Top 5 polskich piosenek o rozstaniu

-

Ludzie mają w sobie skłonność do autodestrukcji. Nie chodzi nawet o wojny, ale o rzeczy dziejące się w domowym zaciszu. Podstawową tego oznaką jest rozpamiętywanie drugiej osoby po tym, jak rozpadnie się związek. Ja wiem, serce nie sługa.  Sztandarowym przykładem takiego zachowania jest doszukiwanie się własnej historii w tekstach piosenek. Artyści wtedy własnym głosem śpiewają o drzemiących w nas uczuciach, wywołując łzy.

Muzyka otacza nas na co dzień. Nie da się od niej uciec. Słuchamy jej w pracy, aucie, autobusie czy sklepach. Wiele osób ma swe ulubione utwory, kojarzące nam się z czymś miłym, są połączone ze wspomnieniami albo wyrażają nasze emocje. Na siłowni nie bez powodu doskonale sprawdza się Firestarter Prodigy, a w pracy czasem uśmiech na twarzy wywołuje Pono i jego Pier.olę to. Twórcy czytają nam w myślach i głośno mówią rzeczy, które wolimy przemilczeć.

 

Poniżej znajduje się zestawienie pięciu piosenek polskich wykonawców, które mogą wywoływać skrajne emocje: od żalu i smutku, po gniew, a nawet satysfakcję, jeżeli tekst mocno współgra z naszymi przeżyciami. Przyjrzymy się zatem tak muzyce, jak i słowom, aby jak najlepiej zrozumieć piosenki, a dzięki temu – w pełni utożsamić się z nimi.

Uwaga! Niektóre piosenki zawierają słowa niecenzuralne.

 

Rosalie. & Bitamina – Po co

 

Jeżeli próbujesz poradzić sobie po zerwaniu i obecnie jesteś na etapie gniewu, to pierwsze słowa tego utworu wywołają na twojej twarzy uśmiech.

Od wielu, wielu lat mam wyjebane na ciebie…

Jest to bardzo dosadne, ale wulgaryzm podkreśla niechęć, która często nie jest obca po zerwaniu. Na pewno częstsza niż utrzymywanie dobrych relacji po rozstaniu, bo „lepiej zostańmy przyjaciółmi” jest może i świetnym frazesem, ale chyba nigdy nie działa. Zwłaszcza, że podmiot liryczny w piosence zdążył już sobie ułożyć życie na nowo i ani mu w głowie wrócić do poprzedniego stanu rzeczy, o czym świadczą linijki:

Mam co robić i mam z kim

Nie burz równowagi mi […]

Po co mi się kręcisz koło dupy

Skoro i tak

Skoro mam dupę, co mi robi kanapki z ogórkiem

I w ogóle to ją lubię, bo jest śmieszna

A jak ty opowiesz joke, to w połowie nie pamiętasz

Ewidentnie widać tu, że strata wywołana rozstaniem boli cały czas, jednak obecna ukochana sprawia, że następuje odzyskiwanie równowagi, jednak zburzenie jej jest dość łatwe. Skoro radzi sobie w nowej sytuacji, to dlaczego rozpamiętuje przeszłość i porównuje ją z teraźniejszością?

Pezet – Co jest ze mną nie tak

 

O ile Po co od Rosalie. początkowo zawiera sporą dozę gniewu, tak Co jest ze mną nie tak jest nim wypełnione po brzegi. Piosenka świetnie nadaje się dla facetów, którzy nie godzą się z rozstaniem i mają ochotę wykrzyczeć w twarz swojej byłej ukochanej sporo zarzutów. Pezet robi to za nich.

Związek opisany w piosence trwał długo i umierał wolno, stopniowo, co widać dopiero po tym, gdy się rozpadł. Utwór opowiada o skomplikowanym i nieracjonalnym podejściu do partnerstwa, które się rozpadło, i mimo powstałej niechęci, nadal pozostaje niedomknięta furtka – uczucie nie umarło w pełni.

Mimo wszystko cię nie nienawidzę, choć chciałbym.

Kurwa, nie wiem jak mogłaś!

Powiedz, co? Powiedz, przecież nie liczyło się nic bardziej od nas.

Ewidentnie można brak informacji zwrotnych i ogólne problemy z dogadywaniem się, gdyż osoba, która została odrzucona, nie do końca wie, co zrobiła nie tak. Może to także wynikać z projekcji. Nie godząc się z rozstaniem, obwinia się w pełni drugą osobę, nie widząc swoich błędów.

Skubas – Nie mam dla ciebie miłości

 

Słuchając piosenki Pezeta możemy podejrzewać, że główny bohater nadal coś czuje do byłej partnerki, natomiast w Nie mam dla ciebie miłości jest to ewidentne.

Nie mam dla Ciebie miłości, ktoś tu był przed Tobą

Nie ma we mnie miłości, odchodząc zabrała ją ze sobą

Mężczyzna utracił coś ważnego, co pozostawiło w nim dziurę.

Stał się pustą skorupą, niezdolną do nowych uczuć, gdyż cały czas nie może zapomnieć o byłej ukochanej.

Jeśli chcesz, możesz przyjść, zdjąć bluzkę, zostać do rana

Nie odprowadzę Cię potem, do drzwi trafisz sama

Całość ma bardzo smutny wydźwięk i zdecydowanie, jeśli ktoś jest załamany po rozstaniu, to odradza się słuchanie tej piosenki, bo pogłębi ona ten smutek.

Bitamina & Podsiadło – Nikt

Piosenka Nikt pojawiła się na składance Flirtini pod tytułem Heartbreaks & Promises vol. 4. Bitamina i Podsiadło jest lepszym crossoverem niż Avengers: Infinity War. W Polsce są oni zdecydowanie w czołówce polskich artystów rodzimej muzyki miejskiej. Tekst ich wspólnej piosenki może odnosić się do sytuacji, w której po rozstaniu jedna ze stron próbuje sobie z tym poradzić udając brak zainteresowania, jednak nadal powraca do niej pytanie „Kogo kochasz?”.

Odpuściłem sobie wszystko

Nie patrzę w ogóle w twoją stronę

Choć mnie kusisz Instagramem

Ja cię sunę ziomek

Jakie foty wrzuca

Jakie wzroki puszcza

I ten uśmiech

No, ten uśmiech, właśnie

Powyższy cytat ukazuje udawanie obojętności, lecz cały czas podmiot liryczny przegląda zdjęcia na Instagramie, nie mogąc pogodzić się ze stratą.

Kortez – Dobry moment

Jeśli ma się ochotę na utwór niosący ogromną ilością emocji, to Kortez jest doskonałym wyborem. Jego piosenki z pewnością wpędzą w zadumę i wywołają całą gamę uczuć. Dobry moment opowiada o rozstaniu z rozsądku. Jest to bardzo trudną decyzja, której konsekwencje będą odczuwalne przez śpiewającego do końca życia.

I zawsze będę myślał, jak by to było, gdybym wówczas,

Gdybym umiał, gdybym tylko…

Po czasie ma dojść do ponownego spotkania, i gdy druga połowa zacznie z radością opowiadać o dzieciach i obecnym życiu, pojawi się jedna myśl:

I wtedy będę pewien, że o miłości nigdy więcej

Nigdy więcej się nie dowiem

To dowodzi, że rozpadający się właśnie związek był dla niego tym najważniejszym, a decyzja o pójściu w swoją stronę – dobra tylko dla niej.

 

Polscy muzycy często śpiewają o nieszczęśliwej miłości, dlatego ciężko jest ograniczyć się jedynie do pięciu pozycji. Na wzmiankę zasługuje również Kundel Bury Darii Zawiałow czy też Miłość miłość Krzysztofa Zalewskiego. Mimo świetnych tekstów, istotny w odbiorze jest gust słuchacza, a przede wszystkim jego przeżycia. Utwory potrafią przypominać o stratach, ale często też dają ukojenie…

Artur Sobala
Artur Sobala
Miłośnik dwuznaczności, cytatów, patosu i śmieszkowania. Eskapizm i fantastyka świetnie się uzupełniają, tworząc światy, w których doskonale się czuje. Ma więcej pomysłów, niż zapału, by je zrealizować. Zmienia zdanie częściej niż Kylo Ren.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu