Każdy co najmniej raz w życiu powinien dostać owacje na stojąco…. „Cudowny chłopak” – recenzja filmu na DVD

-

Nigdy nie sądziłam, że zobaczę kiedyś film, który wzruszy mnie tak bardzo, że będę płakać przez prawie dwie godziny. Historia Auggiego złapała mnie za serce i nie pozwoliła pozostać obojętną, co spowodowało, że w trakcie seansu zabrakło w moim mieszkaniu chusteczek. Ten młody człowiek jest szalenie wyjątkowy, co dostrzegałam w każdej sekundzie filmu. Nieważne, ile mamy lat, zawsze znajdzie się  czas, aby nieść dobro i być najlepszą wersją siebie, właśnie tego możemy nauczyć się od bohaterów Cudownego chłopca.

Jeśli możesz dać dowód albo swojej racji, albo dobroci, daj dowód swojej dobroci. R.J.Palacio

Początki w nowym otoczeniu

Historia rozpoczyna się od przybliżenia nam postaci Augusta. Chłopca, który w swoim krótkim istnieniu przecierpiał  już zbyt wiele rzeczy, a mimo to codziennie wstaje rano i stara się prowadzić normalne życie. Po dwudziestu siedmiu operacjach młodzieniec otrzymał szansę, aby móc funkcjonować w społeczeństwie, ale przez swój wygląd ma problemy z dogadaniem się z innymi dziećmi. Jego rodzice postanawiają, że August pójdzie do nowej szkoły, aby  zdobyć wykształcenie i zacząć oswajać się z obcymi ludźmi. Dotychczas zamknięty pod kloszem chłopiec uczył się w swoim bezpiecznym domu, jednak teraz będzie musiał zmierzyć się z trudami życia, które nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Pierwszy dzień w szkole otoczeniu stanowi dla Auggiego drastyczne przeżycie, a rówieśnicy są przerażeni spotkaniem z nowym uczniem.  Dzieci obserwują chłopaka, a z czasem zaczynają mu dokuczać oraz wymyślać obraźliwe gry, jak zabawa w trąd, polegająca na tym, że nie wolno dotknąć protagonisty. Główny bohater bardzo cierpi z powodu prześladowań, ale mimo to udaje mu się znaleźć jednego przyjaciela. Jack Will, czyli ubogi młodzieniec, który uczy się w szkole Beeckera, tylko dlatego, że dostał tam stypendium, okazuje się być idealnym kompanem . Chłopcy spędzają razem wiele dobrych chwil, grając w gry  czy jedząc posiłki na szkolnej stołówce. Aż do czasu pewnego incydentu, który ma miejsce w Halloween, kiedy to pomiędzy tą dwójką młodzieńców dochodzi do kłótni.  Nierozłączni przyjaciele nie odzywają się do siebie przez bardzo długo, jednak w końcu, dzięki pomocy Summer,  ich koleżanki, udaje im się zażegnać spór.

Każdy co najmniej raz w życiu powinien dostać owacje na stojąco.... „Cudowny chłopak” – recenzja filmu na DVD
Kadr z filmu „Cudowny chłopak”

Protagonista ma jeszcze jeden problem,  musi znosić Juliana, starającego się na każdym kroku stara się sprawiać mu przykrość. Bohater znajduje karteczki z napisami: „Zrób nam wszystkim przysługę i się zabij” albo dostaje zdjęcie klasowe, na którym został usunięty, ale znosi to dobrze, nie dając satysfakcji swoim prześladowcą.

Sekrety sukcesu

Dlaczego ten film jest tak dobry? Ponieważ ma prostą fabułę, która trafia chyba do wszystkich. Poznajemy chłopca, posiadającego problem z adaptacją do nowego środowiska, ale po czasie daje sobie z tym radę i zdobywa prawdziwych przyjaciół. Kto by nie chciał zobaczyć tak uroczego filmu? Produkcja zrobiona zrobiona została tak, aby zachwycić zarówno młodszą część widowni, jak i tę starszą, dlatego jest to film, który nadaje się do oglądania w każdym wieku. Najlepszym, co możemy w nim odnaleźć, to przekaz  mówiący o wartości każdego z nas. Jesteśmy niezwykli, bez wyjątku,  dlatego powinniśmy robić swoje i iść naprzód, spełniając swoje marzenia i nie przejmując się opiniami innych.  August pokazuje, że jeśli tylko będziemy dobrzy i szczerzy, to uda nam się osiągnąć wszystko. Nie należy bać się życia, tylko dlatego, iż nie wyglądamy tak jak oczekuje tego od nas społeczeństwo.

Każdy co najmniej raz w życiu powinien dostać owacje na stojąco.... „Cudowny chłopak” – recenzja filmu na DVD
Kadr z filmu „Cudowny chłopak”
Idealne dopasowanie

Aktorzy, którzy zostali obsadzeni w poszczególnych rolach, świetnie pasują do postaci, jakie odgrywają, co znacznie podnosi poziom filmu i umila jego oglądanie. Via, czyli Izabela Vidovic, jest przeurocza, a także idealnie zgrywa się  z spokojną oraz starszą siostrą Augusta.  Mimo że poświęca jej się w produkcji niewiele czasu, to i tak dzięki świetnej grze aktorskiej poznajemy tę bohaterkę na tyle dobrze, aby ją polubić.

Pisząc tę recenzję, miałam przed oczyma każdą scenę, która wzruszyła mnie do łez, a było ich naprawdę sporo. Myślę, że Cudowny chłopak to ponadczasowy film idealnie nadający się na rodzinny wieczór filmowy. Odnajdzie swoich odbiorców w każdej kategorii wiekowej i zachwyci wszystkich swoich widzów. Oczywiście niesie przesłanie dla dzieci i młodzieży, pomagając im przetrwać te ciężkie lata edukacji oraz dojrzewania, odpowiadając na wiele nurtujących pytań. Pamiętajmy, że jesteśmy wyjątkowi i każdy z nas zasługuje na szczęście.

https://youtu.be/7rhdu2j_1hI

Każdy co najmniej raz w życiu powinien dostać owacje na stojąco.... „Cudowny chłopak” – recenzja filmu na DVD

 

 

Tytuł oryginalnyCudowny chłopak
Reżyseria: Stephen Chbosky
Rok powstania: 2017
Czas trwania: 1 godzina 53 minut

Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu