W bożonarodzeniowych ofertach książek można przebierać bez liku – pakiety dla dorosłych, młodzieży i dzieci kuszą w sklepowych witrynach, jak jednak wybrać te najlepsze, najcenniejsze tytuły? Podpowiadamy wam, które literackie pozycje warto kupić najmłodszym czytelnikom. Najlepsze książki na świąteczny prezent dla małych dzieci pomoże ci wybrać Popbookownik!
Książki dla najmłodszych milusińskich (0-3 lata)
Czy warto kupować tak małych dzieciom książki? Jak najbardziej! Pozycje dla takich maluszków skupiają się nie tylko na zainteresowaniu dziecka czytaniem, ale przede wszystkim na nauce ważnych dla niego rzeczy, np. sikania na nocniku, mycia zębów, nazywania emocji, liczenia do pięciu czy wrzucania śmieci do kosza. Wiele maluchów może mieć z tym problem, dlatego warto sięgnąć po mądre, edukacyjne tytuły, które wskażą dzieciakowi poprawne zachowanie. Być może to właśnie lektura sprawi, że milusiński zechce naśladować swego ulubionego literackiego bohatera.
Seria Kicia Kocia Anity Głowińskiej
To kilkustronicowe książeczki, które pomagają maluchom w nauce podstawowych obowiązków(na przykład Kicia Kocia sprząta, Kicia Kocia gotuje, Kicia Kocia mówi: Dzień dobry), w różnych sytuacjach poza domem (Kicia Kocia w pociągu, Kicia Kocia w przedszkolu, Kicia Kocia na basenie), a także uczą dobrych nawyków (Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami, Kicia Kocia majsterkuje, Kicia Kocia zakłada zespól muzyczny). Serię o uroczej kotce można kupić w pakietach lub pojedynczo w cenie 5,99zł.
Montessori: odkrywam i poznaję. Moja pierwsza książka. Emocje/Liczby/Kształty/Dzikie zwierzęta
Tytuł dający ogromne możliwości wychowawcze rodzicom. Wspólne czytanie z rodzicem pozwala dziecku na naukę otaczającego go świata, ponieważ prócz poznawania liczb, kształtów lub nazywania emocji, lekturze towarzyszy także zachęta do wykonywania ćwiczeń sprawności manualnej oraz fizycznej. Rodzic wciela się nie tylko w rolę edukatora, ale przede wszystkim przyjaciela pomagającego doświadczyć maluchowi radości z procesu uczenia się i doświadczania nowych rzeczy.
Seria Krok po kroku
Seria kilku książeczek, ze sztywną okładką, do wspólnego czytania i zabawy z dziećmi. Wśród wielu tytułów warto wymienić chociażby Krok po kroku: Zasypianka wyliczanka, Siku na nocniku, Pa pa smoczku, Mówi się, Mój dzień dobry i Hop do kąpieli. Maluch może wskazywać paluszkiem na poszczególne elementy, a poruszana tematyka stać się dla mamy pretekstem do opowiedzenia dziecku o swoich pierwszych krokach.
Książki dla starszaków (3-8 lat)
Tu już wybór jest znacznie szerszy, rynek wydaje się niemal przesycony książkami dla dzieciaków w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednak czy warto kupować tytuły uczące pisania, czytania i innych rzeczy, których maluch i tak musi nauczyć się w szkole? Naszym zdaniem najlepiej postawić na książki dla dzieci poruszające temat życia w grupie wśród rówieśników.
Seria bajek od Pana Poety
Bogato ilustrowane książeczki, w skład których wchodzą: Kaczka, co przebrała miarkę; Wróbel, co oćwierkał sąsiadów; Kura, co tyła na diecie; Kruk, co kracze pokrakanie oraz Paw, co miał ogon z przyjaźni. Każda z nich porusza uniwersalny temat współżycia i promuje piękne, ponadczasowe wartości.
Aksamitny Królik Margery Williams
Czterdziestopięciostronicowa opowieść o bożonarodzeniowym prezencie w postaci wypchanego trocinami króliczka. Maskotka ożywa i towarzyszy chłopcu w odkrywaniu nowych miejsc, ucząc go miłości i zrozumienia. Najważniejsza lekcja od króliczka to przesłanie, iż bycie prawdziwą, żyjącą istotą oznacza bezwarunkową miłość . To mała książeczka wypełniona wielkimi emocjami.
Seria Tupcio Chrupcio Elizy Piotrowskiej
Przygody małej mysiej rodziny, w której prym wiedzie tytułowy Tupcio. Przedszkolak musi się mierzyć z codziennymi problemami, zarówno w przedszkolu (unikanie bójki, udzielanie pomocy, słuchanie pani), jak i w domu (problemy z jedzeniem, spaniem, kłamaniem). Bogato ilustrowane książeczki o Tupciu Chrupciu zachwycają nie tylko dzieciaki, ale i rodziców – rysunki są bardzo przyjemne dla oka, ilustrujące życie mysiej rodzinki.
Książki dla miłośników przygód! (8-12 lat)
Seria Jolley-Rogers autorstwa Jonny’ego Duddle’a
Piracka rodzinka, z rezolutną Matyldą i Jimem, zaprasza w podróż do świata przygód! Razem z nimi będziecie odkrywać nowe miejsca, szukać skarbów i przy tym świetnie się bawić. Trzy tytuły: Wielka wyprawa po złoto, Statek widmo i Jaskinia przeznaczenia pobudzą wyobraźnię dziecka i pozwalają odbyć egzotyczne wyprawy bez ruszania się z własnego pokoju.
Uprowadzenie Księcia Margaryny Marka Twaina
Książka, której narracja wymyka się wszelkim schematom. Fabułę co rusz przerywają odautorskie wtrącenia, całkowicie podważając sensowność i logikę opowiadanej historii. Mało tego, czasem zdarzają się nawet szybkie odskocznie do dalszej części lektury, aby nie nudzić czytelnika! Brak związków przyczynowo-skutkowych, intrygujące ilustracje oraz nietypowa opowieść na pewno skłonią do czytania niejednego miłośnika fantastycznych wypraw.
Fantastyczna encyklopedia małych stworów Alicia Casanova, Fernando Falcone
Album, który na pewno zaskoczy każdego dzieciaka. Daję sobie rękę uciąć, że mało kto słyszał o łazienkowej wróżce, mikrogremlinach elektrycznych czy duszku supermarketu. Fantastyczna encyklopedia małych stworów to nie tylko swoisty katalog nowych postaci, lecz przede wszystkim ciekawie zbudowany wątek około narracyjny. Do czytelników zwraca się doktor magicznej zoologii i botaniki Katarzyna Bach, która próbuje wytłumaczyć różnorodne zjawiska życia codziennego: nagle gasnącą żarówkę, zaginioną w łóżku skarpetkę, urwane fragmenty książki, magiczne przyciąganie iskierek płonącego kominka, a także tego, że w lustrze czasami pojawiają się dziwne odbicia twarzy.