System RPG na bazie „My Little Pony”. „Equestria. Puść wodze fantazji” – recenzja gry

-

My Little Pony: Przyjaźń to magia podbija serca widzów na całym świecie. Chociaż serial jest skierowany przede wszystkim do kilku- i kilkunastoletnich dziewczynek, kucyki mają zagorzałych fanów w różnych grupach wiekowych. Memy z kolorowymi konikami o olbrzymich oczach swego czasu były dosłownie wszędzie, a tak zwanych bronies – dorośli fani serialu – stali się Ameryce rozpoznawalną subkulturą.

Nic dziwnego, że ten serial wykroczył poza ramy kilkunastu odcinków i dzisiaj na rynku znajdziemy gry, filmy pełnometrażowe, książki dla dzieci oraz komiksy. Ostatnimi czasy ukazała się nawet gra fabularna osadzona w świecie My Little Pony. I o niej właśnie zamierzam wam trochę opowiedzieć. Szanowni czytelnicy, przygotujcie się na magiczną podróż do świata Equestrii, niesamowitej krainy pełnej tajemnic, słodkich stworzeń i oczywiście przyjaźni.

RPG – krótka definicja

Żeby dobrze zrozumieć działanie przedstawianej przeze mnie rozgrywki, dobrze będzie przypomnieć sobie na szybko, czym charakteryzuje się gra fabularna (role-playing game, RPG). Otóż rozgrywka ta w głównej mierze oparta jest na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała sesja toczy się zazwyczaj w umownym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie sesji według zaplanowanego scenariusza i wykonanie określonych dla wszystkich lub indywidualnych zadań, przy użyciu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry. Taki zbiór norm i zasad zawsze zapisany jest w podręczniku, na którym opiera się na mistrz gry (MG), podczas prowadzenia rozgrywki

Equestria. Puść wodze fantazji różni się od znanych mi skryptów pod wieloma względami. Tym, co rzuca się od razu w oczy, jest kolorowa, wręcz bajeczna szata graficzna. Reguły wraz z przykładową rozgrywką przeznaczoną dla MG mieści się jedynie na 152 stronach. To bardzo skromnie w porównaniu do innych podręczników – chociażby takiego World of Warcraft, który ma ich aż 400. Czy mimo to wypada gorzej? Skądże. W książce znajdziemy opisy wszystkiego, co niezbędne, by rozpocząć przygodę z kucykami. Opis świata, wraz z mapą, ras oraz bohaterów, mechanikę, talenty i sprzęt. Mało tego. Podręcznik zawiera także zestaw tabel symulujących rzuty kośćmi. Rzecz przydatna, bo w rozgrywce wykorzystujemy różne kostki od K4 do K20 (w zależności od poziomu i cechy).

Rozgrywka

Wszystkie aspekty tej gry zostały wyjaśnione w bardzo jasny i przejrzysty sposób, poparte przykładami, które jeszcze bardziej wprowadzają czytelnika w klimat gier RPG. Mechanika jest prosta, a przy tym szybka i efektywna, a co najważniejsze, mocno opiera się na przyjaźni i współpracy – drużyna działając razem i dbając o siebie radzi sobie z dużo większą łatwością z napotkanymi wyzwaniami.

Podczas tworzenia naszego zwierzęcego bohatera mamy do wyboru trzy rasy: pegaz, jednorożec i kucyk ziemski. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne zdolności i wrodzone atrybuty. Podstawowe cechy, którymi operujemy przez całą rozgrywkę to ciało, umysł, urok osobisty i wytrzymałość. Kolejnym ważnym czynnikiem są talenty, które wybieramy spośród kilkudziesięciu proponowanych – ja dla swojego kucyka wybrałam żonglerkę – i wady, które oczywiście też wpływają na przebieg gry – mój był złośnikiem.

Dodatkowa koncepcja rozgrywki

Equestria. Puść wodze fantazji zawiera początkowy scenariusz, który pomaga zrozumieć funkcjonowanie całej rozgrywki RGP. Zwierzaki w opałach to zarys sesji, w którym gracze wcielają się w opiekunki dla sześciu, rozpieszczonych do granic możliwości, stworzeń należących do znanych z serialu głównych bohaterek. Niestety przez mały incydent wszystkie zostawione pod naszą opieką zwierzęta uciekają, a my musimy je odnaleźć przed powrotem Fluttershy i jej przyjaciółek. Uwierzcie mi, wcale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Pierwsza rozgrywka i ratowanie futrzanych maluchów mnie i moim znajomym zajęła prawie trzy godziny. Gwarantuję, że będziecie mieć pełne ręce, tfu, kopyta roboty.

Podczas gry pamiętajcie o mocy przyjaźni. Współpraca jest tutaj najważniejsza (i zawsze nagradzana).

Tylko dla młodych graczy?

Otóż, co zaskakujące, nie! Z pozoru bajkowa i lekko nudnawa historia sprawiła mnóstwo frajdy czterem dorosłym osobom. Gra wciąga, pobudza wyobraźnię a mechanika jest na tyle prosta, że nawet dla osób niezwiązanych ze światem RPG będzie zrozumiała. Żałuję, że w komplecie znalazł się tylko jeden scenariusz, bo chętnie zagrałabym w kolejne.

Equestria: Puść Wodze Fantazji, to bardzo dobrze napisany, przemyślany i solidnie wykonany podręcznik, który dostarczy każdemu wiele godzin wspaniałej zabawy. Osobiście na pewno przemyślę zakup kolejnych dodatków.

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Equestria: Puść Wodze Fantazji , to bardzo dobrze napisany, przemyślany i solidnie wykonany podręcznik do gry fabularnej osadzonej w świecie My Little Pony, który dostarczy wiele godzin świetnej zabawy. Pamiętajcie – potężna magia przyjaźni pokona wszystkie przeszkody.
Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu

Equestria: Puść Wodze Fantazji , to bardzo dobrze napisany, przemyślany i solidnie wykonany podręcznik do gry fabularnej osadzonej w świecie My Little Pony, który dostarczy wiele godzin świetnej zabawy. Pamiętajcie – potężna magia przyjaźni pokona wszystkie przeszkody.System RPG na bazie „My Little Pony”. „Equestria. Puść wodze fantazji” – recenzja gry