziej przerażających historii — w sam raz na wieczór Halloween – jest Terror. Historia ta to pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, a jednak dająca się odczytać niczym szczegółowy dziennik pokładowy. Dan Simmons w literackiej formie przedstawił przypuszczalny przebieg zaginionej brytyjskiej ekspedycji badawczej z 1845 roku pod dowództwem sir Johna Franklina i los jej stu dwudziestu dziewięciu uczestników stanowiących załogi okrętów Erebus i Terror. Bardzo polecamy!

Top 5 autorów powieści w sam raz na Halloween
Źródło
Dean Koontz

Jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów amerykańskich, mogący się pochwalić imponującą liczbą czterysta pięćdziesiąt milionów sprzedanych egzemplarzy książek. Jak sam mówi, wychowywał się w biedzie i pod okiem ojca-tyrana. Trudne dzieciństwo skłoniło go do ucieczki w świat literackiej fikcji. Autor ten zaczął tworzyć pod koniec lat 60. Jego pierwsze książki należały do gatunku science fiction. Później pisał także thrillery i horrory. Znamienny dla jego kariery był rok 1980, w którym ukazała się bestsellerowa powieść Szepty, podbijająć listy bestsellerów.  Kolejne publikacje autora również cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników, a dwanaście z nich znalazło się na liście najlepiej sprzedających się książek, ogłoszonej przez „New York Times”. Jego proza charakteryzuje się dynamiczną akcją i pomysłową fabułą opisaną żywym językiem.  Koontz od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce najlepiej zarabiających pisarzy świata. Redakcja Popbookownika rekomenduje autora na Halloween!

Top 5 autorów powieści w sam raz na Halloween
Źródło
Graham Masterton

Autor ten jest przedstawicielem ścisłej czołówki pisarzy gatunku grozy. Wymieniany jednym tchem z Kingiem, Rice czy Lumleyem. Jego niesamowite, a czasami nawet awangardowe pomysły na historie z pogranicza mrocznej strefy zawsze zaskakują. Masterton rzadko sięga po utarte tematy, przez co jego powieści są nieprzewidywalne. Historie, które tworzy nie są na pewno dla osób o słabych nerwach, a niektóre realistyczne opisy są w stanie przyprawić o torsje nawet najbardziej odpornego czytelnika. Jego teksty epatują krwawą grozą i makabrycznymi opisami. W jego książkach bohaterowie poddawani są wymyślnym torturom, leje się krew i wypruwane są flaki.

Zadebiutował jako autor horrorów w 1976 roku lekturą o tytule Manitou, na podstawie której po dwóch latach nakręcono film. Od tej pory Graham wydał ponad pięćdziesiąt horrorów przetłumaczonych na osiemnaście różnych języków.

Top 5 autorów powieści w sam raz na Halloween
Źródło

 

 

Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu