Klątwa, długi sen i pocałunek prawdziwej miłości. „Śpiąca Królewna” – recenzja komiksu

-

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego komiksu Śpiąca Królewna do współpracy recenzenckiej dziękujemy wydawnictwu Egmont.

Baśniowa opowieść o Śpiącej Królewnie doczekała się również adaptacji w formie komiksu. Oto  historia miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody oraz niesie ze sobą niegasnącą nadzieję na ostateczne zwycięstwo dobra.

Stuletnia klątwa Czarownicy

Śpiąca Królewna to klasyczny film animowany wyprodukowany przez studio Walta Disneya, na podstawie którego wydawnictwo Egmont przygotowało jego komiksową wersję. Oryginalna fabuła oparta jest na baśni Charlesa Perraulta o tym samym tytule. Historia rozpoczyna się od narodzin księżniczki Aurory, córki króla Stefana i Królowej. Na chrzest dziecka zaproszone zostają trzy wróżki – Flora, Hortensja i Niezabudka – i obdarowują dziewczynkę różnymi darami. Niestety, zapomniano o ich dawnej znajomej, Czarownicy, która rzuca klątwę na dziewczynkę. Zgodnie z przekleństwem, królewna ma umrzeć po ukłuciu się wrzecionem w dniu swoich piętnastych urodzin. Jednak ostatnia wróżka zmienia klątwę, sprawiając, że dziewczyna zapadnie w głęboki sen na sto lat, a obudzi ją jedynie pocałunek prawdziwej miłości. Król, aby uchronić Aurorę, rozkazuje zniszczyć wszystkie wrzeciona w królestwie.

Kiedy bohaterka kończy szesnaście lat, spotyka księcia Filipa, w którym odnajduje miłość swojego życia. Razem stawiają czoło złej Czarownicy i jej podstępnym planom, aby ostatecznie przełamać klątwę i zawalczyć o szczęście.

O odwadze ducha i poświęceniu wróżek

Postacie wróżek w komiksie Śpiąca Królewna mają istotny wpływ na rozwój fabuły i losy głównej bohaterki. Ich dobroć, troska i determinacja są kluczowe dla przełamania klątwy i przywrócenia szczęścia i pokoju nie tylko Aurorze, ale i całemu Królestwu.

Wróżki przedstawione jako postacie dobroczynne i opiekuńcze, bardzo troszczą się o podopieczną. Ich prezenty mają na celu obdarzyć księżniczkę pozytywnymi cechami, które będą ją wyróżniać. Niezabudka jest energiczna i pełna radości, Flora jest miła i czuła, a Hortensja jest silna i zdecydowana. Pomimo różnic w osobowościach, wróżki współpracują, aby chronić Aurorę i pomóc jej przezwyciężyć klątwę.

„Znam ze snu Twe usta i oczy Twoje”* – o związku idealnym

Książę Filip reprezentuje ideał młodego mężczyzny, który odpowiada ideałom dziewczyny. Silny, przystojny, wrażliwy, dowcipny, całkowicie wierny i całkowicie nierealistyczny. Okazuje się doskonałym partnerem dla Aurory, ponieważ oboje wierzą w te same koncepcje: miłość od pierwszego wejrzenia, małżeństwo po jednym tańcu i szczęśliwe zakończenie. Filip zawsze podejmie właściwą decyzję, zgodnie z moralną prawidłowością baśni.

Aurora, znana również jako Różyczka, jest główną bohaterką komiksu: miła, nieśmiała, wyrafinowana, delikatna i pomocna postać. Kocha naturę, zwierzęta, zwłaszcza róże, oraz śpiewanie i taniec. Jest podobna do Kopciuszka i marzy o księcia z bajki, co w końcu się spełnia.

Spotkanie tych dwojga odbywa się już na samym początku komiksu, gdy Aurora wędruje po lesie i śpiewa. Filip słyszy jej piękny głos i od razu jest nim zafascynowany. Wkrótce nawiązują rozmowę i tańczą razem, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie królewna, której szuka.

Relację zakochanych oparto na romantycznym zauroczeniu, jakie przeradza się w głęboką miłość. Filip to odważny i poświęcający się książę, nie waha się ryzykować dla uratowania ukochanej. Aurora z kolei to delikatna, urocza królewna, wierząca w miłość i marząca o spotkaniu swojej drugiej połówki. Ich uczucie triumfuje nad przeciwnościami losu, razem odnajdują swoje szczęście.

Historia z przesłaniem

Śpiąca Królewna niewątpliwie jest tytułem skierowanym do młodszego grona odbiorców. Głównym przesłaniem historii Filipa i Aurory są  moc prawdziwej miłości i potęga pocałunku oraz siła miłości, która potrafi pokonać wszelkie przeciwności.

Prócz klasycznego motywu walki dobra ze złem (fabuła wskazuje na konieczność przekraczania trudności i stawiania czoła przeciwnościom, aby osiągnąć szczęście i pokonać przeciwnika) ważny jest także motyw przeznaczenia. Każdy ma swoją ścieżkę do przejścia i należy wypełnić swój los, nie sposób jej zmienić ani też uciekać przed własnym przeznaczeniem.

Śpiąca KrólewnaTytuł: Śpiąca Królewna

Autorzy: Regis Maine, Ferrari Alessandro, Cortes Mario

Tłumaczenie: Mateusz Lis

Wydawnictwo: Egmont Polska

Liczba stron: 64

Więcej informacji TUTAJ

 


  • słowa piosenki bajki Disneya

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

„Śpiąca Królewna” skupia się na wartościach jak miłość, determinacja oraz walka ze złem. Poprzez barwną i wciągającą oprawę graficzną, komiks przekazuje historię klasyki Disneya w formie dostępnej zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.
Patrycja Wieleba
Patrycja Wielebahttps://portafortunas.pl/
Herbatoholiczka, miłośniczka prozy Philipa K. Dicka, absolutnie zakochana w bajkach Disney'a. Fanatyczka kotów, zakochana w Deanie Winchesterze i Thorze, bierze kąpiele do soundtracka Władcy Pierścieni i próbuje rozgryźć walkę na miecze w Wiedźminie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

„Śpiąca Królewna” skupia się na wartościach jak miłość, determinacja oraz walka ze złem. Poprzez barwną i wciągającą oprawę graficzną, komiks przekazuje historię klasyki Disneya w formie dostępnej zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.Klątwa, długi sen i pocałunek prawdziwej miłości. „Śpiąca Królewna” – recenzja komiksu