„Sukienka” – dostępny za darmo w serwisie YouTube

Sukienka jest już dostępna w całości i za darmo w serwisie YouTube na kanale Short of the Week. Film został opatrzony angielskimi napisami, by widzowie z całego świata mogli podziwiać kunszt młodych polskich filmowców i wielki talent pierwszoplanowej aktorki.

Krótkometrażowy film Sukienka to przejmująca opowieść o pragnieniu miłości i bliskości, której główną bohaterką jest kobieta z niepełnosprawnością. Sukienka to historia niskorosłej kobiety, która nie zaznała nigdy miłości i intymności. Bohaterka po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją akceptować. Jednak czy jego intencje naprawdę są szczere?

Film przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami.

W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Pod tym względem Sukienka może stanowić wyróżniający się przykład inkluzywności oraz castingu, który uwzględnia różnorodność.

Podczas gdy badania Annenberg Inclusion Initiative wskazują, że w latach 2007-2019 zaledwie 2,3% wszystkich postaci w 100. najlepiej zarabiających filmach amerykańskich było osobami niepełnosprawnymi, gwiazda Sukienki w wielkim stylu przebija szklany sufit dla przedstawicieli tej mniejszości w branży filmowej.

Sama aktorka ma nadzieję, że jej rola będzie jednym z kroków na drodze ku zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych na ekranie: „Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa „inność” i otworzyli się na to, że są różne perspektywy. […] Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas. Nieważne jak wyglądasz. Wszyscy jesteśmy magiczni, bo jesteśmy sobą.”

Film o niskorosłej Julii to nie pierwsza społecznie zaangażowana produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej, mająca na celu przybliżenie pomijanych w kinie mniejszości. Wiele etiud studenckich porusza te tematy, pomagając w walce z uprzedzeniami wobec osób dyskryminowanych. To w tej szkole początek miał serial internetowy Kontrola – międzynarodowy hit o miłości dwóch młodych kobiet (ponad 50 milionów widzów na całym świecie). Także tu nakręcono nominowany w 2015 roku do Nagród Akademii Filmowej krótkometrażowy dokument Nasza Klątwa, w którym reżyser i jego żona ukazali swoje zmagania z niezwykle rzadką chorobą ich synka.

Nakręcony przez studentów obraz, poza szansą na nominację do prestiżowej nagrody, może stać się prawdziwym kamieniem milowym na drodze ku zwiększeniu reprezentacji osób z niepełnosprawnościami na ekranie.

Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu