„Gaz do dechy” i inne utwory Hilla

Joe Hill, autor Strażaka, NOS4A2 i Dziwnej pogody po raz kolejny udowadnia, że jego wyobraźnia nie zna granic…

Zbiór trzynastu wybitnych opowiadań mistrza grozy młodego pokolenia, dokumentujących zmagania zwykłego człowieka z tym, co niepojęte i przerażające.

W opowiadaniu Faun, właśnie adaptowanym przez NETFLIX, uchylone drzwi do świata baśniowych cudów okazują sie furtką prowadzącą na terytorium łowieckie słynącego z okrucieństwa gangu myśliwych. W Spóźnialscy pogrążony w żałobie bibliotekarz siada za kierownicą zabytkowego ksiażkomobilu, by dostarczyć zmarłym najświeższe lektury. W Nad srebrzystą wodą jeziora Champlain (opowiadaniu, które posłużyło za scenariusz jednego z odcinków serialu Creepshow emitowanego przez Shudder TV) dwóch młodych przyjaciół znajduje nad brzegiem jeziora zwłoki plezjozaura. To odkrycie zmusi ich do stawienia czoła nieuniknionej prawdzie o własnej śmiertelności… a także do zmierzenia się z innymi okropieństwami czającymi się w głębinach pod drżącą srebrną taflą wody. W napisanym wspólnie ze Stephenem Kingiem opowiadaniu Gaz do dechy upalne powietrze nad pustynnym stanem Nevada aż skrzy się od napięcia, gdy pozbawiony twarzy kierowca ciężarówki rozpoczyna upiorną grę z grupą wyjętych spod prawa motocyklistów. Wśród mrożących krew w żyłach historii znalazły się opowiadania napisane specjalnie do tego zbioru oraz takie, które miały już okazję ukazać się drukiem. Dwa z nich, w tym niedawno sfilmowane przez NETFLIX W wysokiej trawie, Joe Hil napisał wspólnie ze Stephenem Kingiem.

Na pełnych obrotach to mroczna podróż po złożonej ludzkiej psychice. Joe Hill stworzył hipnotyczny i niepokojący zbiór, wydobywając z głębi ludzkiej jaźni dręczące nas mroczne sekrety, ukryte słabości i pierwotne lęki. Ten tom ukazuje jego wyjątkowy talent w najlepszym możliwym wydaniu.

„Gaz do dechy” i inne utwory Hilla

BESTSELLER „NEW YORK TIMESA”.

KSIĄŻKA NOMINOWANA DO GOODREADS CHOICE AWARD W KATEGORII HORROR.

Okładki książek Joego Hilla zaprojektował Dark Crayon!

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, powieściopisarz i autor opowiadań stawiany jest na równi z takimi mistrzami gatunku jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. Opowiadane przez niego historie są w istocie kroniką niekończącej się wojny między dobrem i złem. Swoim mistrzowskim piórem Hill przesuwa granice gatunku na nowe terytoria, sprawnie obnażając mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia.

Joe Hill (ur. 1972 r.) zadebiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, która ukazała się w 2006 roku, została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytykę i zdobyła prestiżowe Bram Stocker Award oraz British Fantasy Award. Bram Stocker Award przyznano również Hillowi za jego pierwszą powieść, Pudełko w kształcie serca, wyróżnioną także Locus Award. Prawa do jej ekranizacji zakupił Warner Bros, jeszcze zanim została wydana w roku 2007. Pudełko w kształcie serca Joego Hilla okrzyknięto najlepszym debiutem z gatunku horroru od czasu Clive’a Barkera i jedną z najbardziej udanych historii o duchach, jakie kiedykolwiek napisano. Po trzech latach ukazała się kolejna powieść Hilla, Rogi, napisana w klimacie fantasy historia o miłości, przyjaźni i… szaleństwie – przeniesiona na ekran z Danielem Radcliffem w roli głównej. Wydana w USA w 2013 roku powieść NOS4A2, zupełnie nowa historia o wampirach (zaadaptowana na dwusezonowy serial telewizyjny przez stację AMC z Zacharym Quinto w roli demonicznego Charliego Manxa) ugruntowała niekwestionowany status Hilla jako mistrza horroru i mrocznego fantasy nowego pokolenia. Wielu krytyków i znawców literatury grozy uznało, że powieścią NOS4A2 Joe Hill zdetronizował króla horroru – i swojego ojca – Stephena Kinga. Jego postapokaliptyczna powieść Strażak z 2017 roku, po części postapokaliptyczna baśń, po części satyra społeczna, o której sam Hill mówi: „To moja wersja Bastionu – nasączona benzyną i podpalona” – śmiało może konkurować z tą kultową powieścią Stephena Kinga. Joe Hill jest mistrzem krótkiej formy; dwa lata temu wydał zbiór czterech minipowieści zatytułowany Dziwna pogoda, w którym przesuwa granice gatunku na zupełnie nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Hill, niczym literacki alchemik, skupia się na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach. A już jesienią w Polsce ukaże się najnowszy zbiór trzynastu opowiadań tego autora, Gaz do dechy, który będzie mroczną podróżą po złożonej ludzkiej psychice. Joe Hill stworzył hipnotyczny i naprawdę niepokojący zbiór, wydobywając z głębi ludzkiej jaźni dręczące nas mroczne sekrety, ukryte słabości i pierwotne lęki. Ten tom ukazuje jego wyjątkowy talent w najlepszym możliwym wydaniu. Książka trafiła na szczyt listy bestselerów „New York Timesa”, a przez czytelników serwisu Goodreads została nominowana do Goodreads Choice Award 2019 w kategorii horror.

Choć już w 1982 roku Joe Hill wystąpił razem ze Stephenem Kingiem w filmie George’a Romero Creepshow, to kiedy sam zaczął pisać, długo ukrywał, że jest synem tak słynnego ojca. Dopiero kolejne nagrody, uznanie krytyków, czytelników i komercyjny sukces jego powieści i opowiadań ośmieliły go na tyle, by zdradzić światu swoje nazwisko. Swoje książki wciąż podpisuje jednak imionami – Joe Hill. Literacko Hill na razie tylko dwa razy współpracował ze sławnym ojcem – za każdym razem przy krótkich formach. Razem napisali nowelę Throttle zamieszczoną pierwotnie w antologii poświęconej twórczości Richarda Mathesona. Jest to ich wersja opowiadania Duel Mathesona. Wspólnie pracowali też nad nowelą W wysokiej trawie, sfilmowaną niedawno przez platformę streamingową Netflix. Obydwa opowiadania trafiły do najnowszego zbioru Gaz do dechy.

Hill jest twórcą niezwykle utalentowanym i wszechstronnym – w 2019 roku podczas imprezy Comic-Con w Sandiego otrzymał niezwykle prestiżową i cenioną w branży komiksowej Eisner Award za sześciotomową serię komiksów Locke & Key.

Joe Hill mieszka z żoną w New Hampshire.

Źródłonota prasowa
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu