Nie wywołuj… „Wilk z lasu” – recenzja książki

-

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego książki Wilk z lasu do współpracy recenzenckiej dziękujemy Wydawnictwu We Need YA.

Oto oni – Biesowie. Na pierwszy rzut oka całkiem sympatyczna i bezkonfliktowa rodzina, która boryka się z problemami jak inni ludzie. Wrażenia bywają jednak mylne – zwłaszcza te dotyczące tej familii. Biesowie skrywają bowiem sporo tajemnic – jedną z nich jest fakt, iż władają magią.

Wiecie – różdżki, zaklęcia, kociołki, eliksiry i te sprawy. Magia stanowi ich codzienność, choć muszą uważać, by nie zdradzić się z nią przy nieprzynależących (niemagicznych osobach). Co wcale nie jest takie łatwe, zwłaszcza dla młodszych Biesów. Zwłaszcza po tym, co się niedawno wydarzyło…

Wystarczyła chwila, aby życie bohaterów i bohaterek zostało wywrócone do góry nogami. Najpierw z martwych wstała nestorka rodu – Ariana, która mimo pięknych i śmiałych obietnic ochrony bliskich, chciała wykorzystać ich do swoich niecnych celów (nieśmiertelność i wielka moc mogą niektórym zawrócić w głowie). Potem, kiedy protagoniści myśleli, iż udało się… zneutralizować zagrożenie, doszło do najgorszego – zmarła Tamara Bies – mama Sata i Dragi. To był cios dla familii.

Jakieś fatum ciąży nad rodziną bohaterów. I nie chce odejść…

Mniejsze czy większe zło?

Draga, Sat, Baltazar i Agrea nie mogą się pogodzić ze stratą. Tamara była ogniwem spajającym ich rodzinę, głosem rozsądku i osobą, która zawsze wiedziała, co zrobić. Teraz gdy jej zabrakło, wszystko jawi się w ciemnych kolorach. Bohaterowie zamykają się w sobie i w samotności próbują pogodzić się z rzeczywistością. Jedni szukają sposobu na przywrócenie zmarłej do życia, inni rzucają na siebie zaklęcie zapomnienia…

Sat nie wierzy, że nie można cofnąć tego, co się zdarzyło. Przecież skoro Ariana zdołała oszukać czas i śmierć, na pewno istnieje też sposób na wskrzeszenie Tamary. Do tego jednak potrzebna jest potężna magia i odpowiednia osoba. A jeszcze lepiej, gdyby znalazło się odpowiedną osobę dysponującą potężną magią…

Młody Bies wie, że nie postępuje dobrze. Ale czy ktoś na jego miejscu by się zawahał? Chłopak zrobi wszystko, byle tylko odzyskać bliską jego sercu osobę. Do czego doprowadzą plany protagonisty?

Tajemnice

Wilk z lasu, drugi tom serii Adama Fabera Saga Rodu Bies, zabiera nas w podróż po świecie czarów, tym razem jest jednak mroczniej niż w pierwszej części cyklu. Bardziej brutalnie, niebezpiecznie czy niepokojąco; autor skupia się w tym tytule na czarnej magii – sposobie jej wykorzystania, konsekwencjach, jakie niesie jej używanie, jej wpływowi na bohaterów. Nie mamy już tylko do czynienia z lekką i zabawną historią o rodzinie borykającej się z zagrożeniem, teraz pisarz serwuje nam coś bardziej dojrzałego i złowieszczego. Koniec ze słodko-gorzkim wykorzystaniem magii, czas na poważne konsekwencje.

Czy Adam Faber poszedł w dobrym kierunku? Zdecydowanie tak. Wilk z lasu podniósł poprzeczkę, stawiając przed bohaterami nowe wyzwania i pokazując z innej perspektywy czarodziejski świat. Tym razem mamy do czynienia z poważniejszymi zaklęciami, takimi, których nie powinno się rzucać, mrocznymi rodzinnymi sekretami i trudnymi decyzjami. To bardziej dojrzała opowieść niż Raz wiedźmie śmierć, jest w niej również o wiele mniej humoru.

To nie oznacza jednak, iż historia nie wciąga. Autor kładzie w niej nacisk na inne aspekty i poszedł w odmiennymi niż w pierwszym tomie kierunku, ale właśnie dzięki temu opowieść zaskakuje, a czytelnik nie może się od niej oderwać. Bo prawda jest taka, iż utwór fascynuje i wciąga. Pojawia się wprawdzie kilka scen, które nie wnoszą za wiele do fabuły, ale parę mniej wartkich sekwencji nie pogarsza jakości tytułu.

Podsumowanie

Wilk z lasu to przemyślana i dopracowana historia, która pozostawia jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi. Niebawem, już w lutym, ukaże się kolejny tom cyklu, można więc się spodziewać kolejnej dawki emocji i adrenaliny. Czemu tym razem będą musieli stawić czoła bohaterowie? Okaże się już niebawem.

Czy warto sięgać po tę serię? Jeśli lubicie inne pozycje Fabera, nie rozczarujecie się i tymi tytułami. To dobry cykl, nieco bardziej dojrzały niż chociażby Kroniki Jaaru. Aż ciekawi, w jakim kierunku pójdzie autor w nowym tomie Sagi Rodu Bies.

wilk z lasuTytuł książki: Wilk z lasu

Autor: Adam Faber

Wydawnictwo: We Need YA

Ilość stron: 344

ISBN: 9788367054829

Więcej informacji TUTAJ

 


podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

"Wilk z lasu" to przemyślana i dopracowana historia, która pozostawia jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

"Wilk z lasu" to przemyślana i dopracowana historia, która pozostawia jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi. Nie wywołuj… „Wilk z lasu” – recenzja książki