Jak wygląda świat przez różowe okulary? ,,Barbie” – recenzja filmu

-

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego filmu Barbie, do współpracy recenzenckiej, dziękujemy wydawnictwu Galapagos.

Każda mała dziewczynka zna niebieskooką, długonogą lalkę imieniem Barbie. Pokolenia dzieci wspólnie wychowywały się na historii lalki Barbie, szyjąc jej ubranka, organizując bale z misiami oraz marząc, by być jak ona. Pierwsza lalka została wyprodukowana w 1958 roku, a stworzyła ją Ruth Handler, właścicielka firmy Mattel. Nazwała ją na cześć swojej córki Barbary, a Barbie jest to skrót tego imienia, który przyjął się i funkcjonuje aż po dziś. 

Barbie

Pewnego razu, w różowej galaktyce, budzi się Barbie z uśmiechem na ustach, ubiera się w modną sukienkę i wsiada do różowego cadillaca. Ten wiezie ją królową życia, prosto na plażę, tam bohaterka spędza popołudnie, a wieczorem zmienia kreację i rusza na imprezę. To doba rodem z marzeń stereotypowej Barbie mieszkającej w bajkowej krainie zwanej Barbielandem. Wszystko jednak ulega nagłej zmianie, kiedy jednego dnia protagonistka budzi się, a woda spod prysznica jest lodowata, śniadanie śmierdzi niczym stary skunks, a codzienny rytuał skoku z balkonu kończy się bolesnym upadkiem, zamiast figurą wprost z Jeziora Łabędzi. Na domiar złego na jej idealnych udach pojawia się zmora każdej kobiety, cellulit. Życie bohaterki przeistacza się w koszmar, a jedynym rozwiązaniem okazuje się podróż do słonecznej Kalifornii, gdzie kryje się odpowiedź na dylematy Barbie. 

Reżyseria

Greta Gerwig to amerykańska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa. Zasłynęła z takich filmów, jak Lady Bird czy Małe kobietki. W Barbie wykazała się swoim niezwykłym kunsztem, przedstawiając wiele istotnych aspektów socjologicznych, społecznych i psychologicznych, biorąc pod mikroskop  szereg stereotypów, łącząc je jednocześnie z kulturowymi odniesieniami, a nawet ze scenami z największych filmów wszechczasów. 

barbie
materiały promujące film ,,Barbie” Galapagos Films/Heyday Films / Mattel Entertainment / Warner Bros. Pictures
Film

Film okazał się dla mnie sporym zaskoczeniem, ponieważ spodziewałam się przecukrowej historii na temat kultowej lalki, którą znamy wszyscy. Chociaż kochamy Barbie, to aczkolwiek zabawka przez wiele lat kreowała stereotyp idealnej figury i nierealne wyobrażenie o kobietach, co skutkowało dążeniem młodych osób do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, takiej jak ta ich idolki z dzieciństwa. Jeśli chodzi o przecukrowaną historię, stało się jednak inaczej i po około piętnastu minutach idealny świat Barbielandu nie jest już taki godny pozazdroszczenia i konwencja filmu zmienia się drastycznie o trzysta sześćdziesiąt stopni, co sprawia, że widz wbija się w fotel i z niecierpliwością czeka na dalszy ciąg opowieści. Możemy ją nazwać zwyczajną, nieidealną jak życie każdego z nas, co sprawia, że identyfikujemy się z bohaterką i staje się ona naszą kumpelą, pomimo całej różowej otoczki idylli na początku. 

Aktorzy

Intrygująca Margot Robbie, która dla wielu z nas jest przykładem kobiecego piękna, idealnie wpasowuje się w wyobrażenie lalki Barbie, jakie kształtuje się już od dzieciństwa, i co najważniejsze znakomicie odgrywa swoją rolę. Wyróżnia się autentycznością. Ken, w którego wciela się niezrównany Ryan Gosling, dopełnienia całą kompozycję różowego uniwersum. Zaskakującą postacią okazuje się ,,dziwna Barbie” grana przez niesztampową Kate McKinnon.  

barbie
materiały promujące film ,,Barbie” Galapagos Films/Heyday Films / Mattel Entertainment / Warner Bros. Pictures
Podsumowanie

Różowe uniwersum Barbie to dobry wybór na wieczorny seans w domu, z przeznaczeniem dla starszaków, gdyż niektóre kwestie poruszane w filmie mogą nie zostać zrozumiane przez młodsze pokolenie. Ta pozycja to zdecydowanie najlepszą inwestycja pozwalająca spojrzeć pod innym kątem na tytułową protagonistka, ponieważ dostaje całą paletę uczuć wcześniej jej nieznanych, a doświadczanych przez zwykłego zjadacza chleba. 

barbie
okładka wydania DVD „Barbie” Serwis Galapagos/Heyday Films / Mattel Entertainment / Warner Bros. Pictures

Tytuł oryginalny: Barbie

Reżyseria: Greta Gerwig

Rok premiery: 2023

Czas trwania: 1 godzina 54 minuty

Więcej informacji TUTAJ

 

 


podsumowanie

Ocena
10

Komentarz

To komedia z morałem dająca porcję nowych żarcików i przemyśleń na kolejne dni, by nie oceniać ludzi, bo za każdą różową kurteczką i kabrioletem można znaleźć kogoś, kogo zupełnie się nie spodziewamy.
Roksana Zielińska
Roksana Zielińska
Romantyczka, ceniąca sobie świat nauki. Zakochana w neurologii, neurobiologii, psychologii, filozofii, fizyce kwantowej, kosmosie oraz wszystkim, co związane z ludzkim mózgiem. Przy czym pożeraczka książek oraz komiksów. Nerd i geek w jednym ciele. A to nie koniec jej pasji. W wolnym czasie, o ile go ma, pisze listy z ludźmi z całego świata, ogląda seriale na Netflixie, haftuje, fotografuje.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

To komedia z morałem dająca porcję nowych żarcików i przemyśleń na kolejne dni, by nie oceniać ludzi, bo za każdą różową kurteczką i kabrioletem można znaleźć kogoś, kogo zupełnie się nie spodziewamy. Jak wygląda świat przez różowe okulary? ,,Barbie” – recenzja filmu