„Priscilla” od jutra w kinach!

W wieku 21 lat była jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie, symboliczną królową amerykańskiego rock and rolla. A jednak tak mało wiadomo o Priscilli Presley, wieloletniej ukochanej i jedynej żonie Elvisa. Jej narracja przez długi czas pozostawała w cieniu jego dominującej i rozpalającej wyobraźnię historii, ale w ramach tej samej opowieści mieści się jej alternatywny i prywatny życiorys odzwierciedlający ówczesną kulturę – historia dziewczęcych marzeń, rozwijająca się jak w bajce, a ostatecznie prowadząca do odkrycia własnych pragnień oraz złożonych mechanizmów władzy.

Scenariusz Priscilli, również autorstwa Sofii Coppoli, powstał na podstawie wspomnień Elvis and Me z 1985 roku autorstwa Priscilli Presley i Sandry Harmon. Film został wyprodukowany przez studio A24. W każdym niemal kadrze błyszczy fantastyczna Cailee Spaeny, dla której tej rola stała się kluczem do aktorskiej ekstraklasy. Ekranowej Priscilli partneruje równie świetny Jacob Elordi (jako Elvis) – gwiazda obsypanego nagrodami serialu Euforia czy filmu Saltburn w reżyserii Emerald Fennell.
Zawsze w filmach najbardziej podobało mi się to, że możesz poczuć się, jakbyś całkowicie zanurzał się w czyimś świecie.
– mówi Coppola.
A równocześnie zauważasz motywy, z którymi możesz się identyfikować, jak również rzeczy, które cię zaskakują lub rozstrajają. Takie filmy zawsze chciałam robić. Chciałam, żeby widzowie w 100% poczuli się tak, jakby byli na miejscu Priscilli. Ale zależało mi także na tym, aby taktownie pokazać doświadczenia portretowanych postaci – na przykład rodziców Priscilli, którzy moim zdaniem musieli być bardzo rozdarci między potrzebą chronienia własnej córki a pozwolenia jej, aby słuchała głosu swego serca. Najważniejsze było dla mnie jednak to, aby film w każdej minucie oddawał prawdę perspektywie Priscilli.
Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę.
Oczami Priscilli Sofia Coppola opowiada o nieznanym obliczu najsłynniejszej love story – długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, począwszy od okresu, kiedy Elvis stacjonował w Niemczech, aż po czas, kiedy zamieszkali w wymarzonej rezydencji Graceland.
To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.
PRISCILLA / scenariusz i reżyseria: Sofia Coppola / zdjęcia: Philippe Le Sourd / montaż: Sarah Flack / obsada: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Dagmara Dominczyk, Ari Cohen / USA 2023 / czas trwania: 113 min

Źródłonota prasowa
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu