Top 5 książek z kategorii fantastyka – które warto wybrać?

-

Letni czas sprzyja nadrabianiu zaległości w lekturach. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie top pięciu książek z kategorii fantastyka. To nie tylko dziedzina dla dzieci i młodzieży. Powieści fantasy niewątpliwie porwą niejednego dorosłego czytelnika. Po co zatem warto sięgnąć? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Tolkien to nie tylko Hobbit i Władca pierścieni

J.R.R. Tolkien kojarzony jest przede wszystkim z powieścią Hobbit, a także z trylogią Władca pierścieni. Ten autor napisał jednak zdecydowanie więcej książek. Jedną z nich jest powieść Silmarillion. To pozycja, która pozostaje w pamięci na długo po przeczytaniu i może śmiało konkurować z bardziej znanymi powieściami tego autora. W pewnym zakresie nawiązuje również do uniwersum znanego z Władcy pierścieni. Akcja tej powieści ulokowana jest jednak znacznie wcześniej. Silmarillion zmusza do myślenia i niewątpliwie zainteresuje nawet sceptyków gatunki fantastyki.

Dla fanów krótszych form

Jeżeli kilkaset stron powieści to dla Ciebie za dużo, polecamy pozycję Roberta M. Wegnera Opowieści z meekhańskiego pogranicza. To prawdziwa gratka dla fanów kategorii – fantastyka. Opowiadania nie są szczególnie długie, a nadto akcja toczy się w nich bardzo szybko. Opowiadania są przy tym bardzo zróżnicowane, dlatego każdy fan gatunku znajdzie coś dla siebie. Będzie w nich trochę filozoficznie, a trochę śmiesznie. To na pewno pozycja godna polecenia.

Dla tych, którzy doceniają piękną narrację

Z kolei osoby ceniące dopracowaną narrację, na pewno chętnie przeczytają Koralinę. To powieść Neila Gaimana – znanego i poczytnego na całym świecie pisarza. Gaiman wyróżnia się niepowtarzalnym stylem, a do tego jego kolejne powieści nie pozwalają się tak łatwo odłożyć na półkę. Tę książkę czyta się niemal jednym tchem. Główna bohaterka Koraliny walczy z powszechnym problemem tego świata, czyli samotnością. To niewątpliwie pozycja, którą można umieścić w wielu kategoriach, nie tylko w gatunku fantastyka.

Coś dla młodzieży

Jeżeli natomiast szukasz typowo młodzieżowej książki, sięgnij po pozycję Narzeczona księcia Williama Goldmana. Ta książka porusza wiele istotnych w dzisiejszym świecie zagadnień – miłości, przyjaźni, zemsty, prawdy, sprawiedliwości. Bohaterowie będą musieli też zmierzyć się z trudnymi wyborami. Jednocześnie w Narzeczonej księcia można znaleźć wszystko, czego potrzeba w lekkiej lekturze, czyli wielką przygodę, ale i subtelny humor. Na pewno tę książkę docenią także dorośli czytelnicy.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu