FiS or die! Flaszki i Szlugi – „Opór” – recenzja albumu

-

W muzyce istotna jest kreatywność, a komuś, kto wpadł na pomysł nazwania swego zespołu Flaszki i Szlugi zdecydowanie nie można jej odmówić. Król Świata i Jordah zaczynali od podziemia, zmieniali wytwórnie, a mimo to nielegal nadal ich ciągnie. Czy w 2018 roku słuchacze zgodzą się ze zdaniem „korona na skroniach” 1? Panowie zasłużyli na atrybut władzy? W listopadzie ukazał się Opór, w którym bracia z Suchowoli znów zwierają szyki, a fani mogą sprawdzić ich obecny styl muzyczny.
(…) kto mi tu k**wa nie kuma puenty? 2

Opór jest krążkiem, który składa się z siedmiu kawałków, które łącznie trwają nieco ponad trzydzieści dwie minuty, zatem mimo niewielu numerów, odsłuch zajmie nieco czasu – wystarczającego na pozmywanie naczyń albo wypicie kilku piw. Dlaczego tak odmienne czynności? Muzyka stworzona przez braci Gudel jest rapem, lecz na pewno nie skierowanym do stereotypowego Seby spod bloku ani do elegancika z korporacji, który chce być fajny wśród kolegów z biura. Do kogo ma zatem trafić najnowsza płyta? Do osób ze specyficznym gustem, a „przesiew” rozpoczyna się już od pierwszych sekund utworu Nowy obcy.

https://www.youtube.com/watch?v=Ogjz4R2hDT4&feature=youtu.be

(…) wyku**iam do siebie. Małe miasto 3 

O pomysłowości Flaszek i Szlugów świadczy wydanie CD. Okładkę zrobił Mateusz Holak (między innymi współtworzący Małe Miasta z Jordahem), a na niej Król Świata podciąga się na zawieszonym na łańcuchach drążku (można tę scenę dojrzeć w klipie do Masakry). Ponadto album rozkłada się w dość specyficzny sposób, bo po rozpostarciu skrzydełek przedstawia krzyż z płytą na środku, a na niej widnieje wielka, uśmiechnięta buźka. Pomysł należy do bardzo oryginalnych, jednak wyjmowanie krążka podczas jazdy autem przysporzy trochę kłopotów, ale nagroda będzie wielka. Słuchacz sam musi odkryć przekaz tkwiący w takim wydaniu, lecz jest to trudniejsze, porównując je choćby z wyglądem Nareszcie (2016 r.), którego projekt miał dość jednoznaczne przesłanie. Co oznacza krzyż, skoro Brudna Fura zdecydowanie ma ateistyczny wydźwięk?

(…) f*ck disco polo – zachowaj twarz 4

Flaszki i Szlugi robią muzyczny miszmasz, a Jordah zdecydowanie gustuje w elektrycznych rytmach, nie stroniąc od mocnego basu. Jego produkcjom daleko do klasycznych bitów. Obcując z Oporem każdy przekona się, że jeden z braci poświęca dużo czasu na tworzenie dźwięków, gdyż są one dopieszczone. Wręcz „wycackane”. Podkład nie składa się z zapętlonych pierwszych kilku sekund – wręcz przeciwnie – nie wiadomo, kiedy pojawi się coś nowego. Wyłaniające się znikąd różne głosy, połączone z mocnym basem i dość spokojnym, wolnym podkładem (bo taki przeważa na krążku), tworzą niespotykany klimat, wywołujący wręcz niepokój. Atmosferę albumu doskonale oddaje klip do numeru pod tytułem Haust, w którym to Król Świata idzie tyłem do widza, skąpany w czerni i czerwieni. Jego spokojny krok przerywają niespodziewane ruchy, a niektórzy mogą nawet nazwać to tańcem (żart). Wisienką na torcie jest scena z klipu do Fargo: Jordah, siedząc bokiem do kamery, odwraca się powoli, a szkła noszonych przez niego okularów odbijają światło jak u Kevina z Sin City. Mateusz Gudel został przedstawiony jedynie w (a jakże!) czarnych i czerwonych barwach. Spójność, nawiązanie do popkultury oraz wywoływanie zachwytu i niepokoju to dla chłopaków z Suchowoli chleb powszedni. Jedno jest pewne: potrzebne są dobre głośniki, a słuchawki najlepiej z podbiciem basów. Do odsłuchu warto usiąść zadbawszy o klimat, aby wsłuchać się w zaserwowaną przez raperów całą gamę nut i słów.

https://www.youtube.com/watch?v=I4R-1-5iLI4&feature=youtu.be

Do utworu Optima Cardio muzykę zrobił P.A.F.F., ale słuchacze raczej nie odczują różnicy, ponieważ jego dzieło doskonale wpisuje się w stylistykę płyty i współgra z tworami Jordaha. Jest „mięsiście”.

(…) jak pocztówka z Helu wysłana do siebie 5

Opór zawiera głównie rymy Króla Świata. Rapuje on zazwyczaj wolno i spokojnie, ale jego dykcja jest bardzo dobra. W niejednym numerze pokazał już, że potrafi szybko nawijać, a warsztat ma na wysokim poziomie. Najnowsze wydanie zawiera coś spokojniejszego, do pobujania głową w aucie albo na czillowej prywatce. Teksty Króla natomiast nie są beznamiętne, bo uwielbia on niedopowiedzenia. Bezustannie rzuca urywanymi zdaniami, jakby serwował jedynie strzępy pełnej historii, a słuchacz sam musi sobie dopowiedzieć, jak wygląda całość i o co dokładnie chodzi w danej piosence (poniżej kilka zdań z różnych kawałków). Całokształt uzupełnia Jordah, nawijający tylko czasem. Jego refren w Brudnej Furze jest fenomenalny.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#cc2854″ class=”” size=”18″]Ten track, to gnój jak Malfoy[/perfectpullquote]

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#cc2854″ class=”” size=”18″]Twój chłopak wraca? To ja wpadnę kiedy indziej[/perfectpullquote]

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#cc2854″ class=”” size=”18″]Haust życia, jak piwo na hejnał[/perfectpullquote]

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#cc2854″ class=”” size=”18″]Było gorzej i klaskali[/perfectpullquote]

(…) zupa z masła 6

Opór został wydany jedynie w ilości trzystu sztuk, zatem o platynie można pomarzyć, ale chłopakom należy się Nobel, medal olimpijski i milion eurogąbek, bo konsekwentnie robią swoje, rozwijają się i nie tworzą czegoś, co świetnie się sprzeda, lecz coś, z czego będą zadowoleni. Król i błazen ma na serwisie YouTube prawie trzydzieści sześć tysięcy odsłon. Neandertalczyk (z albumu Shizz, który stworzył Jordah wraz z gośćmi) na Spotify to ponad osiemdziesiąt cztery odtworzenia. Jak będzie z tegorocznym krążkiem? Flaszki i Szlugi mają jeszcze trochę egzemplarzy – można napisać do nich na przykład na Facebooku, natomiast cała płyta jest choćby na YouTube, a F5, to bracie nowa witamina 7. Warto sprawdzić, a jak przypadnie do gustu, to śmiało zapętlić.

https://www.youtube.com/watch?v=L4ws65b7Al0&feature=youtu.be

 

Przypisy:

Flaszki i Szlugi –  Król i Błazen
Jordah – Neandertalczyk feat. Król Świata
Alkopoligamia – Molza – Ten Typ Mes, Stasiak, Holak, RAU, Jordah, Kuba Knap, Black Belt Greg
Flaszki i Szlugi – Intro
Flaszki i Szlugi, Król Świata x Jordah_PNG – Masakra
Flaszki i Szlugi, Król Świata x Jordah_PNG – Masakra
Flaszki i Szlugi, Król Świata x Jordah_PNG – Fomo

Artur Sobala
Artur Sobala
Miłośnik dwuznaczności, cytatów, patosu i śmieszkowania. Eskapizm i fantastyka świetnie się uzupełniają, tworząc światy, w których doskonale się czuje. Ma więcej pomysłów, niż zapału, by je zrealizować. Zmienia zdanie częściej niż Kylo Ren.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu