„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” na ekranach Cinema City

20 i 30 lipca ekrany w Cinema City przeniosą widzów do świata obrazów Vermeera, na największą w historii wystawę arcydzieł tego mistrza w amsterdamskim Rijksmuseum. Premierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie”, w reżyserii Davida Bickerstaffa, ukazuje wszystkie prace holenderskiego artysty, zebrane na tej wyjątkowej wystawie. Dzięki dużym ekranom, odpowiednim ujęciom kamery i komentarzom kuratora wystawy niezwykłe dzieła Vermeera i precyzyjny warsztat malarski, z którego słynął mistrz, zostaną pokazane w pełnej okazałości.

Johannes Vermeer, mieszkający i tworzący w holenderskim Delft w XVII wieku, uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych malarzy. Jego stosunkowo nieliczny dorobek artystyczny składa się z samych arcydzieł, do dziś podziwianych na całym świecie. Kunsztownie namalowane, niewielkich rozmiarów płótna realistycznie oddają ówczesną codzienność w Niderlandach. Najsłynniejsze z nich, Dziewczyna z perłą, nazywane też Mona Lisą Północy, znalazło odbicie szeroko w kulturze, stając się inspiracją dla filmu, literatury czy fotografii.

Pełnometrażowy film dokumentalny Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów zabierze widzów w kinową podróż do Rijksmuseum, w którym od lutego do czerwca 2023 roku trwała wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza. Przyjrzymy się w detalach między innymi: Dziewczynie z perłą, Geografowi, Mleczarce (Dziewczynie nalewająca mleko), Uliczce, Pani piszącej list i jej służącej czy Kobiecie z wagą. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów z około 37 przypisywanych Vermeerowi.

Nigdy wcześniej nie zgromadzono w jednym miejscu tak dużej liczby dzieł artysty. Obrazy sprowadzono z muzeów rozsianych po całym świecie. Wypożyczono je między innymi z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie czy Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, a także z prywatnych kolekcji. Po raz pierwszy w historii galeria Frick Collection z Nowego Jorku wypożyczyła trzy obrazy Vermeera, którymi są Pani pisząca list i jej służąca, Przerwana lekcja muzyki oraz Oficer i śmiejąca się dziewczyna. Bilety na wystawę w Rijksmuseum wyprzedały się natychmiast, a następnie osiągały zawrotne ceny na czarnym rynku. Prezentowany w kinach film jest jedyną szansą na zobaczenie tej zakończonej już wystawy, po której oprowadzi jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.

Pomysłodawcą i producentem cyklu „Wystawa w Kinie” jest Phil Grabsky, laureat nagrody BAFTA. Składają się niego prezentacje kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu, pokazywane są wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Źródłonota prasowa
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu