Arszenik i odciski palców. „Morderstwo nie jest takie proste” – recenzja książki

-

Odciski palców, plamy krwi na podłodze czy odrobina arszeniku znaleziona na hotelowym stoliku nieustannie towarzyszą bohaterom kryminałów – zarówno tym żywym i… martwym. Ach, jak wspaniale byłoby wiedzieć, jak w praktyce przebiegają prawdziwe śledztwa i dowiedzieć się, czy metody opisane w znanych nam powieściach Agathy Christie mają w sobie coś z prawdy! Tego wyzwania podjęła się Carla Valentine, udowadniając ogrom wiedzy, którym dysponowała jedna z najbardziej uwielbianych pisarek w historii.

Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime to hołd dla jednej z najbardziej uwielbianych autorek kryminałów – Agathy Christie. Sprawdźmy, czego o jej życiu oraz największej pasji dowiedziała się Carla Valentine – absolwentka studiów z zakresu medycyny sądowej, która przez lata pomagała patologom w sekcjach zwłok, aktualnie zaś jest kuratorem największego muzeum patologii na świecie. W ramach uznania dla jednej z najsłynniejszych pisarek tamtych czasów, przygotowała ona kompendium wiedzy z twórczości jej oraz kryminalistyki. To opowieść o ekspertce od przestępstw z prawdziwego zdarzenia!

Grafologia, toksykologia i inne dziedziny kryminalistyki

Kryminalistyka to dziedzina nie tylko niezwykle przydatna, ale i wyjątkowo fascynująca. Na początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak właściwie jest i co odróżnia ją od innych nauk o mordercach. Jej cel to opracowanie metod wykrywania przestępstw oraz ich sprawców, a także gromadzenie dowodów popełnianych zbrodni. Innym aspektem zajmuje się kryminologia, która jako nauka socjologiczna bada przyczyny odpowiedzialne za sprowadzenie człowieka na drogę zła. Pozostańmy jednak przy jednej z największych pasji pisarki, czyli właśnie kryminalistyce.

Jak Valentine pracuje z dobytkiem literackim Agathy Christie? Dosłownie rozkłada go na części pierwsze, badając oraz analizując rozwiązania wykorzystane w książkach, a także zestawia je z pojęciami medycznymi oraz prawnymi, udowadniając, że wszystkie zabiegi autorki stosowane były w jej powieściach z pełną świadomością, a ona sama jawiła się jako prawdziwa ekspertka w dziedzinie tajemniczych morderstw oraz przestępstw.

Osiem rozdziałów to osiem kategorii z dziedziny kryminalistyki. Carla Valentine porusza w nich zarówno tematykę odcisków palców, śladów kryminalistycznych, batalistyki, dokumentów oraz pisma odręcznego, jak i  autopsji oraz toksykologii sądowej. Dodatkowo zestawia je z najgłośniejszymi zagadkami kryminalnymi dawnych czasów, a także pokazuje ich wykorzystanie na konkretnych fragmentach twórczości Christie. Dzięki temu nie tylko dowiadujemy się więcej o dawnych metodach tropienia przestępców, ale także poznajemy najciekawsze pozycje dorobku literackiego autorki. Morderstwo nie jest takie proste jest również ciekawe z perspektywy czytelnika zainteresowanego dziedziną kryminalistyki – autorka książki w bardzo prosty i przystępny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia śledczo-kryminalne, przeprowadzając nas przez krótki podręcznik, którego nie powstydziłby się żaden wydział kryminalistyki.

Pisarka czy ekspertka kryminalistki

Agatha Christie tworzyła w latach ogromnych i szybkich postępów w dziedzinach medyczno-prawnych. Nic więc dziwnego, że jej powieści obfitują w rozwiązania, których nie powstydziłby się żaden detektyw jej czasów. Z książki dowiadujemy się, że Agatha Christie czerpała nie tylko z wiedzy, którą zdobywała na własną rękę, oraz z doniesień prasowych, ale również angażowała się w debaty z innymi pisarzami kryminalnymi oraz ekspertami kryminalistyki, aby wymieniać informacje na temat głośnych spraw sądowych. Dzięki temu jej literatura jest naprawdę rzetelna i może stanowić świetną gratkę dla zagorzałych miłośników kryminalnych historii.

Poradnik dla pisarzy i przyszłych morderców

Ogromna ilość ciekawostek z dziedziny kryminalistyki może okazać się wyjątkowo pomocna dla początkujących pisarzy kryminalnych. Książka Carli Valentine to praktycznie gotowy spis pomysłów na kreatywne uśmiercenie bohaterów powieści, a także przeprowadzenie zapierającego dech i zaskakującego śledztwa. Po jej lekturze możemy być spokojni – czytelnicy z pewnością nie znajdą w naszych historiach żadnych medycznych czy sądowych niedociągnięć, ponieważ autorka kompendium zadbała o rzetelność wykorzystanych w niej informacji.

Jesteś fanem Agathy Christie oraz innych kryminalnych historii? Morderstwo nie jest takie proste to obowiązkowa lektura, która przybliży ci kulisy powstawania wielu powieści. A może dzięki niej sam szybko zaczniesz rozwikływać zagadki zawarte na stronach książek, jeszcze przed tym, zanim na rozwiązanie wpadnie literacki detektyw? Kto wie!

Za materiał do recenzji dziękujemy

sqm

Morderstwo nie jest takie proste
Morderstwo nie jest takie proste, SQN

Tytuł: Morderstwo nie jest takie proste

Autor: Carla Valentine

Wydawnictwo: SQN

Tłumaczenie: Jakub Michalski

Ilość stron: 352

ISBN: 9788382106954

Więcej informacji TUTAJ


podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

„Morderstwo nie jest takie proste” to sposób na całkowicie nowy i świeży odbiór literatury Agathy Christie, a także ciekawy podręcznik dla początkujących miłośników kryminalistyki.
Sylwia Gierczak
Sylwia Gierczak
Pożeraczka książek, nieoficjalna mistrzyni świata w Heroes III oraz perfumoholiczka. Kocha łyse koty, Lanę del Rey i wierzy, że jej przeznaczeniem jest małżeństwo z S. Kingiem – w przyszłym życiu, oczywiście! W wolnych chwilach pisze swoją książkę i w ramach researchu zgłębia mroczne sekrety seryjnych morderców.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

„Morderstwo nie jest takie proste” to sposób na całkowicie nowy i świeży odbiór literatury Agathy Christie, a także ciekawy podręcznik dla początkujących miłośników kryminalistyki. Arszenik i odciski palców. „Morderstwo nie jest takie proste” – recenzja książki