Top 5 gier planszowych dla 2 osób

-

Czasem bywa tak, że niby sobota, niby weekend, ale chciałoby się zostać w domu, zamiast imprezować i włóczyć się po mieście. Ale co, jeżeli w telewizji (jak zwykle) nie leci nic ciekawego, seriale na Netflixie albo już obejrzane, albo takie nieciekawe, a do roboty nie ma nic innego? Owszem, można posprzątać czy zrobić pranie, ale jak ma się wolne… No nie przesadzajmy. Druga połówka siedzi obok, więc może jakaś wspólna gra? Tylko co za tytuł wybrać, by rozgrywka była równie emocjonująca przy dwojgu uczestników, co w większej grupie? Przychodzimy wam z pomocą i prezentujemy najciekawsze gry dla 2 osób.
Szlachecka Gra Karciana Veto!

Top 5 gier planszowych dla 2 osóbSzlachecka Gra Karciana Veto! jest kolekcjonerską grą karcianą, przeżywającą obecnie ciężkie chwile, ponieważ nie jest wspierana przez wydawcę i nie ukazują się nowe dodatki. Tytuł ten jednak miał swoje niezwykłe chwile związane choćby z mistrzostwami rozmieszczonymi w różnych miastach Polski. Gra jest skierowana do dwóch osób, które mając swoją talię muszą pokonać oponenta. Fabułę osadzono w czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej, bazując na trylogii Sienkiewicza i tworząc alternatywną historię. Do wyboru mamy kilka starterów: Dworscy (magnaci i wpływowi bohaterowie), Wiśniowieccy (gotowi do bitki i sławni), Radziwiłłowie (skorzy do spisków i oszustw) oraz Awanturnicy (wyjęci spod prawa i niebezpieczni). Gracze toczą bój o Kreski, czyli głosy szlachty, aby ich elekt zasiadł na tronie Rzeczypospolitej. Veto! oferuje świetną zabawę, a rozrywka zaczyna się już podczas tworzenia talii. Co prawda, jest to tytuł kolekcjonerski, zatem wymaga sporych nakładów finansowych, jednak kupując dwa różne startery można zagwarantować sobie sporo frajdy w domowym zaciszu.

 

Zakazana Wyspa

Top 5 gier planszowych dla 2 osóbGra we dwoje nie musi wcale oznaczać, że od razu trzeba sięgać po tytuły stricte związane z miłością. Przykładem takiej może być Zakazana Wyspa. Przyciąga wzrok już samym opakowaniem, bowiem stanowi je eleganckie, metalowe i misternie zdobione pudełko. Ale prawdziwe cudeńka czekają dopiero w środku. W przegródkach odnajdziecie mnóstwo kart, figurek symbolizujących Skarby a także same kafelki, z których zbudujecie Wyspę, jaka tylko przyjdzie wam do głowy. Wszystkie elementy zachwycają od pierwszego wejrzenia, ciężko od nich oderwać wzrok. Oprawa graficzna jest tu na naprawdę wysokim poziomie. Podobnie sprawa ma się z regrywalnością – fakt, iż za każdym razem kafelki zostają ułożone w zupełnie inny sposób, sprawia, że kolejne tury przebiegają w zupełnie innym tempie. Gra wymaga także swego rodzaju zastanowienia nad następnym ruchem oraz nad tym, jak postąpi nasz towarzysz. Ale przede wszystkim chodzi tutaj o współpracę, bo w każdej chwili Wyspa może zatonąć, a wy wraz z nią. Myślę, że Zakazana Wyspa spodoba się tym osobom, które uwielbiają długie rozgrywki, a dodatkowo przepełnione emocjami i swego rodzaju niepewnością, co nastąpi dosłownie za chwilę. Być może pozycja, na pierwszy rzut oka, wyda się wam dość nudna, ale to złudne wrażenia. Po pierwszej turze będzie kolejna, po niej następna i tak dalej, bowiem wciąga od razu i na sto procent sprawi, że zbliżające jesienne wieczory nie będą już nudne i smutne.

Ryzyko: Równowaga sił

Dedykowana specjalnie dla dwóch rozgrywających mniejsza wersja bardzo popularnej gry strategicznej Ryzyko. Odsłona zatytułowana Równowaga sił pozwala na dwa typy zabawy: manewry wojskowe oraz podbój Europy. Nie ukrywam, że bardzo pomaga znajomość oryginalnej, kilkuosobowej wersji Ryzyka, ponieważ skrócona instrukcja tej wersji może być nieco zagmatwana. Jednak gdy tylko przejdziemy etap zapoznawania się z regułami gry, to czeka nas naprawdę dobra, stosunkowo długa (około 60-minutowa) zabawa. Regrywalność jest dobra ze względu na losowość w rzutach kostką, a co za tym idzie, walkami wojsk. To planszówka wzbudzająca emocje podobne do Monopoly/Eurobiznesu – czasami elementy zamiast na planszy latały w powietrzu. 

Top 5 gier planszowych dla 2 osób

7 Cudów Świata: Pojedynek

Top 5 gier planszowych dla 2 osóbTytuł autorstwa Antoine Bauzy oraz Bruno Cathali jest odpowiedzią na klasyczną wersję 7 Cudów Świata przeznaczoną tym razem dla dwóch osób. W trakcie rozgrywki każdy z graczy będzie budował i udoskonalał swoją cywilizację wznosząc budynki oraz tytułowe Cuda Świata. Karty zostały podzielone na 3 epoki, tak jak w oryginalnej wersji, jednak w tym przypadku ich dobieranie nie polega na draftingu. Wszystkie karty danej epoki są rozłożone na stole w określony sposób. W każdej epoce następuje inny układ, co w moim odczuciu bardzo urozmaica przebieg rozgrywki. Tylko część kart jest widoczna dla graczy, pozostałe będą odkrywane w czasie zabawy. To od nas będzie zależało, jakie zestawy kart będziemy zbierać oraz w jaki sposób będziemy nimi zarządzać. Możemy je zwyczajnie wybudować, użyć do budowy Cudu Świata bądź sprzedać i zyskać pieniądze. Wygrana jest możliwa na trzy sposoby: możemy pokonać przeciwnika siłą militarną (w tym celu służy plansza i zmieniający na niej swoje położenie pion konfliktu), poprzez dominację naukową (zdobycie sześciu różnych symboli naukowych), bądź tradycyjnie zdobywając przewagę punktową. Jeśli spełnimy jeden z dwóch pierwszych warunków, gra automatycznie zakończy się naszym sukcesem. Pojedynek, ze względu na proste zasady i możliwość „główkowania”, nie znudzi nam się zbyt szybko i często będzie gościł na stołach. Nadal macie mało wrażeń? W takim razie sięgnijcie po dodatek Panteon i wzmocnijcie swoje szeregi bóstwami, które udzielą Wam swojej mocy. A teraz ruszajcie na podbój cywilizacji!

 

Patchwork

Top 5 gier planszowych dla 2 osób

Tetris na planszy, czyli stary, dobry Patchwork. Chociaż miał swoją premierę w 2015 roku to wciąż jest chętnie rozkładany na naszych stołach. Dlaczego? Wydaje mi się, że ze względu na klimat, ponieważ w tej grze będziemy szyć własny kocyk, łącząc skrawki materiału w całość. Temat może wydawać się banalny, jednak zapewniam was, że przeliczanie guziczków i wydawanie ich na poszczególne skrawki całkowicie was pochłonie! Na początku gry każdy otrzymuje swoją kołderkę – planszę o wymiarach 9×9, do której będzie przyszywać kawałki materiału. O ilości ruchów gracza decyduje plansza czasu, ponieważ nie zawsze akcje będą wykonywane naprzemiennie. Pierwszeństwo przypada zawsze temu, kto znajduje się najbliżej startu planszy, krótko mówiąc zostaje „w tyle”. Dlatego może się zdarzyć, że wykonamy ruch dwa, albo i nawet trzy razy pod rząd. W swojej turze będziemy przesuwać znacznik czasu i otrzymywać guziczki, albo umieszczać na naszej kołderce kawałki materiału. Samo dobieranie skrawków i umieszczanie ich na kocyku nie jest łatwym zadaniem. Zanim umieścimy kafelek na planszy możemy go obrócić w dowolnym kierunku, jednak jeśli zdecydujemy się na jego konkretne położenie to nie będzie już możliwości zmiany. Dlatego ważna jest umiejętność dobrego planowania jak również przewidywania ruchów przeciwnika. Gra kończy się w momencie, kiedy gracze umieszczą swoje znaczniki na ostatnim polu planszy czasu. Teraz wystarczy już tylko zsumować ilość zebranych guziczków i odjąć od wyniku po dwa punkty za każde puste pole na kołderce. W Patchwork gra się bardzo przyjemnie również ze względu na czas rozgrywki. Jedna partia nie zajmie nam dłużej niż trzydzieści minut. Polecam jako doskonały filler między cięższymi tytułami!

BONUS:
Scrabble

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej gry. Choć jest dla maksymalnie czterech osób, doskonale sprawdza się podczas nudnego wieczoru we dwoje. Batalia między tobą a twoim przeciwnikiem jest równie zacięta, co w trakcie rozgrywki dla większej liczby uczestników. Ale Scrabble to nie tylko układanie literek na przemian – to także mnóstwo śmiechu w przypadku ułożenia dziwacznego wyrazu, o którym myśleliśmy, że istnieje, a potem nasz świat legł w gruzach, kiedy słownik pokazał inaczej, oraz szansa na naukę i poszerzenie słownictwa.

Top 5 gier planszowych dla 2 osób

 

To oczywiście nie jedyne tytuły warte uwagi. Polecamy także  pozycje takie jak: NMBR9, Gejsze, Łupieżców, Hero Realms, Staropolski wokabularz, Osadnicy: Narodziny Imperium, Tajne Agentki, Tajniacy Duet, Kaleidos, Pojedynek Ninja, Dominion, Janken czy Budowniczowie: Antyk. I chociaż maksymalna liczba graczy jest większa od dwóch, to nawet ze swoją połówką lub przyjacielem będziecie się przy nich bawić genialnie :).

 

Top 5 gier planszowych dla 2 osób          Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób

 

 

Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób

 

 

Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób

 

 

Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób        Top 5 gier planszowych dla 2 osób

 

 

Top 5 gier planszowych dla 2 osób

 

 

A wy co byście dopisali do naszej listy? Jakie waszym zdaniem gry są najlepsze dla 2 osób?

 


Zestawienie stworzyli dla was: Artur (Veto!), Paulina (Zakazana Wyspa), Patrycja (Ryzyko), Sylwia (7 cudów świataPatchwork) oraz Adrianna (Scrabble).

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu