Tajemnica znikających skarpetek została rozwiązana. „Fantastyczna Encyklopedia Małych Stworów” – recenzja książki

-

Myślę, że każdy zastanawiał się kiedyś nad tajemnicą ginących skarpetek. To, że różne rzeczy nagle znikają, chociaż przed sekundą jeszcze leżały obok nas, albo niespodziewanie niszczą się, mimo iż zostały niedawno kupione, tłumaczymy sobie na wiele sposobów. My – dorośli podchodzimy do sprawy racjonalnie i uzasadniamy tajemnicze wydarzenia rozkojarzeniem, zapracowaniem lub zabałaganionym domem. Tymczasem prawda wydaje się być zgoła inna. Otóż, kochani, to nie jest nasza wina! Odpowiedzialne są stwory, skrzaty, gobliny i wróżki, które potrafią porządnie uprzykrzyć nam życie. Towarzyszą na każdym kroku, bytują dosłownie wszędzie: w szafie, w łazience, w pralce, w spiżarni lub w łóżku. Od razu mówię, nie próbujcie ich szukać na własną rękę, ani, co gorsza, nie usiłujcie wypędzać. W końcu są w każdym domu i nie mamy na nie żadnego wpływu. Możemy za to spróbować je zrozumieć, by w przyszłości, po zaginięciu kluczyków do auta, uśmiechnąć się szczerze, zamiast biegać nerwowo i przetrząsać szafki. Z pomocą przychodzi nam Alicia Casanova ze swoją Fantastyczną Encyklopedią Małych Stworów.
Na tropie wróżki łazienkowej i elfa bożonarodzeniowej choinki

W tym wspaniałym leksykonie znajdziemy prawie dwadzieścia różnych stworzeń, które od wieków są odpowiedzialne za dziwne rzeczy dziejące się wokół nas. Wiedzieliście, że we wszystkich domach występuje wróżka łazienkowa? To właśnie ona jest odpowiedzialna za zbyt szybko kończące się szampony i pasty do zębów. Występuje też duszek supermarketu, który zjada tylko to, co leży na sklepowych półkach i zawsze pozostawia po sobie bałagan. Od czasu do czasu pojawia się też stary troll klatki schodowej, który, jak wskazuje jego nazwa, zamieszkuje szafki z licznikami, poddasza lub piwnice. Ów troll powoduje bohomazy na ścianach korytarzy, przyklejonym do butów gumom do żucia lub powyrywanym przyciskom wind. Najbardziej „podpadła” mi jednak wróżka biblioteczna, bo chociaż wygląda niegroźnie i statecznie, to pożera kartki i streszcza powieści. Nieładnie! Pośród skatalogowanych stworzeń próżno szukać dobrych duszyczek. Każde z nich ma coś na sumieniu.

O wszystkich tych rozrabiających bestiach opowiada nam doktor magicznej zoologii i botaniki Katarzyna Bach, która nie wierzyła w istnienie małych istot, dopóki sama nie ujrzała ich na własne oczy. Nikt nie chciał jej zaufać, lecz ona tylko utwierdziła się w przekonaniu, że fantastyczny świat występuje naprawdę. Swoistym dowodem na to miała być owa encyklopedia małych stworów. Jak przystało na rzetelne źródle wiedzy, pisarka dokładnie scharakteryzowała każdą z magicznych istot. Czytając tę książkę, dowiemy się, czym taki stwór się żywi, jak wygląda, gdzie żyje, a nawet, w co się ubiera. Autorka przedstawiła również charaktery tych psotnych postaci, a także wskazówki, co powinniśmy zrobić w przypadku spotkania z nimi oko w oko. Jednak sama przyznaje, nie jest w stanie opisać wszystkich istot, dlatego na końcu książki znajduje się kilka wolnych kart, aby czytelnik sam uzupełnił brakujące informacje, między innymi: o smoczku śpiworowym i wróżce monitora komputerowego. Muszę przyznać, że to idealne zadanie dla kreatywnych. Pośród tysiąca wirtualnych zabaw dla dzieci, ta na pewno będzie czymś innym i wyjątkowym. Warto pobawić się w Sherlocka Holmesa i poszukać śladów bytowania innych podobnych istot.

Treść pobudzająca wyobraźnię okraszona pięknymi ilustracjami

Na sam koniec warto wspomnieć o przepięknym wydaniu książki twarda oprawa, papierowa obwoluta. Na wyobraźnię czytelnika wpływają nie tylko same stwory, ale przede wszystkim cudowne ilustracje autorstwa Fernando Falcone’a. Są dopracowane w każdym szczególe, barwne, groteskowe, trójwymiarowe, choć bywają i takie dość… przerażające. Polecam książkę tym, którzy lubią historie o małych domowych skrzatach, stworkach i wróżkach. Można wręcz uwierzyć, że istnieją naprawdę. A tobie, ile razy przytrafiła się sytuacja, w której ów stwór maczał swoje paluchy?

Tajemnica znikających skarpetek została rozwiązana. „Fantastyczna Encyklopedia Małych Stworów” – recenzja książki

 

Tytuł: Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Autor: Alicia Casanova

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 64

ISBN: 978-83-81233-70-5

Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu