Prawdziwe życie zwierząt. „Serengeti” — recenzja filmu DVD

-

Afryka — olbrzymi, drugi na świecie pod względem wielkości kontynent. Niezwykle różnorodna i barwna, posiada ogromną ilość kultur, grup etnicznych, języków, religii.  Także pod względem geograficznym jest niesamowicie odmienna, a to dlatego że przechodzą przez nią dwa zwrotniki i równik.

Z jednej strony mamy tętniące życiem niekończące się sawanny z żyrafami, słoniami i lwami, największą pustynię Saharę, ale także wilgotne lasy równikowe, suche lasy podzwrotnikowe, lasy namorzynowe na wybrzeżach i krajobrazy górskie. Wszystko to daje nam olbrzymią różnorodność fauny i flory. Tym samym znajduje się tam zawrotna liczba rezerwatów i parków przyrody, chroniących charakterystyczną afrykańską bioróżnorodność.  Jednym z nich jest Park Narodowy Serengeti — wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie jemu BBC Earth poświęciło swój kolejny film. Serengeti zabiera nas do tajemniczego i wciąż dzikiego miejsca w północno-zachodniej Tanzanii, jednego z największych chronionych ekosystemów na świecie.

Wyjątkowe miejsce

W najnowszej serii przyrodniczej BBC Earth możemy zobaczyć z bliska codzienne życie zwierząt zamieszkujących dziewicze tereny Serengeti. Miejsce to powstało prawie siedemdziesiąt lat temu dzięki pracy niemieckiego zoologa i propagatora idei ochrony przyrody Bernharda Grzimeka. Jego historia pozostaje inspiracją dla konserwatorów na całym świecie. Ekosystem tego afrykańskiego parku obejmuje obszar prawie dwudziestu tysięcy kilometrów kwadratowych i stanowi jeden z najbogatszych i najcenniejszych terenów chronionych dzikiej przyrody na Ziemi.

Prawdziwe życie zwierząt. „Serengeti” — recenzja filmu DVD
@BBC

Park narodowy Serengeti zajmuje głównie płaską równinę porośniętą trawiastą sawanną, z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych.  To właśnie tam można spotkać Wielką Piątkę Afryki — afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła afrykańskiego i lamparta, należącą do najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata.

Cudowne obrazy, piękne widoki

Jak podaje samo BBC, dzięki wykorzystaniu dronów i zaawansowanych systemów stabilizacji obrazu mamy możliwość śledzenia z bardzo bliska fascynujących mieszkańców sawanny. Przy wykorzystaniu przełomowej techniki filmowania i prowadzenia narracji oraz oryginalnej partytury muzycznej twórcy przenoszą nas w samo serce niesamowitego świata zwierząt. Ujęcia są zrobione w sposób tak dokonały, że dają możliwość, by przyjrzeć się nieznanemu dotąd dzikiemu krajobrazowi ukazanemu w zapierających dech w piersiach szczegółach. Przyjdzie nam oglądać fenomenalne sceny o rozmachu i dynamice rodem z hollywoodzkich filmów akcji. Po prostu majstersztyk w najczystszej postaci.

Prawdziwi bohaterowie

Serengeti to opowieść, której bohaterami są zwierzęta. Dzięki doskonałym nagraniom możemy śledzić ich życie w naturalnym środowisku i obserwować, jak radzą sobie z przemijającymi porami roku i skrajnymi temperaturami. Towarzyszymy im w codziennych wyborach i najważniejszych wyzwaniach, którym muszą stawić czoła. Pokazane historie ukazane są jakby z ich własnej perspektywy, przez co stają się równie emocjonujące i dramatyczne co najlepsze seriale. Kamera dociera tam, gdzie właściwie człowiek ma małe szanse na dotarcie. Narracja legendarnej już Krystyny Czubówny (w oryginale John Boyega) pomaga nie tylko zrozumieć ten odległy, dziki świat, ale też poczuć jego okrucieństwo, momentami surrealistyczną harmonię.

W filmie zobaczymy samotną lwicę, która została wygnana ze stada, pewnego pawiana, który będzie się starał zaimponować swojej ukochanej, i psotliwe mangusty, robiące wszystko, co możliwe, by zdobyć darmowy lunch. Ich pełne humoru, emocji i napięcia przygody sprawią, że ciężko jest oderwać się od telewizora.

Prawdziwe życie zwierząt. „Serengeti” — recenzja filmu DVD
@BBC
Obraz wart obejrzenia

Sześcioodcinkowa produkcja od BBC Earth wbiła mnie w fotel, uświadamiając jednocześnie, jak mało tak naprawdę wiemy o zamieszkiwanej od lat planecie.  Film ten w sposób bardzo mocny wpływa na naszą wrażliwość i zmusza do innego spojrzenia na świat. To serial piękny, zachwycający, widowiskowy i monumentalny.

Takie filmy są nam potrzebne. W obecnych czasach chyba nawet bardziej niż kiedykolwiek.  Zwłaszcza teraz, gdy płonie Australia, topnieje Grenlandia, a sześćdziesiąt procent gatunków, które towarzyszyły ludzkości od samego jej początku, wybiliśmy. Życie na naszej planecie jest różnorodne, niepowtarzalne i bardzo zagrożone. Nie bądźmy obojętni na jej piękno.

Prawdziwe życie zwierząt. „Serengeti” — recenzja filmu DVD


Tytuł oryginalny:
 Serengeti

Reżyseria: BBC Earth

Rok produkcji: 2019

Czas trwania: 300 minut

Grafika@BBC

podsumowanie

Ocena
10

Komentarz

Produkcja od BBC Earth wbija w fotel, uświadamiając jednocześnie, jak mało wiemy o naszej planecie. Wzruszająca, emocjonująca, pełna akcji opowieść, w której główni bohaterowie codziennie muszą walczyć o przetrwanie.
Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Produkcja od BBC Earth wbija w fotel, uświadamiając jednocześnie, jak mało wiemy o naszej planecie. Wzruszająca, emocjonująca, pełna akcji opowieść, w której główni bohaterowie codziennie muszą walczyć o przetrwanie.Prawdziwe życie zwierząt. „Serengeti” — recenzja filmu DVD