Ucieczka w przestworza ,,Dom między chmurami” – recenzja książki

-

W sytuacji, w jakiej się znajdujemy, pewnie każdy z was chciałby uciec ze swojego domu jak najdalej. Dom między chmurami brzmi jak przystań idealna do ucieczki przed przytłaczającą ilością negatywnych wiadomości.

Po przeczytaniu powieści aż sama chciałabym mieć swojego Ortisa. Mogłabym szybować w przestworzach na jego grzbiecie. Niestety nie jest to możliwe (a szkoda!), jednak dzięki C. Klobuch mamy możliwość zapoznać się z jej światem i odetchnąć od nawałnicy przykrych informacji. Wspierając akcję zostań w domu, zachęcam was do nadrabiania zaległości, ale także do chwytania po nowości, które ledwo opuściły drukarnie i są jeszcze cieplutkie i kuszące!

Prawa rządzące tym światem

Wyobraźmy sobie świat fantastyczny, wypełniony niezliczonymi magicznymi istotami. To miejsce wyjątkowe, bardzo różniące się od tego, w jakim żyjemy. Poświęcenie, miłość oraz zdrada mieszają się tutaj z barbarzyńskimi kultami, magią, a także  mitologią słowiańską. Na początku poznajemy Koro, ciemnoskórego wędrowca z południa, który w tragicznych okolicznościach traci swojego Ortisa – Nunu. Nie ma jednak czasu na żałobę po śmierci podopiecznego, ponieważ dostaje propozycję nie do odrzucenia. Jego zadaniem będzie podporządkowanie sobie ogromnego ptaka – Bezimienego. Zwierzę to bywa tak potężne, że jednym zwinnym ruchem dziobem jest w stanie zabić człowieka. Bez najmniejszego problemu Koro może stać się pożywieniem tego ptaka, jednak doświadczenie oraz cierpliwość powinny pomóc mu poskromić Ortisa. Z książki dowiadujemy się także, że to zadanie jest bardzo wyjątkowe, ponieważ Derwen (Dowódca z Ostrodu) oczekuje, iż mężczyzna okiełzna bestię i zniesie się na niej w powietrze, aby patrolować okolice przed nadciągającymi wojskami wroga. Sytuacja polityczna jest napięta, a z oddali wydać już naciągającą wojne. Dla całej historii kluczowa bywa postać Tami. Dziewczyna to krewna Dowódcy, zamieszkującą jego rezydencję. Ma ona za zadaniem dotrzymywać towarzystwa jego żonie, co nie do końca Tami odpowiada. Tami tęskni za swoją wiejską posiadłością i bardzo chętnie chciałaby tam wrócić. Co wydarzy się w tym brutalnym świecie?

Dobre, bo polskie

Fantasy jest gatunkiem, jaki zajmuje specjalne miejsce w moim sercu. To właśnie na powieściach z tego rodzaju rozpoczęłam swoją czytelniczą przygodę, dlatego mam do niego duży sentyment. Dom między chmurami to historia stworzona przez naszą rodaczkę, przez to mogę napisać z ręką na sercu: ,,Dobre, bo polskie”. Opowieść Klobuch pokazuje nam świat pełen okrucieństwa, gdzie motyw zdrad przeplata się z tymi wojny i poświęcenia. Opisy poskramiania ptaka bardzo dobrze obrazują nam, jakie trudne zadanie czekało na Koro. Nie są przy tym monotonne, wręcz przeciwnie. Czytelnik jest zaciekawiony tym, w jaki sposób można oswoić tak potężną bestię. Autorka porodziła sobie także z momentami bitew czy scen walki. Myślę, że to może być trudne opisać skomplikowaną batalię w taki sposób, aby inna osoba nie zgubiła się podczas zgłębiania tego wydarzenia. Klobuch na szczęście przedstawia nam wszystko dokładnie i spójnie.

Mamy tutaj do czynienia z narracją trzecioosobową. Poznajemy świat oczami różnych bohaterów. Każdy z nich jest całkowicie inny. Podoba mi się to, w jaki sposób autorka wykreowała charaktery postaci. Ich zachowania pokazują nam, że są wyraziści, nie męczą nas oraz nie są przewidywalni. Jedynie mogę się przyczepić do romansu, jaki rodzi się między bohaterami. Wydaje mi się być trochę niedopowiedziany, a nawet płaski. Zadaję sobie jednak sprawę, że nie jest to powieść romantyczna czy erotyk a fantastyka, dlatego aspekty miłosne nie są aż tak ważne dla fabuły.

Złap oddech

Książkę czytało się szybko i umiliła mi mój wolny czas w trakcie kwarantanny. Mogłam odetchnąć od świata pełnego negatywnych informacji oraz fake newsów. Fabuła wciąga, a miejsca, jakie przedstawia nam autorka, ciekawią od samego początku. Bardzo ważne jest to, aby czytelnik był w stanie uwierzyć, że takie lokacje mogłoby istnieć i funkcjonować na zasadach, stworzonych przez pisarkę, i to właśnie udało się Klobuch.

Podsumowując, Dom między chmurami jest polską powieścią fantastyczną, jaka daje radę na tle innych zagranicznych tytułów. Ma ciekawą fabułę oraz interesujących bohaterów. Fiizyka i funkcjonowanie świata mają sens i przyjemnie się zgłębia nowe ciekawostki odnośnie  Poncji. Debiut Klobuch pokazuje nam, że polscy pisarze także mogą tworzyć dobre oraz interesujące dzieła i mam nadzieję, że kolejne tomy tej serii podniosą poprzeczkę oraz sprawią, iż autorka zabłyśnie swoim warsztatem literackim. Polecam tę książkę fanom fantastyki oraz zachęcam do dania jej szansy. Myślę, że warto i że nie pożałujecie!

Ucieczka w przestworza ,,Dom między chmurami” – recenzja książki

 

Tytuł: Dom między chmurami

Autor: C. Klobuch

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Liczba stron: 392

ISBN: 9788381168847

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Przyjemnie zgłębiało mi się książkę, która wyszła spod pióra polskiej autorki. Była ciekawa dlatego też zachęcam was do dania jej szansy, tymczasem ja czekam na kolejne części.
Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu

Przyjemnie zgłębiało mi się książkę, która wyszła spod pióra polskiej autorki. Była ciekawa dlatego też zachęcam was do dania jej szansy, tymczasem ja czekam na kolejne części.Ucieczka w przestworza ,,Dom między chmurami” – recenzja książki