Walka o równość i sprawiedliwość. „The hate u give” – recenzja książki

-

Mało jest książek, które w ostatnich latach narobiły w świecie książkowym tyle zamieszania, co Nienawiść, którą dajesz. Głośna powieść autorstwa Angie Thomas zdobyła aż trzy nagrody na największym portalu literackim Goodreads, została doceniona przez osoby różnych narodowości. Niedawno w kinach ukazała się również ekranizacja powieści. Przyjrzyjmy się zatem tej pozycji. Czy zasłużyła na pochwały?
Fabuła

Główną bohaterką The hate u give jest szesnastoletnia, czarnoskóra Starr. Mieszka ona w dzielnicy Garden Heights – okolicy, w której nigdy tak naprawdę nie można czuć się bezpiecznie. Nieustannie dochodzi tam do bójek, jak i poważnych walk, na tym terenie działają gangi, którym przewodzi King, groźny mężczyzna ze skłonnościami do agresji.

Starr jest córką Mavericka, właściciela pobliskiego sklepu spożywczego, oraz Lisy, lekarki. Ma także dwóch braci, Sekaniego oraz Sevena. Cała trójka uczy się w oddalonej od ich domu prestiżowej szkole, do której uczęszczają prawie wyłącznie biali nastolatkowie. To właśnie tam dziewczyna nawiązała przyjaźnie i poznała się ze swoim chłopakiem, Chrisem. Czuje się tam dobrze, jest szczęśliwa, ale wciąż ukrywa swoją drugą twarz, twarz dziewczyny z Garden Heights. Dla niej nie obca jest śmierć i zagrożeniem wynikającym z bycia osobą o innym niż biały kolorze skóry.

Równowaga między dwoma światami Starr zostaje zaburzona, gdy dziewczyna pewnej nocy wybiera się na imprezę w swojej dzielnicy. Spotyka tam dawno niewidzianego przyjaciela z dzieciństwa, Khalila. Gdy oboje wracają do domu jego samochodem, zostają zatrzymani przez białego policjanta. Gdy ten oddala się na chwilę do radiowozu, Khalil pochyla się w stronę Starr… i zostaje zastrzelony. Dziewczyna jest jedynym świadkiem  i tylko ona może pomóc w ukaraniu funkcjonariusza. Niestety, nie będzie to takie proste.

Istotny przekaz

Nienawiść, którą dajesz została zainspirowana ruchem Black Lives Matter, którego celem jest ukazywanie nierówności w systemie sprawiedliwości w Ameryce oraz walkę z rasizmem. Angie Thomas przekazuje nam wyraźną wiadomość: rasizm to ogromny problem, z którym należy walczyć. Autorka, jak bohaterowie jej powieści, jest afroamerykanką i z niezwykłym realizmem przedstawia codzienne życie czarnoskórych i to, z czym muszą się mierzyć: przez pozornie niewinne uwagi podszyte uprzedzeniami, częste wykluczenie i niezrozumienie, aż do niebezpieczeństw związanych właśnie z postrzeleniami – prawdopodobieństwo śmiertelnego zranienia przez policjanta jest większe w przypadku osób ciemnoskórych.

Takiego young adult nam trzeba

Nie myślcie jednak, że Nienawiść, którą dajesz to jedynie manifest; to także naprawdę świetna opowieść o młodej dziewczynie, która musi podjąć trudne decyzje. Postać Starr jest wielowymiarowa, poznajemy różne strony jej osobowości. Nie mamy tutaj do czynienia z postacią idealną; Starr, jak każdy, popełnia błędy i ma swoje wady, jednak lubimy ją tak naprawdę od pierwszych stron i chcemy, by sprawcę zabójstwa Khalila ukarano.

W literaturze young adult rodzice głównej bohaterki lub bohatera zazwyczaj są nieobecni lub nie stanowią żadnej istotnej roli w całej historii. Angie Thomas przełamała ten schemat; w The hate u give relacje między Starr a jej matką, ojcem i braćmi są niezwykle ważne. Maverick oraz Lisa wspierają córkę na każdym kroku i stoją za nią murem. Właściwie na każdym kroku widzimy oznaki ich miłości i troski; choć każdy z małżonków ma nieco inny pomysł na wychowywanie Starr, to jednak razem pilnują, by nie spotkała jej krzywda – zarówno ta fizyczna, jak i psychiczna.

Sekani i Seven to także niezwykle dobrze wykreowane postacie. Jednym z wątków poruszanych w The hate u give jest relacja Sevena z ojcem i jego biologiczną matką, Ieshą, z którą Maverick przed laty zdradził Lisę. Obecnie Iesha jest żoną Kinga, a nastolatek musi zdecydować, gdzie chciałby zamieszkać na stałe i do kogo czuje się bardziej przywiązany. Chociaż wewnętrzny konflikt Sevena nie jest głównym tematem powieści i nie przyćmiewa on historii Starr, to jednak jest bardzo ważny i angażuje czytelnika.

Podsumowanie

Nienawiść, którą dajesz w pełni zasługuje na wszelkie pochwały; to poruszająca opowieść, przeznaczona nie tylko dla Amerykanów, lecz dla nas wszystkich. Angie Thomas napisała książkę, która z jednej strony niesie niezwykle ważną lekcję, a z drugiej strony jest wciągająca i angażująca.

Walka o równość i sprawiedliwość. „The hate u give” – recenzja książki

 

Tytuł: The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz

Autor: Angie Thomas

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

Liczba stron: 447

ISBN: 978-83-658-3028-9

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Książka, której przekaz zapewne będzie aktualny jeszcze przez wiele lat – świetny przykład literatury dającej do myślenia.
Karina Bałdyszko
Karina Bałdyszko
Ogromna miłośniczka książek. Zazwyczaj czyta obyczajówki, thrillery i fantasy, ale czasami sięga także po klasykę literatury. Uzależniona od seriali, należy do fandomu Ricka i Morty’ego. Uwielbia psy, zwłaszcza kundelki, za to nie przepada za kotami.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Książka, której przekaz zapewne będzie aktualny jeszcze przez wiele lat – świetny przykład literatury dającej do myślenia.Walka o równość i sprawiedliwość. „The hate u give” – recenzja książki