Silne kobiety w mangach – wojowniczki, obrończynie i władczynie

-

Gdy myślimy o mangowych postaciach kobiecych, przed oczami staje nam obraz uroczej, małej dziewczynki, podążające krok w krok za chłopakiem jej marzeń. Naiwne i nieporadne lolitki, ze względu na kulturę Japonii, są figurą pożądaną, dlatego autorzy chętnie podążają za tym szablonem. Jednak wcale nie musi tak być, bo istnieją komiksy przełamujące ten schemat i okazuje się, że można napotkać silne babki!
mangaOd księżniczki do wojowniczki – Yona

Yona w blasku świtu to historia księżniczki, która przez zamach stanu w królestwie musiała opuścić piękny pałac po latach życia pod kloszem. Na początku stereotypowa postać, nieznająca życia.  Nieporadna dziewczynka musiała jednak pogodzić się z rzeczywistością i na przestrzeni kolejnych tomów dorastając staje się prawdziwym „survivalowcem”. Uczy się strzelać z łuku, władać mieczem i niestraszne jej są niebezpieczne wyzwania. Oczywiście z pomocą przychodzi grupka przystojnych smoków oraz wieloletni przyjaciel, broniący ją od dziecka. Bohaterka walczy ramię w ramię ze swoją ekipą, stawiając czoła kolejnym trudnościom.

Przewodnicząca z piekła rodem w fartuszku ­­­­­­­– Misaki Ayuzawa

Misaki nie ma łatwego życia, odkąd ojciec opuścił rodzinę i wszystko spadło jej na głowę. Służąca Przewodnicząca jest historią dziewczyny, która szybko musiała dorosnąć, by zająć się siostrą oraz matką. Jednocześnie została przewodniczącą szkoły, aby stworzyć idealną placówkę bezpieczną dla dziewczyn, bo 80% uczniów stanowią chłopcy. Misaki traktuje swoją pozycję bardzo poważnie i sieje postrach na szkolnym korytarzu, pilnując porządku, często używając przy tym swojej siły fizycznej, nabytej po latach zajęć… karate! Ale skrywa pewien sekret – po lekcjach pracuje w kafejce, w której kelnerki są przebrane za służące. Skrzętnie to ukrywa, bo obawia się utracenia autorytetu. Jednak nawet tak twarda babka ma swoją delikatną stronę i pod pancerzem chowa wrażliwość i nieśmiałość, które poznaje jedynie szaleńczo w niej zakochany Usui.

manga anime
Kadr z anime opartego na mandze Kaichou wa Maid-sama!
mangaKobieta na tron! – Hatszepsut

Bohaterka Oka Horusa od dziecka miała wielkie plany i ambicje, by podbijać narody i prowadzić sprawiedliwe rządy, jednak czasy, w których się urodziła, nie są łatwe, zwłaszcza dla kobiet. Im nie wypada wojować, rządzić, a nawet decydować o samej sobie.

Jednak gdy Hatszepsut ma wyjść za nowego władcę Egiptu, nie zamierza siedzieć cicho przy tronie męża. Bohaterka nie chce pozostać bierna i, wbrew wszystkiemu, walczy o swoje państwo i samą siebie, sprzeniewierzając się patriarchatowi. Zakasuje rękawy i na każdym kroku udowadnia, że może więcej i chce więcej!

mangaWojownicza żona – Amira

Opowieść panny młodej jest piękną i wzruszającą historią o determinacji, odpowiedzialności oraz walce o rodzinę. Dwudziestoletnia Amira zostaje wydana za Kurluka – ośmioletniego chłopca z odległego miasta na Jedwabnym Szlaku. Młoda kobieta musi odnaleźć się w innej rzeczywistości u boku męża, którym ma się opiekować. Rola żony szybko przeistacza się w rolę matki, jednak Amira z pokorą przyjmuje nowe życie, ani przez chwilę się nie skarżąc. Ale tkwi w niej dusza wojowniczki. Jest mistrzynią w łucznictwie i jeździectwie. a wkrótce może się okazać, że te umiejętności przydadzą się jej w uratowaniu domu oraz mężczyzny, z którym wiąże ją nierozerwalna przysięga małżeństwa. Amira staje przed dużymi wyzwaniami w niezwykle małym odstępie czasu, ale co to dla niej! Bierze łuk, dosiada konia i walczy.

mangaNiewzruszone serce matki – Hana

Wszyscy wiemy, że mamy to prawdziwe wojowniczki i idealnym tego przykładem jest Bohaterka mangi Wilcze dzieci. Hana poznaje tajemniczego, przystojnego chłopaka i od razu się w nim zakochuje. Wydawać by się mogło, że będzie to wzruszająca opowieść o miłości i jej perypetiach, ale szybko okazuje się, że życie nie jest takie piękne.

Mężczyzna był potomkiem japońskiego wilka i ich dzieci odziedziczyły po nim wilcze geny, przez co nie sprawiają typowych dla maluchów problemów. Hana musi sama wychować dwa młode szczeniaki w ludzkiej skórze i zadbać o ich byt. Jednak nawet, gdy właściciel wyrzuca rodzinę na bruk, dziewczyna nie załamuje się, a tym bardziej się nie poddaje. Szuka nowego domu z dzieciakami „pod pachą”, a dzięki swojej determinacji i odwadze jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu.

To jedynie kilka przykładów z całej mangowej biblioteki odważnych i silnych kobiet z charakterem. Protagonistki przełamują schematy i tworzą własne, unikatowe historie, w których grają główne skrzypce i nie muszą skrywać się za plecami mężczyzn, ani się za nimi uganiać. To one przejmują stery i wyczekują dobrych wiatrów, by niewzruszenie płynąć dalej.

Miesiąc Azjatycki na Popbookowniku (klik!)
Silne kobiety w mangach – wojowniczki, obrończynie i władczynie
Aleksandra Dąbrowska
Aleksandra Dąbrowska
Studentka pisarstwa i zagorzała fanka literatury wszelakiej. Seriale i filmy to jej chleb powszedni, szczególnie interesuje się fantastyką i horrorem, ale również kinem nowatorskim. Fascynuje ją szeroko pojmowana popkultura i zjawiska w niej zachodzące.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu