Motyw ducha w książkach

-

Dziś mamy dla was kolejne książkowe. Tym razem na tapet wzięliśmy motyw ducha w literaturze. Oto kilka pozycji, w którym pojawia się wspomniany motyw. Czytaliście którąś z nich?
Opowieści o Johnnym Maxwellu: Johnny i zmarli, Terry Pratchett

Żywi nie widzą zmarłych, prawdopodobnie dla własnego dobra. Niestety trzynastoletni Johnny nie ma tyle szczęścia: podczas powrotu ze szkoły postanowił skrócić sobie drogę przez stary, zapomniany cmentarz i wbrew własnej woli poznał jego mieszkańców. W znacznym stopniu przezroczystych i tylko troszkę snujących się bez celu – za to głęboko oburzonych faktem, iż ich dom ma zostać sprzedany i wyburzony…

Tak oto Johnny wraz z kolegami ponownie stawiają na nogi niewielkie, senne miasteczko Blackburry. Tym razem cel zamieszania to ocalić nekropolię – nie tylko przed zniszczeniem, ale też zapomnieniem. Po drodze rzecz jasna odkryją sporo tajemnic z nie tak dalekiej przeszłości, poznają meandry metafizyki, a nawet nauczą duchy tańczyć Thriller Michaela Jacksona. Wszystko to oczywiście w typowym dla Sir Pratchetta stylu, który pod grubym kocem czarnego humoru skrywa zaskakująco trafne przemyślenia na temat naszej (tylko pozornie) szarej codzienności. A choć głównymi bohaterami opowiadania są dzieci, dużo więcej wyciągną z niego dorośli. No bo przecież czy może być lepszy pretekst, by zacząć rozważania o życiu pozagrobowym, niż historia o zdenerwowanych zmarłych niepewnych swojej przyszłości? (Przemek)

Księga Cmentarna, Neil Gaiman

Gaimana przedstawiać nie trzeba – mistrz tworzenia przepięknych historii i fascynujących bohaterów. Księga Cmentarna nie jest wyjątkiem w repertuarze tego pisarza. Dostajemy nietypową, nieco pokręconą historię samotnego chłopca – niedoszłej ofiary mordu – uratowanego i wychowanego przez mieszkańców cmentarza. Tych martwych, oczywiście. To oni tworzą rodzinę dla malca, który w tym otoczeniu dorasta i uczy się funkcjonowania. Sprawy nieco się zmieniają, gdy bohater zaprzyjaźnia się z żywą dziewczynką. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję. Osobiście gorąco polecam angielskiego audiobooka, którego czyta sam autor! (Merrik)

motyw ducha
Wydawnictwo MAG
Wakacje z duchami, Adam Bahdaj

Pozycja dla młodszych i tych trochę starszych, gdzie detektywistyczne dochodzenie miesza się z miejską legendą o duchach. Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci, gdzie podejmują się wyzwania tropienia przestępców. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ trzeba robić to również w nocy. Głównie przesiadują w leśniczówce, ale intryguje ich teren zamku, gdzie podobno grasuje duch jego władcy. Bohaterowie postanawiają przyjrzeć się sprawie i rozwiązać zagadkę. Idealna pozycja na wakacje, a po lekturze warto zainteresować się serialem.

Cykl Szamański, Aneta Jadowska

Głównym bohaterem jest Piotr Duszyński (ciekawe nazwisko, zważając na to, co robi), zwany potocznie Witkacym, który jest policjantem, ale jest to tylko część jego życia. Kiedy nie jest stróżem prawa, wdraża się w nowo uzyskaną funkcję szamana. Pomaga duchom przejść na drugą stronę lub nawiązuje z nimi kontakt, żeby im pomóc. Do tego ma swojego ducha opiekuńczego, który bardzo nie szanuje granic, a lodówka to dla niego ciekawe miejsce. Jest to naprawdę wart uwagi cykl, od polskiej autorki. Całość to interesujące połączenie kryminalnych zagadek, paranormalnych aspektów, miłości, zbrodni, a wszystko okraszono ironicznym poczuciem humoru.

Motyw ducha w książkach
Wydawnictwo SQN
Spookademia. Szkoła duchów, Adam Faber

Lubicie opowieści z duchami? W takim razie ta książka powinna przypaść wam do gustu. W końcu główni bohaterowie to zjawy, pojawia się szkoła dla duchów i czytelnik dowiaduje się, jak wygląda życie po życiu. Czego można się uczyć w tej specjalnej instytucji? A chociażby straszenia żywych czy odpowiedniego brzęczenia łańcuchami. Tak, nie wystarczy ubrać na siebie naszyjnik z żelastwa, należy odpowiednio nim potrząsać i wydawać konkretne dźwięki, by kogoś przerazić. Nikt nie mówił, że bycie duchem bywa łatwe. Filipa Bloom, protagonistka historii, pozna tę prawdę na własnej niematerialnej powłoce. Jest zabawnie, jest intrygująco i jest magicznie. (Monika)

Seria Cassidy Blake, Victoria Schwab

Kolejna pozycja z duchami w tle, którą wam polecam. Wciąga, nie można się od niej oderwać i przede wszystkim jest dopracowana i dobrze napisana. Ale nie ma co się dziwić, w końcu to cykl od Victorii Schwab.

Opowiada o widzącej duchy Cassidy Blake. Dziewczyna uniknęła śmierci w wodnych odmętach, od czasu wypadku widzi jednak i słyszy rzeczy, których nie dostrzegają inni. Może również podróżować na drugą stronę – do świata duchów. Nie jest to jednak prosta i przyjemna wyprawa, bardzo często dziewczyna naraża się na niebezpieczeństwo, bowiem umarli pragną tylko jednego – wrócić do świata żywych. (Monika)

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu