Retransmisja spektaklu baletowego „Złoty wiek” w Multikinie

0
7 kwietnia o godzinie 17:00 w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu baletowego Złoty wiek w choreografii Jurija Grigorowicza.

Retransmisja spektaklu baletowego "Złoty wiek" w MultikinieDzieło genialnego rosyjskiego symfonika, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku – Dmitrija Szostakowicza. Jego pierwszy balet, Złoty Wiek, był w latach 30. ub. wieku przedmiotem ostrej krytyki, w końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. Autor chciał pokazać w krzywym zwierciadle dwa światy: komunistyczny i kapitalistyczny. Złoty Wiek w swej pierwotnej wersji był polityczną satyrą na zmiany zachodzące w ówczesnej Europie, w tym na rodzący się wtedy faszyzm. Cenzorom nie spodobały się odniesienia do modnych wówczas tańców, które uznano za burżuazyjne. Balet, pełen dowcipnej muzyki zawierającej m.in. elementy zakazanego później przez komunistów jazzu, przywrócił scenie choreograf i dyrektor baletu Bolszoj Jurij Grigorowicz. Opracował na nowo libretto, akcję przeniósł w środowisko gangsterskie: Borys, przedstawiciel radzieckiej młodzieży, zakochuje się w tancerce Ricie, która na co dzień występuje w kabarecie Złoty Wiek. Niepowtarzalny klimat lat 40 XX wieku i zapierające dech w piersiach baletowe akrobacje.

Złoty wiek zobaczymy 7 kwietnia o godz. 17.00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Malta, Poznań – Stary Browar, Szczecin, Warszawa – Targówek, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Zabrze, Sopot.

Obsada: Nina Kapcowa, Rusłan Skworcow, Michaił Łobuchin, Jekaterina Krysanowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Muzyka: Dmitrij Szostakowicz

Choreografia: Jurij Grigorowicz

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.


Źródło: Informacja prasowa