Wygraj grę planszową „Diuna: Sekrety Rodu” [ZAKOŃCZONY]

-

Diuna Sekrety Rodu to cztery części świetnej historii w klimacie powieści Franka Herberta. Dziś wspólnie z wydawnictwem Portal Games, przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym do wygrania jest jeden egzemplarz tej planszówki.
Diuna: Sekrety Rodu
Diuna: Sekrety Rodu, Portal Games

Oskarowa Diuna w planszówkowym wydaniu!

Diuna: Sekrety Rodu to kooperacyjna gra narracyjna, w której dołączycie do rebelii przeciwko Harkonnenom! Przeżyjecie inspirowaną hitem kinowym przygodę, wypełniając misje, w których dysponować będziecie ograniczonym czasem i zasobami. Będziecie musieli podejmować trudne, wymagające poświęceń decyzje, a spotkania, których doświadczycie, wpłyną na bieg historii. Jak odkryją się przed wami tajemnice Arrakis?

 

 

 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Portal Games, mamy dla was jeden egzemplarz gry planszowej Diuna: Sekrety Rodu.

Co trzeba zrobić aby zdobyć nagrodę? Wystarczy, że odpowiecie na pytanie:

Diuna Cole’a Boytera zdobyła na tegorocznej gali Oskarów aż 6 statuetek, wymyśl nową oskarową kategorię, w której nagrodziłbyś najnowszą ekranizację powieści Franka Herberta.

Podaj nazwę kategorii i uzasadnij swój wybór.

Odpowiedzi udzielcie w komentarzu. Wygrywa jedna, najbardziej kreatywna odpowiedź. Jej autor zostanie nagrodzony jednym egzemplarzem gry Diuna: Sekrety Rodu. Na wasze zgłoszenia czekamy do 29 kwietnia 2022, do godziny 23:59.

Regulamin – UWAGA!!! W związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, prosimy o zapoznanie się z poniższym regulaminem.
 1. Organizatorem konkursu jest strona Popbookownik (zwana dalej Organizatorem), a fundatorem nagrody Wydawnictwo Portal Games.
 2. Konkurs odbywa się na stronie https://popbookownik.pl/.
 3. Konkurs trwa do 29 kwietnia 2022 roku, do godziny 23:59.
 4. By wziąć udział w konkursie, należy posiadać komputer lub urządzenie mobilne oraz dostęp do Internetu.
 5. W konkursie mogą wziąć udział osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, mające ukończone 18 lat.
 6. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest spełnienie punktu 4 i 5 tego regulaminu oraz napisanie komentarza pod postem konkursowym z odpowiedzią na zadane w tym poście pytanie, a także świadoma akceptacja niniejszego regulaminu, będąca jednocześnie dowodem na świadome wzięcie udziału w konkursie. W zgłoszeniu Uczestnik powinien zawrzeć klauzulę: “Akceptuję regulamin”. Brak wyraźnej akceptacji warunków konkursu skutkować będzie niebraniem pod uwagę komentarza ze zgłoszeniem. 
 7. Wzięcie udziału w konkursie oznacza zapoznanie się i akceptację niniejszego regulaminu.
 8. Spośród wszystkich odpowiedzi, Organizator wybierze jedną najciekawszą odpowiedź według niego. Autorowi wybranego komentarza zostanie wręczona nagroda: jeden egzemplarz gry Diuna: Sekrety Rodu.
 9. Wyniki zostaną podane na stronie z konkursem w ciągu 14 dni roboczych od zakończenia konkursu, jako odpowiedź na zwycięski komentarz, a wysyłka nagród nastąpi w ciągu 30 dni od przekazania danych adresowych przez Zwycięzców do Organizatora.
 10. W przypadku niepodania przez zwycięzcę danych w ciągu siedmiu dni kalendarzowych od ogłoszenia wyników, nagroda dla niego przepada i przechodzi dalej, do osoby, którą Organizator wskaże jako tę z kolejną najciekawszą według niego odpowiedzią.
 11. Nagrody stanowią: 1 x Diuna: Sekrety Rodu.
 12. Koszt nadania nagród ponosi Organizator. Wysyłka jedynie na terenie Polski.
 13. Jeden uczestnik może wziąć udział w danym konkursie tylko jeden raz – to znaczy, dodać tylko jedną odpowiedź na pytanie konkursowe.
 14. Warunkiem uzyskania nagrody jest podanie przez zwycięzcę, po ogłoszeniu wyników, mailowo na adres Organizatora redakcja@popbookownik.pl, prawidłowego adresu korespondencyjnego oraz imienia i nazwiska, wraz w wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki nagrody. Organizator może poprosić także o podanie daty urodzenia, w celu weryfikacji pełnoletności uczestnika. Podanie wszystkich tych danych jest dobrowolne i powinno nastąpić świadomie.
 15. Podane przez zwycięzcę dane zostaną wykorzystane jednorazowo – jedynie do wysłania nagrody, co stanowi cel ich przetwarzania.
 16. Organizator nie będzie ich udostępniał osobom trzecim, ani wykorzystywał w żaden inny sposób.
 17. Dane przechowywane będą na zabezpieczonym hasłem koncie e-mail Organizatora i jedynie przez okres niezbędny do realizacji wysyłki.
 18. Po wysyłce nagrody Organizator zobowiązuje się do usunięcia wiadomości zawierających dane osobowe użytkownika.
 19. Użytkownik ma prawo do wglądu do podanych danych, a także ich poprawiania oraz zażądania bycia zapomnianym, tj. całkowitego usunięcia jego danych z bazy.
 20. Dane określone w punkcie 14 niniejszego regulaminu nie będą wymagane od osób, które nie wygrały konkursu. W związku z tym, komentarz pod postem konkursowym może być opatrzony zwykłym „nickiem”, nie zachodzi konieczność podawania swoich danych osobowych.
 21. Nie można wymienić nagrody na jej równowartość pieniężną ani przekazać jej na rzecz osób trzecich.
 22. Wszelkie reklamacje należy składać poprzez wiadomość prywatną do Organizatora. Czas na rozpatrzenie reklamacji to 14 dni

