Ugryź klasyka. „Emilka ze Srebrnego Nowiu”

-

Wielkimi krokami zbliża się lato – innymi słowy idealny czas na czytanie! W tym okresie wielu z nas sięga po przyjemne i lekkie opowieści, stroniąc od przypadkowych autorów i nieznanych gatunków literackich. Nie ma bowiem większego zawodu niż ten, gdy lektura, która miała towarzyszyć nam na wakacjach, okazuje się nudna i mdła. Dlatego zdecydowaliśmy się nieść pomoc i zaproponować wam na ten czas sprawdzoną powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery.
Dla każdego i na każdą chwilę

Powracanie po latach do książek, z którymi po raz pierwszy mieliśmy styczność jako małe szkraby, to bardzo ciekawe doświadczenie czytelnicze. Zdumiewające, jak wiele szczegółów umyka nam podczas pierwotnej lektury, a jeszcze bardziej niezwykłym jest, jak na przestrzeni czasu zmienia się nasze podejście do wielu kwestii. Zgodzicie się chyba ze mną, że dobrze jest mieć w swojej biblioteczce dzieła, które niezależnie od etapu życia, na jakim się znajdujemy, niosą mądrość, rady i pociechę, a gdy zabieramy się do ich czytania po raz kolejny – naszą uwagę przykuwa zupełnie inny fragment i motyw. Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to wzorcowy przykład opisywanego przeze mnie zjawiska, jednak moja dzisiejsza propozycja to coś mniej filozoficznego. Opowieść o niejakiej Emilce Byrd Starr zdobędzie serca zarówno nastolatek, jak i dorosłych kobiet i pozwoli na długie godziny oderwać się od szarej rzeczywistości.

Ugryź klasyka. „Emilka ze Srebrnego Nowiu”
@Krajowa Agencja Wydawnicza
Aniu, to znowu Ty?

Lucy Maud Montgomery to dla mniej wtajemniczonych przede wszystkim matka Ani z Zielonego Wzgórza. Opowieść o rudowłosej marzycielce należy do najbardziej znanych i cenionych powieści stworzonych przez pisarkę. Słynie ona z niezwykłego talentu do tworzenia żywych i chwytających za serca postaci, i przygód którymi żyjemy i zachwycamy się strona po stronie, rozdział po rozdziale. Ogólnoświatowy sukces Ani doprowadził w pewnym stopniu do zaszufladkowania autorki i to właśnie Anna Shirley stała się najbardziej znaną, małą dziewczynką o bujnej wyobraźni. No a jest przecież jeszcze nasza tytułowa Emilka – jej młodsza, lecz równie niezwykła i utalentowana przyjaciółka, którą pragnę wam dziś przedstawić nieco dokładniej.

Emilka jest wrażliwym i ciekawskim świata dzieckiem, małą indywidualistką wyrastającą pod okiem ukochanego ojca na prawdziwą marzycielkę. Przed laty jej matka wbrew woli krewnych uciekła i wzięła ślub, następstwem czego cały klan zerwał z nią wszelki kontakt. Kiedy obydwoje rodziców umiera, przyszłość dziewczynki staje pod znakiem zapytania – nikt ze starej, dumnej rodziny Murrayów (krewnych ze strony matki) nie chce podjąć się opieki nad krnąbrnym, wychowanym niezgodnie z obowiązującymi normami dzieckiem. Ostatecznie, w wyniku narady rodzinnej, dziewczynka trafia do domostwa zwanego Srebrnym Nowiem, w którym swoje rządy sprawuje zimna i surowa Elżbieta Murray. Czy czuła, pragnąca miłości i bliskości Emilka podporządkuje się zasadom ciotki? A może przełamie wrodzony chłód klanu Murrayów?

Ugryź klasyka. „Emilka ze Srebrnego Nowiu”
@Wydawnictwo Prószyński i S-ka
O trudach dorastania

Montgomery podarowała nam trzy powieści, traktujące o losach dziewczynki. Pierwszy z nich, Emilka ze Srebrnego Nowiu opisuje wczesne dzieciństwo, pierwsze przyjaźnie, literackie próby, a także… najwcześniejsze wybryki małej Murrayówny. Przecież o grzecznych dziewczynkach nie pisano by książek, prawda? Emilka dojrzewa opowiada o jej nauce w gimnazjum, nastoletnich zauroczeniach oraz sukcesach wydawniczych. Ostatni tom cyklu, Emilka szuka szczęścia, to już pozbawiona dziecięcych naleciałości historia młodej kobiety oraz jej drogi ku szczęściu, a także trudach wspinaczki na Alpejską Ścieżkę, jak zwykła określać pracę pisarzy. Emilka dojrzewa na kartach powieści wraz z czytelnikiem i z rozbrykanej sieroty zmienia się w pewną siebie, ambitną damę.

Mała artystka

Po śmierci ojca dziewczynka wysyła do niego listy, przelewając w nie całą swoją tęsknotę i gorycz. Z czasem zaczyna prowadzić dziennik, a kiedy nawiedza ją „światełko”, artystyczne natchnienie – pisuje opowiadania i wiersze. Swoimi pisarskimi zapędami szybko naraża się na gniew rodziny, lecz im bardziej krewni starają się wyplenić jej owo artystyczne hobby, tym bardziej Emilka poświęca się swojej pasji. Niezwykle bystra i wrażliwa, raczy nas niebywale trafnymi i zabawnymi uwagami o otaczającym ją świecie i ludziach, a także barwnymi opisami przydarzających się jej historii. Dzięki jej niezwykłej wyobraźni i zręcznemu pióru możemy na nowo zachłysnąć się światem: pięknem wieczornego nieba, chłodem zimowych wieczorów  i chichotem elfów w Zagajniku Wysokiego Jana. W książce znajdziecie wiele wątków autobiograficznych. Śmierć rodziców, stany depresyjne, niemoc twórcza – Montgomery podarowała Emilce cząstkę swojej własnej osobowości, czyniąc jej postać niezwykle realną w odbiorze, bliską sercu każdego z nas.

Cykl o Emilce Byrd Starr urzeka. Dojrzałym czytelnikom pozwala powrócić do beztroskich, przepełnionych śmiechem lat dzieciństwa, zaś tym młodszym uświadamia, jak ważne jest w życiu bycie sobą, wiara we własne marzenia oraz ciężka praca w drodze do ich realizacji. Ciężko o przyjemniejszą lekturę.


Inne artykuły serii:

Ugryź klasyka „Carrie” Stephena Kinga
Ugryź Klasyka. „Wywiad z wampirem”
Ugryź klasyka. Wichrowe Wzgórza

Renata Jowsa
Renata Jowsa
Jest jak kot Kiplinga - zawsze chadza własnymi ścieżkami. Dotknięta nieuleczalną skłonnością do prokastynacji. Umiejętniej wyraża własne myśli pisząc, niż mówiąc.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu