Obdarzeni. „Ostatnia opadła gwiazda” – recenzja książki

-

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego książki Ostatnia opadła gwiazda do współpracy recenzenckiej dziękujemy Wydawnictwu Galeria Książki.

Każdy protagonista i każda protagonistka serii Rick Riordan Przedstawia, mimo młodego wieku, przeżył (przeżyła) sporo fascynujących, ale i niebezpiecznych przygód. Bogowie, czy to greccy, hinduscy, czy koreańscy, nie baczą na wielkie zagrożenia ze strony swoich wrogów, nie przejmują się tym, że świat może zostać zniszczony czy opanowany przez spragnionych władzy antagonistów, losy ludzkości oddają w ręce nastolatków, którzy mają kilka dni na zneutralizowanie zagrożenia.

Po drodze bohaterowie i bohaterki spotykają ciekawe postaci, znajdują magiczne artefakty, rozwiązują trudne zadania i zostają poddani różnego rodzaju próbom (jedną z nich był nawet udział w talent show) – wszystko, by znaleźć sposób na pokonanie zła. Bywa, że protagonistka czy protagonista muszą zapłacić pewną cenę za możliwość zdobycia potężnej broni, która pomoże w starciu z przeciwnikiem. A jak kończą się takie potyczki? O tym dowiecie się z książek należących do wspomnianego wyżej cyklu.

A w jego skład wchodzi całkiem pokaźna liczba powieści. Nowością na naszym rynku wydawniczym jest pozycja Ostatnia opadła gwiazda Graci Kim – kolejny tytuł rekomendowany przez Ricka Riordana. Tym razem autorka zabiera nas do świata wierzeń koreańskich. Co czeka na główną bohaterkę pozycji? Moc wyzwań i atrakcji (niekoniecznie bezpiecznych).

Chcę mieć moc!

Riley Oh nie może pogodzić się z tym, że jest saram – osobą pozbawioną magii. Jej rodzice i siostra mają specjalne zdolności, należą do klanu uzdrowicieli – Gom. Wprawdzie bohaterka została adoptowana przez państwo Oh, ale zawsze łudziła się, że jednak starszyzna pozwoli jej na inicjację i przyjmie do klanu. Niestety okazuje się, że dziewczyna nie ma na to szans.

Z pomocą przychodzi jej siostra, Hattie. Niebawem sama przejdzie wspomnianą inicjację, uzyska wtedy dostęp do magii i będzie mogła ją wykorzystać. Jak? Rzuci zaklęcie dzielenia, czyli podzieli się swoimi zdolnościami z Riley. Kiedy bohaterki są o krok od wypowiedzenia inkantacji, ta zostaje przerwana przez bliskich dziewcząt. Na jaw wychodzi skrywana przez dorosłych tajemnica o pochodzeniu Riley – młoda Oh jest Horangi, należy do wyklętego klanu.

Ta wiadomość wywraca życie protagonistki. To gorsza informacja, niż ta dotycząca braku mocy. Co teraz zrobi bohaterka? Ma tylko jedno wyjście – musi poprosić Maga Halmi o to, by zmieniła jej klanową przynależność. Dziewczyna zrobi wszystko, by wezwać boginię. Jak łatwo się domyśleć, nie wszystko idzie tak jak zaplanowała Riley, prze co jej siostra zostaje uwięziona pomiędzy życiem a śmiercią. Teraz młoda Oh musi ją uratować.

Gwiazdy

Ostatnia opadła gwiazda to kolejna książka serii Rick Riordan Przedstawia, w której pojawiają się mitologiczne artefakty, stworzenia, bóstwa i boginie. Autorka sporo miejsca poświęca w swojej powieści opowieścią związanym z koreańskimi wierzeniami. Ta mitologia nie jest tak popularna jak grecka czy rzymska, dlatego pisarka postawiła na wytłumaczenie czytelnikom większości elementów, jakie wykorzystuje w swojej pozycji. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki temu Kim przybliża odbiorcom świat koreańskich wierzeń. A te zdecydowanie zasługują na uwagę. Pełno w nich magicznych bestii, intrygujących historii i groźnych bóstw. Riley będzie musiała stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, na własne oczy ujrzy także znane z opowieści stworzenia. W odkrywaniu tego magicznego świata będzie jej zaś towarzyszył czytelnik.

W powieści nie zabraknie akcji i humoru. Cały czas coś się dzieje i nie chodzi o mało znaczące wydarzenia, tylko o takie, które mają ogromny wpływ na życie Riley i jej bliskich. Pojawia się kilka wciągających plot twistów, a samo zakończenie tomu daje pisarce niezłe pole do popisu przy kontynuacji.

Ostatnią opadłą gwiazdę czyta się z zainteresowaniem. Owszem, sporo elementów można przewidzieć, ale, tak jak wspominałam wyżej, autorka stosuje także intrygujące rozwiązania, które dodają opowieści smaczku.

A jak wypadają bohaterowie historii? Pierwsze skrzypce gra oczywiście Riley – dziewczyna, która marzy tylko o jednym – przynależności do klanu Gom. Trudno nie polubić tej protagonistki – odważnej, mądrej i zdeterminowanej. Rzadko która osoba bohaterska jest gotowa na takie poświęcenie, jak ona. Muszę jednak przyznać, że moim ulubieńcem w tej historii jest przyjaciel Riley – Emmett. Zawsze służy radą, a jego trafne podsumowania sytuacji, w jakich się znajduje się w raz z Riley, bawią, ale i dają do myślenia. Kim serwuje nam pewien plot twist związany z jego postacią – interesujący i ważny dla rozwoju fabuły.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że Ostatnia opadła gwiazda to dobra młodzieżówka z mitologią koreańską w tle. Aplikacja do rozmowy z duchami? Jest! Smocza hulajnoga, która merda ogonkiem? Jest! Pralka, która umożliwia przejście do niesamowitej biblioteki? Jest! Pomysłom Kim nie ma końca, a każdy nietuzinkowy. Zapraszam do wkroczenia do świata koreańskich wierzeń – warto.

ostatnia opadła gwiazdaTytuł: Ostatnia opadła gwiazda

Autor: Graci Kim

Wydawnictwo: Galeria Książki

Liczba stron: 392

ISBN: 978-83-67071-41-3

Więcej informacji TUTAJ

 


podsumowanie

Ocena
6.5

Komentarz

Kolejna książka z serii „Rick Riordan Przedstawia”, która okazała się interesująca i dobrze napisana.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Kolejna książka z serii „Rick Riordan Przedstawia”, która okazała się interesująca i dobrze napisana. Obdarzeni. „Ostatnia opadła gwiazda” – recenzja książki