Za przekazanie gry dziękujemy wydawnictwu Portal Games, więcej na jej temat przeczytacie tutaj.

Wygraj grę planszową „Diuna: Sekrety Rodu" [ZAKOŃCZONY]

ZWYCIĘSKI KOMENTARZ:

Kategoria: Największy wpływ na popkulturę w minionym roku.
Kategoria ta byłaby z jednej strony czymś bardzo uniwersalnym, dającym skojarzenia powszechności i ogólnej dostępności, jednak z szerszej perspektywy miałaby szanse stać się czymś bardzo prestiżowym i pożądanym przez twórców filmowych. Niejako szacowałaby w ten sposób wartość marki danego filmu.
Idealnym przykładem zwycięzcy tej kategorii byłaby właśnie Diuna. A wisienką na małym torcie tego jest chociażby ten konkurs, w którym możemy wygrać grę Diuna właśnie z grafikami filmowych bohaterów.
Dodam tylko, że nie jest to przypadkowe, nic nieznaczące nawiązanie – patrząc na rynek gier planszowych z ostatniego roku, tytułów powiązanych z Diuną było kilka, zaś jeden z nich Diuna – Imperium zdobył uznanie jako najlepsza gra roku. Jeśli połączymy to z rynkiem komiksów i literatury, gdzie nowa Diuna także odcisnęła swoje znaczące piętno, otrzymamy obraz olbrzymiej popkulturowej machiny, która pomimo tego, że dopiero co zaczęła się rozpędzać, to już jest w stanie pochłonąć umysły wielu ludzi – piękne i fascynujące zjawisko, którego wszyscy jesteśmy częścią.

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

36 komentarzy

 1. Akceptuję regulamin.

  Moim zdaniem tegoroczne Oskary ukazują ponownie, że potrzebna jest nagroda publiczności, którą niewątpliwie wygrałaby Diuna. Przykrą prawdą jest, że pomimo statusu Oskarów, akademia jest uprzedzona wobec filmów science fiction. Dzieje się tak dlatego, że większość jej członków to aktorzy, którzy wolą głosować na filmy, które opierają się bardziej na rolach aktorów, a więc w większości dramaty. Właśnie jednym z takich filmów był film CODA – zdobywca statuetki za najlepszy film. Uzyskał on najwyższe odznaczenie, chociaż dostał trzy nominacje, podczas gdy Diuna dostała ich dziesięć. Należy zaznaczyć że zwykle jedyne nagrody na gali jakie mogą otrzymać filmy science fiction to nagrody bardziej „techniczne”, takie jak montaż dźwięku czy efekty specjalne. Jednak powinniśmy doceniać w nich tę artystyczną stronę i nagroda publiczności pozwoliłaby nagrodzić filmy bez uprzedzeń ze strony akademii. A jestem pewna, że to właśnie Diuna wygrałaby tę nagrodę, ponieważ to właśnie ta epicka historia o walce o władzę, zdradzie i przeznaczeniu poruszyła serca tego pokolenia, tak samo jak poruszyła miliony czytelników w latach 60. kiedy Frank Herbert wydał ją po raz pierwszy.

 2. „DIUNA”
  … a więc proponuję kategorie o nazwie:
  „SNY PROROCZE” 🎅

  Dorzucamy jeszcze:
  -Matrixa
  -Incepcje
  -Koszmar z ulicy Wiązów
  -Sokoła WWO
  – Jasnowidza K.Jackowskiego i „Baba Wange” i bawimy się na gruuubo.. 😉

  Akceptuję Regulamin.

 3. Akceptuję regulamin.

  Kategoria: Najlepsza wizja przyszłości.
  Otóż to co może nadejść, to co może być realne albo zmyślone jest ukazaniem świata, który dopiero nastąpi. Taka wizja tworzenia, pokazanie perspektywy ludzkości w innym wymiarze, czasie i przestrzeni jest nieodzownie inspirujące i przerażające. Taki zamysł rodzi domysły, czy to nas właśnie czeka. Bo czyż powiedziane jest, że taka wizja nie może się spełnić? 😉

 4. Akceptuję regulamin

  Oskar za najlepiej przedstawiony i oddany klimat świata.

  Oddanie świata i jego mroczności oraz monumentalności jest genialne. W filmie czuje się tę potęgę, a także żar pustyni i jej rozległość. Zmieniające się warunki pogodowe, czy myszopodobne stworzenia, które potrafią się przystosować do pustyni i na niej żyć dodają światu jeszcze więcej realności. Tak samo jak genialnie stworzone „czerwie” które przerażają swoimi rozmiarami i paszczą. Odczuć można, że to one uchodzą za bogów Arrakis.

 5. Oskar gołs tu Diuna!
  Zapomniałem dodać, że chodzi o Nagrodę Akademii za najlepszą rolę… robaczą. „Aktorem” nagrodzonym za „Diunę” byłby oczywiście czerw pustyni, który radośnie szczerzył tysiące zębów w kilku fantastycznych scenach w ostatniej ekranizacji powieści Herberta. Przyznajcie sami – czy czerwie nie zrobiły na Was wrażenia?

  Zapytacie pewnie skąd kategoria akurat dla robaków i innych insektów. Z dwóch powodów – po pierwsze Hollywood wymyśla coraz dziwniejsze kategorie, a poza tym poprawność polityczna coraz mocniej wkracza na salony, dlatego domagam się, żeby po latach milczenia mniejszość robacza także doczekała się reprezentacji w Fabryce Słów! Sami pomyślcie w ilu filmach pojawiają się różne robaczki! Pajęczyca Szeloba w ekranizacji „Władcy Pierścieni”, „Mrówka Z” obdarzona głosem Woody’ego Allena, absurdalna i kontrowersyjna „Mucha” Cronenberga i wreszcie nasz kultowy, rodzimy Ksiądz Robak ucharakteryzowany na Bogusia Lindę! Krótko mówiąc – robaki też zasługują na swoją kategorię Oscarową!

  AKCEPTUJĘ REGULAMIN KONKURSU.

 6. Akceptuję regulamin
  Kategoria: Film jako inspiracja dla innych twórców
  Gdy film jest tak dobry, że inspiruje innych twórców do tworzenia kolejnych dzieł (gier komputerowych, planszowych).

 7. Akceptuję regulamin

  Kategoria: obraz kinowy (oryg. cinema painting)

  Film jest nasycony statycznymi obrazami, które widz może długo chłonąć, na tle których aktorzy często poruszają się jak na misternie przygotowanej scenie teatralnej. Większość z tych „obrazów” utrzymana jest w jednolitej kolorystyce, z surrealistycznym motywem przewodnim. Ktokolwiek widział „Diunę” nie zapomni Arrakis w południe, lądowiska gigantycznych statków, grafitowej wichury, czy jezior Kaladanu. W tym wydawałoby się filmie science fiction znajdziemy więcej z Siódmaka, Gigera i Beksińskiego, niż z „Gwiezdnych Wojen”, czy „Star Trek”. Kategoria obrazu filmowego powinna powstać specjalnie dla tego unikatowego filmu. Może zainspirowałoby to innych twórców do produkcji wielu podobnych uczt dla każdego miłośnika kina.

 8. Akceptuję regulamin.

  Kategoria: IMMERSJA
  Uzasadnienie: Immersja to coś takiego co się czuje po prostu. Dzięki tej kategorii nagrodzone zostały by ogólne odczucia, płynące z odbioru filmu. Uczucia przynależności do świata przedstawionego, swoiste wejście w buty bohatera jest domeną filmów, które zachwycają pod wieloma względami. Zarówno zdjęciowymi, muzycznymi, aktorskimi oraz montażowymi. W obrazie każdy z poszczególnych składników musi być na najwyższym poziomie, tak aby widz w kinie nie mógł odróżnić filmu od rzeczywistości. W tej kategorii Diuna Cole’a Boytera byłaby zdecydowanym faworytem w wyścigu oscarowym w tej kategorii. Już od momentu gdy bohater stawia swoje pierwsze kroki na piaszczystej planecie i my czujemy jakbyśmy zapadali się w piaski Arrakis. Czujemy zapach Słońca, a także wzmaga się nam pragnienie, gdyż przemierzając pustynie Diuny nikt nie poda ci szklanki wody. To w jaki sposób oddane są relacje między bohaterami, a także interakcje z rdzennymi mieszkańcom sprawia, iż czujemy jakbyśmy sami uczestniczyli w fabule tego dzieła. Świat bogatszy o tą kategorię Oscarową obfitowały w znacznie więcej immersyjnych filmów, a Diuna wyszłaby z Dolby Theatre z dodatkową statuetką.

 9. Kolejna statuetka Oscara ponownie wędruje do DIUNY,
  tym razem najnowsza ekranizacja powieści Franka Herberta zdobywa nagrodę, splendor i uznanie w kategorii:
  NAJLEPSZE WYKORZYSTANIE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH W RAMACH SPOŁECZNEGO PROGRAMU UŚWIADAMIANIA LUDZKOŚCI W ZAKRESIE EKOLOGII – OSZCZĘDZAJ WODĘ 2021
  Tym sposobem można byłoby przestać durnie marnować pieniądze na nic nie dające i nic nie odzwierciedlające spoty promocyjne, które w swoim przekazie nadużywają i używają statystyk nie z tej ziemi, które kierowane są do ludzi twardo stąpających po Ziemi. Tylko krótka informacja na koniec filmu bądź grafika i załatwione, a nawet jeśli chciałoby się sfinansować całość, więcej ludzi bardziej skorzysta na tym, jak obejrzą ten film.
  Diuna najbardziej oddaje prospołeczną myśl tego programu, gdyż ciężko jest marnotrawić wodę na pustyni, a przy realizacji filmu nie ucierpiał żaden litr wody.
  Najlepsze wykorzystanie publicznych środków finansowych, najlepsza realizacja, największa oszczędność dla podatnika i jego największa uciecha.
  Akceptuję regulamin

 10. Akceptuję regulamin.

  Kategoria: Największy wpływ na popkulturę w minionym roku.
  Kategoria ta byłaby z jednej strony czymś bardzo uniwersalnym, dającym skojarzenia powszechności i ogólnej dostępności, jednak z szerszej perspektywy miałaby szanse stać się czymś bardzo prestiżowym i pożądanym przez twórców filmowych. Niejako szacowałaby w ten sposób wartość marki danego filmu.
  Idealnym przykładem zwycięzcy tej kategorii byłaby właśnie Diuna. A wisienką na małym torcie tego jest chociażby ten konkurs, w którym możemy wygrać grę Diuna właśnie z grafikami filmowych bohaterów.
  Dodam tylko, że nie jest to przypadkowe, nic nieznaczące nawiązanie – patrząc na rynek gier planszowych z ostatniego roku, tytułów powiązanych z Diuną było kilka, zaś jeden z nich Diuna – Imperium zdobył uznanie jako najlepsza gra roku. Jeśli połączymy to z rynkiem komiksów i literatury, gdzie nowa Diuna także odcisnęła swoje znaczące piętno, otrzymamy obraz olbrzymiej popkulturowej machiny, która pomimo tego, że dopiero co zaczęła się rozpędzać, to już jest w stanie pochłonąć umysły wielu ludzi – piękne i fascynujące zjawisko, którego wszyscy jesteśmy częścią.

 11. Kategoria: Najlepsza rola dziecięca!
  Dlaczego: Jest cała masa kategorii gdzie nagrody mogą zgarnąć dorośli aktorzy natomiast nie nagradza się dzieci, które często grają fenomenalnie i nawet bywa, że o niebo lepiej niż zawodowi aktorzy. Zdarzają się naprawę trudne do zagrania role a dzieciaki dają radę i często zachodzę w głowę jak one to robią. Zdecydowanie powinno nagradzać się młodych artystów za ich niebywale barwne i trudne kreacje.
  Akceptuję regulamin

 12. Akceptuję regulamin

  Kategoria: Najlepsza Ekranizacja Sci-Fi – dająca nam komplet najlepszych ekranizacji fantasy sci-fi razem z Władca Pierścieni Uzasadnienie: w końcu mamy komplet doskonałych adaptacji fantasy i sci-fi

 13. Akceptuję regulamin

  Kategoria: Najlepsza podróż w inny wymiar. Uzasadnienie: Ekranizacja Cole’a Boytera zabiera widza w podróż do innego świata podczas której przestaje on myśleć o prozie życia codziennego. Genialne zdjęcia sprawiają, że czuć na ciele piasek z pustyni i zapach melanżu. Wybitna muzyka wprawia jednocześnie w nastrój odprężenia jak i napięcia.

 14. Kategoria: wierność ekranizacji 😉
  Uzasadnienie- nic nie irytuje mnie bardziej, niż to, gdy idąc na ekranizację książki, którą uwielbiam, dostaję film, który jej absolutnie nie przypomina. Tutaj ewidentnie się udało, Film zawiera sporo szczegółów, które wyraźnie oddają klimat książki, a historia nie ma przekłamań. I o to właśnie chodzi.

  Akceptuję Regulamin

 15. Akceptuję regulamin.
  Kategoria- Najdłuższy film. Film Diuna wśród osób które nie kojarzyły książki był zawsze określany jako długi. Jeszcze przed premiera w Polsce się słyszało jak niektórzy przezywali jak oni tak długo wysiedzą w kinie. Co poniektórzy kinomani nie wytrzymali długiego seansu i wychodzili w trakcie pokazu. W tym roku to Diuna by wygrała w tej kategorii, ale tytuł taki wcale nie odebrałby jej zasłużonej chwały.

 16. Nowa kategoria pod nazwą „Głębia Przekazu”. Uzasadnienie – za przekaz dotyczący ekologii i podejście do niej w sposób systemowy jak i spojrzenie i myślenie o ekologii w perspektywie długoterminowej. Za przekaz dotyczący ludzkiego potencjału jego zakresu jako zdolność człowieka do przystosowania się do warunków życia w celu przetrwania. Za pokazanie możliwości specjalizacji ciała oraz możliwości jakie daje użycie substancji chemicznych. Za przekaz dotyczący niebezpieczeństwa proroctw. A także za pokazanie ścisłego związku między religią, polityką i władzą.
  „Akceptuję regulamin”

 17. Nowa kategoria pod nazwą „Głębia Przekazu”. Uzasadnienie – za przekaz dotyczący ekologii i podejście do niej w sposób systemowy jak i spojrzenie i myślenie o ekologii w perspektywie długoterminowej. Za przekaz dotyczący ludzkiego potencjału jego zakresu jako zdolność człowieka do przystosowania się do warunków życia w celu przetrwania. Za pokazanie możliwości specjalizacji ciała oraz możliwości jakie daje użycie substancji chemicznych. Za przekaz dotyczący niebezpieczeństwa proroctw. A także za pokazanie ścisłego związku między religią, polityką i władzą.

 18. „Najbardziej oryginalna produkcja/świat”
  Warto docenić oryginalność twórców, dzięki której Diuna (i oby kolejne filmy) wyróżnia się na tle pozostałych produkcji, w szczególności produkcji sci-fi. Spektakl, który otrzymaliśmy posiada wiele cech, których nie da się pomylić z żadnym innym filmem.
  Akceptuję regulamin.

 19. Akceptuję regulamin

  Moja propozycja na nową oskarową kategorię, w której nagrodziłbym najnowszą ekranizację powieści Franka Herberta – Diuna to „Najdziwniejsze istoty w filmach”. Czerwie, bo o nich mowa przypominają nasze dżdżownice, ale w wersji XXXL. Czerwie nie pierwszy raz pojawiają się w filmie Diuna z 2021 roku, bo miały swój debiut w filmie z 1984 roku oraz grach Dune i Dune II: Battle for Arrakis z 1992 roku. Grając w gry na Amidze 500, czerwie zawsze uprzykrzały graczom życie oraz grę. Jak tylko się On pojawiał, powodował szkody czy to w jednostkach czy też w strukturach. Czerwia Fremeni używali jako środka transportu jednak w grach „dawał w kość”. Kultowe czerwie lub po prostu dżdżownice z pustyni powinny mieć swoje miejsce oraz nagrodę Oskarową. W filmach Sc-Fi od lat powinna być taka kategoria, bo dziwnych istot, robali, insektów jest i było całkiem sporo. Nie wszystkie tak wykreowane jak czerwie, ale można by tam kilka dołożyć i nagrodzić. Taka oto moja propozycja na nagrodę i „istotę” lub „robala” roku.

 20. Akceptuję regulamin
  Proponuję kategorię ” Najbardziej spektakularne pogonienie złoczyńców tam gdzie pieprz rośnie”.
  Jest wiele filmów w których dobro ostatecznie zwycięża, ale nie w każdym filmie udaje się tego dokonać w sposób nietuzinkowy. W tym filmie bohaterowie ledwo uchodzą z życiem, potem muszą walczyć ze zdecydowanie silniejszym przeciwnikiem, a nawet z sojuszem przeciwników, mając niewiele środków. Zwycięstwo jest spektakularne.
  Problemem jednak byłoby przeczytanie nazwy tej kategorii po angielsku tak aby zachowała sens, nie odbiegając znacząco od polskiego oryginału. The most spectacular to where the pepper grows villain’s fight off? O ile dobrze przełożyłem na angielski, to brzmi dziwnie. Publiczność byłaby równie skonfundowana jak w tym roku gdy jeden Pan zażartował z fryzury pewnej Pani.

 21. Akceptuję regulamin.

  Nowa kategoria, która z pewnością by mogła się przyjąć, jako niezmienna, to robale. Robale występują w wielu filmach co roku. Począwszy od tych wszystkich motywów raz wściekłych, raz milusich pszczół, mrówek, kleszczy, pająków, pijawek, dżdżownic… po większe robale jak czerw pustyni w Diunie, który ma realnie szansę wygrać. Jego paszcza jest świetna. ;O) i O, pożera rywali.

 22. Akceptuję regulamin.

  kategoria – film przyjazny kotom (w końcu one mają nie właścicieli tylko wyznawców)
  argumentacja? Najwieksza kuweta swiata.

  • Akceptuję regulamin.
   Proponowana nowa oskarowa kategoria to „Czasoumilacz”.
   Niejednokrotnie po obejrzeniu filmu, wiemy że do niego powrocimy i potrafimy go jeszcze odtwarzać przez lata. Są to filmy przywołujące miłe wspomnienia, wywołujące duże wrażenie czy skłaniające do refleksji.
   Diuna to z pewnością obraz który na długo pozostanie w naszej pamięci.

 23. Akceptuję regulamin

  Dla „Diuny” powinna być osobna kategoria „Najlepiej zaadaptowane postacie”, która dotyczyłaby filmów na podstawie chociażby książek, czy gier. Postaci w „Diunie” wydają się jakby zostały żywcem wyjęte z kart dzieła Herberta (z lekkimi uproszczeniami, które jednak wg mnie nie psują ich odbioru). Duża w tym też zasługa gry aktorskiej, która pozwala dodatkowo bez konieczności słów ukazać głębie bohaterów. Dzięki tym aspektom fanom Herberta łatwo poczuć immersję ze światem przedstawionym przez Denisa Villeneuve, a pozostałym bezproblemowo wejść w tę niesamowitą opowieść. Z tych powodów powinna być właśnie nowa kategoria oscarowa doceniająca starania jak najwierniejszego „przeniesienia” postaci z innego niefilmowego dzieła na kanwę kinematografii.

 24. Kategoria adaptacje/ekranizacje książkowe.

  Dlatego taka kategoria gdyż wiele filmów jest na podstawie książek. Byłoby miło zobaczyć taką kategorię dla filmów z całego świata. Sporo dobrych filmów powstało tylko dlatego, że wcześniej ktoś napisał bardzo dobra książkę z gotowym scenariuszem. Na dobra ekranizację Diuny musieliśmy czekać bardzo długo.

  “Akceptuję regulamin”

 25. Akceptuję regulamin.

  Nową kategorią powinna byś statuetka za najlepsza piaskownicę! Byłaby to nagroda dla najlepszego filmu z motywem piasku lub pustynii. W taki sposób tworzymy kategorię, którą Diuna może wygrać i jednocześnie kategorię, którą prawdopodobnie obdarujemy każdy nadchodzący film z uniwersum Star Wars 😀

 26. Akceptuję regulamin.
  Uważam, że powinna powstać kategoria ,,Najlepiej dobrana obsada”, a wtedy Diuna na pewno zgarnęła by statuetkę. Nie tylko aktorzy zostali idealnie dobrani pod postacie stworzone przez Herberta, ale też grają doskonale, jest między nimi świetna chemia. Ktokolwiek odpowiadał za zatrudnienie aktorów do ,,Diuny”, wykonał bardzo dobrą robotę.

 27. Akceptuję regulamin

  Myślę, że nową kategorią powinna być taka pod nazwą „Najlepszy film wg widzów”. Nagrody są przyznawane przez Akademię Filmową i brakuje w nich elementu spoza ciasnej grupy jurorów, a z pewnością każdy fan filmów sci-fi oddałby głos właśnie na Diunę

 28. Akceptuję regulamin
  Ja proponuję kategorię najlepsze wykorzystanie środowiska naturalnego i krajobrazów. Na świecie mamy wiele pięknych miejsc. Wszystkich nie jesteśmy w stanie odwiedzić za życia. Często nawet nie mamy świadomości ich istnienia. Fajnie je odwiedzić dzięki filmowi. „Diuna” idealnie pasuje do tej kategorii. Film został nakręcony w wielu miejscach na kilku kontynentach i krajach: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Węgry, Norwegia, Austria i Słowacja. Widać że Villeneuve dążył do wizualnej autentyczności. Nie poszedł na łatwiznę i nie zrobił efektów komputerowych, ale szukał miejsc pasujących do filmu po całym świecie. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że same środowiska i krajobrazy odgrywają ważną rolę w fabule. Podobnie jak książka, film pokazuje, w jaki sposób środowiska różnych planet determinują kulturę i przyszłość różnych rodzin. 

 29. Akceptuję regulamin

  Od dawna przy Oscarach powinny być oprócz statuetki za najlepszy film, także statuetki za najlepsze filmy z różnych kategorii, tworząc tym samym wyraźny podział, jak np. sci-fi, fantasy, dramat czy komedia, co pozwoliłoby wyróżnić, a także nominować znacznie więcej wartych obejrzenia filmów w morzu tych, które produkowane są każdego roku.
  Dlatego mimo że wg Akademii „Diuna” nie została najlepszym filmem, na pewno zasługiwałaby na statuetkę za najlepszy film sci-fi, bo choć nie oddaje w pełni głębi dzieła Herberta, to jest najlepszą ekranizacją powieści tego autora, która łączy w sobie niesamowitą historię podaną w przystępny sposób dla dzisiejszego widza, który po seansie możliwe że zainteresuje się także książką. Natomiast „Diuna” Herberta dla tych, którym po obejrzeniu filmu nie straszne są dodatkowe filozoficzne rozważania, z przyjemnością zanurzą się w świat pełen odcieni szarości wykreowany przez jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego, pisarzy science-fiction. Skoro film, który zainteresował mnie i dał mi wartą poświęcenia mego czasu rozrywkę, przy której nie było ani grama nudy, także zachęcił mnie do poznania oryginału, to na pewno jest to film w swej kategorii wyjątkowy.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu