Świat pełen intryg i tajemnic. „Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow” – recenzja książki

-

Pierwsza część przygód Morrigan Crow – dziewczynki, która miała umrzeć w swoje jedenaste urodziny, zyskała wiele pozytywnych opinii. Z pewnością wszyscy jej fani z niecierpliwością czekali na kolejną część. Tak oto nadszedł ten czas i po raz kolejny mamy okazję poznać fantastycznie rozbudowany świat wykreowany przez Jessikę Townsend oraz dalej zgłębiać tajniki praw nim rządzących. Miasto Nevermoor skrywa wiele sekretów i jest zupełnie inne od miejsc rzeczywistych, dlatego wzbudza niemałe zainteresowanie wśród czytelników. Wprawdzie zachwyca niezwykłością ale trzeba być także przygotowanym na to, że skrywa niejedno niebezpieczeństwo. Z czym więc tym razem zmierzą się bohaterowie tej magicznej serii? Na brak nudy nie będą mogli narzekać…

Jeśli czytaliście już pierwszy tom – Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow – to na pewno pamiętacie skomplikowane a zarazem śmieszne nazwy własne miejsc i instytucji świata przedstawionego oraz wiecie, że główna bohaterka posiada niespotykany od lat dryg (niezwykłą umiejętność). Natomiast wszystkim tym, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać tej historii, polecam jak najszybciej nadrobić zaległości i czym prędzej poznać również Wundermistrza. Powołanie Morrigan Crow. W trakcie lektury miałam wrażenie, że przeniosłam się w alternatywą rzeczywistość, gdzie mogę podziwiać i z zaangażowaniem śledzić losy występujących w niej bohaterów. Nie zabrakło tu również chwil niepewności o przyszłość protagonistów. Wundermistrz to wieloaspektowa powieść z gatunku fantastyki z nastoletnią bohaterką, której motywem przewodnim jest kontrast między dobrem a złem. To temat często wykorzystywany w literaturze. Autorka nie zachowuje jednak proporcji w ich opisywaniu i ukazuje nam te dwie strony w nierównych dozach. Która zatem ostatecznie zwycięży?

Tajemnica

Morrigan, jej przyjaciel Hawthorn oraz sześciu pozostałych śmiałków z powodzeniem przeszli przez trzy próby kwalifikujące i zostali przyjęci do Towarzystwa Wunderowego. Wątkiem wprowadzającym do drugiej części – Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow – jest konieczność nauki i doskonalenia drygów w specjalnej szkole, tak zwanym Domu Butnych. Dziewięciu wybranych nastolatków spędzi tam pięć kolejnych lat swojego życia. Co ważne, nie mogą oni zdradzić tajemnicy o niespotykanym talencie protagonistki, gdyż wiązałoby się to z przykrymi konsekwencjami dla każdego z nich. Jednak nie do końca wszystko przebiega po myśli wybrańców i okazuje się, że ktoś chce im zaszkodzić. Czy grupie uda się zdemaskować tę osobę? Jak poradzą sobie w tak trudnej sytuacji i czy w ogóle mogą czuć się bezpiecznie? Do tego dochodzą niespodziewane zniknięcia kilku ważnych dla Rady Starszych osób. Wybierając się w tę literacką przygodę razem z nimi odwiedziłam miejsca, o których istnieniu nawet oni nie mieli do tej pory pojęcia i poznałam osoby tak naprawdę… niewarte spotkania w świecie rzeczywistym.

Niestety, z łatwością można zauważyć, że dryg dziewczynki przynosi jej same kłopoty. To sprawia, że często czuje się samotna i nieszczęśliwa. Poza tym wróg bohaterki z przeszłości nie daje o sobie zapomnieć. Czego znowu oczekuje i co chce osiągnąć za pośrednictwem Morrigan? Jego pojawienie się sprawiło, że poczułam strach o przyszłość głównej bohaterki, jednocześnie z ciekawością odkrywałam skutki niepomyślnego rozwoju wydarzeń.

Dość utartym schematom

W Wundermistrzu możemy odnaleźć niejedno przesłanie płynące z jego treści. Historia Morrigan daje przykład na to, iż nawet z góry negatywnie postrzegana cecha, czy też umiejętność, nie musi być koniecznie utrapieniem, jeśli zostanie w odpowiedni sposób ukierunkowana i wykorzystana. Ponadto poznajemy także zasady funkcjonowania grupy oraz prawdziwość porzekadła: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Czy zatem lojalność to cecha, która przyświeca członkom drużyny tworzonej przez Morrgan i jej towarzyszy? Przekonajcie się sami!

Świat przedstawiony w powieści ponownie zachwyca swoją niezwykłością. Autorka tym razem odkrywa przed nami topografię miasta Nevermoor i zadziwiające prawa rządzące niektórymi z jego ulic. Co istotne, z umiarem przypomina jedynie najważniejsze wydarzenia z poprzedniej części – nie jest to natrętne, ale pozwala zrozumieć aktualne wydarzenia i odnaleźć się w natłoku nowych informacji.

Nietuzinkowe osobliwości

Trzeba przyznać, że Townsend stworzyła bardzo ciekawe postaci. Większość z nich znamy już z pierwszego tomu, ale i w tym pojawia się kilku nowych bohaterów. Są oni oryginalni w swoim sposobie bycia, zadziwiają nie tylko umiejętnościami, ale i wyglądem zewnętrznym, dość szczegółowo opisanym przez autorkę. Wszystko zostaje nam klarownie wyjaśnione, a w fabule nie ma niedomówień i niejasności. Nie brakuje również momentów humorystycznych, chociaż w głównej mierze powieść jest utrzymana w poruszającym, pełnym niepewności o przyszłość protagonistki klimacie.

Druga część przygód Morrigan Crow porywa nas do swojego niezwykłego świata. Przygody bohaterki zaciekawiają i po początkowym – zbyt długim i statycznym rozwinięciu – przechodzą w pełną napięcia akcję, w której ważą się losy całej Jednostki 919. Los dziewczynki nie jest przesądzony a my nie wiemy, jak dalej poradzi sobie ona ze swoją tajemną mocą. W tej kwestii nic nie jest oczywiste, dlatego czekam niecierpliwie na kolejny tom.

Świat pełen intryg i tajemnic. „Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow” – recenzja książki

 

Tytuł: Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow

Autor: Jessica Townsend

Wydawnictwo: Media Rodzina

Ilość stron: 464

ISBN: 978-83-8008-579-4

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Drugi tom przygód Morrigan Crow skupia się na strzeżeniu tajemnicy dziewczynki. Jednocześnie, czytając, odczujemy niepokój o przyszłość bohaterki, a także pogłowimy się nad niejasnościami związanymi z wykorzystywaniem przez nią swojego drygu. Autorka po raz kolejny zabiera nas w podróż do świata niezwykłych postaci i odkrywa przed nami sekretne miejsca miasta Nevermoor. Warto tę powieść poznać.
Paulina Adamczuk
Paulina Adamczuk
Indywidualistka szukająca nowych wyzwań. Pasjonatka literatury z zamiłowaniem do kryminałów, uwielbia zagadki i mroczne klimaty. Chętnie buja w obłokach oderwana od rzeczywistości poznając fantastyczny świat popkultury. Specjalista od spraw nieziemskich - nic, co trudne nie jest jej straszne. Nie zaczyna dnia bez uśmiechu, czarnej kawy i dobrej książki.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Drugi tom przygód Morrigan Crow skupia się na strzeżeniu tajemnicy dziewczynki. Jednocześnie, czytając, odczujemy niepokój o przyszłość bohaterki, a także pogłowimy się nad niejasnościami związanymi z wykorzystywaniem przez nią swojego drygu. Autorka po raz kolejny zabiera nas w podróż do świata niezwykłych postaci i odkrywa przed nami sekretne miejsca miasta Nevermoor. Warto tę powieść poznać.Świat pełen intryg i tajemnic. „Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow” – recenzja książki