Czy można mu zaufać ? „Szczurołap” – recenzja komiksu

-

Po wielkim sukcesie Trzynastu powodów chyba nie muszę mówić, kim jest ich autor, Jay Asher? Czytelnicy z zapartym tchem poznawali tragiczną historię Hanny, która niejednemu spędziła sen z powiek. Sprzedaną w tysiącach egzemplarzy książkę Netflix zekranizował jako serial, którego trzeci sezon niedawno został potwierdzony. Widząc zapowiedź komiksu sygnowanego nazwiskiem pisarz, byłam szczerze zaskoczona, ale trzymając finalny projekt w ręce, byłam zadowolona.
Klasyka świeżym spojrzeniem

Magdalena jest głuchoniemą młodą kobietą, gnębioną przez mieszkańców swojej wioski. Wychowuje ją starsza kobieta, która zastępuje jej utraconą matkę. Dziewczyna ma niezwykły dar do wymyślania historii oraz wierzy, że pewnego dnia znajdzie swoją wymarzoną miłość. Wieś, w którym żyje, zmaga się z plagą szczurów, roznoszących śmiertelne choroby, a także wyjadających zgromadzone przez mieszkańców zapasy pożywienia. Na ratunek przybywa młody, przystojny mężczyzna – tytułowy, samozwańczy szczurołap. Za sowitą zapłatę obiecuje pozbyć się niechcianych gości, a w międzyczasie zakochuje się w Magdalenie. Młodzi spędzają ze sobą sporo czasu, ale ich sielankę kończy oskarżenie o oszustwo. W odwecie przybysz popełnia ciężką zbrodnię.

Dobro idzie w parze ze złem

Dziewczyna i chłopak reprezentują dwa odmienne światopoglądy. Kobieta jest bardzo łagodną osobą, która zawsze przebacza oraz daje drugie szanse. Stara się ignorować złośliwości i nie chce odpłacać swoim prześladowcom. Uosabia dobro, którego brakuje w społeczności. Szczurołap na początku wydawał się normalnym młodzieńcem, grającym na flecie, aby się utrzymać. Z czasem okazał się jednak być bohaterem tragicznym, pragnącym zemsty. Skrzywdzony przez ludzi, nie potrafił darować im winy, co doprowadziło do makabrycznych wydarzeń w wiosce. Pomimo różnic, ich uczucie rozkwita, co pokazuje nam jak przeciwieństwa potrafią się przyciągać.

Dla małych i dużych

Legendę o szczurołapie zna prawie każdy, mimo to warto sięgnąć po ten komiks. Rysunki nominowanego do nagrody Einsera Jeffa Stokley’a są niezwykłe i pomagają wczuć się w dramatyczne wydarzenia, ale co najważniejsze – wiernie oddają postacie. Kreska jest łagodna, mimo to oddaje mroczny klimat historii. Dialogi są przemyślane i nie ma zbędnych kwestii.  Te dwa atuty, sprawiają, że ta pozycja spodoba się dużym doświadczonym czytelnikom, jak i tym mniejszym, dopiero wchodzącym w ten niezwykły świat komiksu. To co rzuca nam się w oczy, wraz z upływającymi kartkami, to  świetna gra kolorów, która wpływa na emocje podczas zagłębiania się w lekturę.

Szczurołap jest krótką, graficzną powieścią przedstawiającą tragiczne wydarzenia w niemieckim miasteczku Hameln. Historia ta, pokazuje nam, ile złego może wyrządzić ludzka pycha i chciwość. Ukarzę czytelnikowi także, dwa różne spojrzenia na świat. Z jednej strony będzie to chęć zemsty za wyrządzone czyny, a z drugiej niesienie dobra i wybaczanie nawet największych krzywd. Tylko po uważnym przeczytaniu, jesteśmy w stanie podjąć decyzję,  z która postawą się utożsamiamy.  Komiks świetnie nada się dla starszych czytelników, jak i tych młodszych, dlatego gorąco zachęcam do przeczytania.

Czy można mu zaufać ? „Szczurołap” – recenzja komiksu

 

Tytuł: Szczurołap

Autor: Jay Asher i Jessica Freburg

Wydawnictwo: rebis

Liczba stron: 144

ISBN: 978-8380-62-373-6

Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu