To lubimy! – czerwiec

-

W czerwcu mieliśmy trochę czasu, aby zapoznać się z różnymi dziełami popkultury. Część z tych odkryć chcielibyśmy wam, drodzy czytelnicy, polecić. Dlatego zapraszamy do sprawdzenia, co podobało nam się w minionym miesiącu. Może sami sięgniecie po którąś z tych pozycji?
Księżycowe Miasto t.1 i t. 2, Sarah J. Maas (książki)

Gdy sięgnęłam po pierwszy tom myślałam, że to kolejna powieść o wróżkach i elfach czy aniołkach. Jednak to była bomba atomowa, która na mnie spadła. Już w pierwszych rozdziałach zastanawiałam się, co  nawyrabiała autorka i do czego doprowadziła główną bohaterkę.

Książka wciąga od pierwszych stron, bohaterowie są bardzo wyraziści, każdy z nich ma swoją osobowość. Dodajcie do tego poczucie humoru, sarkastycznego anioła, watahę napalonych wilków, a nie zaśniecie przez kilka następnych nocy, aby dowiedzieć się, co będzie dalej. Polecam tę powieść na na długie, ciepłe wieczory przy mrożonej kawie.

Concrete Genie na PS4 (gra wideo)

Co się stanie, kiedy zagubiony dzieciak odkryje, że posiada moc ożywiania swoich malunków? Na przykład ponure, nadmorskie miasteczko znów stanie się kolorowe i pełne życia.

Concrete Genie to przygodówka z artystycznym sznytem, która gwarantuje prostą i przyjemną rozgrywkę. Z jednej strony zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami (takimi jak operowanie pędzlem – zarówno w kampanii fabularnej, jak i w trybie swobodnego malowania), a z drugiej – jest niesamowicie klimatyczna i wzruszająca. To jedna z tych gier, które przechodzi się bardzo szybko, ale do których lubi się wracać myślami. Ponowne wybranie się do świata głównego bohatera ma zresztą sens – nie tylko z uwagi na dodatkowe trofea, ale także dla poczucia tych wszystkich emocji raz jeszcze.

Przypływ wiary, reż. R. Dawson (film)

Ta historia, choć nieprawdopodobna, wydarzyła się naprawdę. Pod nastoletnim Johnem pęka lód. Chłopak bez oznak życia trafia do szpitala, gdzie lekarze przygotowują jego matkę na ostatnie pożegnanie. Wtedy ma miejsce cud. Czy to możliwe, że rozpaczliwa modlitwa przywraca dziecko Joyce Smith do życia? To pytanie do dziś zadaje sobie wiele osób, które były świadkami tego zdarzenia.

W wydaniu filmowym wydarzenia te przedstawione są bez zbędnego patosu, choć nie da się ukryć, że religijna nuta wybrzmiewa to tu, to tam. Jako agnostyk nie czułam jednak dyskomfortu z tym związanego i naprawdę dałam się wciągnąć tej chwytającej za serducho opowieści. Zwłaszcza dzięki fantastycznej Chrissy Metz (znanej z roli Kate w This Is Us), która doskonale oddaje emocje zrozpaczonej, ale jednocześnie przepełnionej wiarą matki.

To lubimy! – czerwiec
Kadr z filmu

To dobry film na rodzinne popołudnie, bo zostawia człowieka z pewną refleksją i zachęca do rozważań nad życiem. Prawdopodobnie dla wierzących będzie miał jeszcze większe znaczenie, dlatego to właśnie im szczególnie będę go polecać.

Dziewczyna w Czerwonej Pelerynie, reż. Catherine Hardwicke (film)

Dawno, dawno, temu żyła sobie dziewczynka, która codziennie chodziła przez las, by zanieść babci lekarstwa… Tak zaczyna się bajka o Czerwonym Kapturku i wilku. A co, jeśli historia jest zupełnie inna niż w baśni? Może Kapturek to kobieta potrafiąca rozmawiać z wilkołakami, albo wilkołak to człowiek pragnący zemsty?

W tym filmie nie ma słodkiej dziewczynki w czerwonej pelerynce. To niezwykła opowieść o miłości, tajemnicy, zemście i nadziei. Główna bohaterka to spokojna dziewczyna z niezwykłym darem. Amanda Seyfried świetnie odegrała rolę czerwonego kapturka i niewinnej, ale silnej kobiety, mieszkającej w wiosce, gdzie najważniejsze jest składanie ofiar dla wilkołaka. Wszystko się zmienia, gdy nadchodzi krwawy księżyc.

Cecylio, obudź się!, Dorota Wójcik (książka)

Tytuł ten idealnie nadaje się na właśnie rozpoczynające się wakacje. Niezwykle ciepła i przepełniona sporą dawką humoru opowieść o młodej dziewczynie, która na każdym kroku wpada w kłopoty (albo to one nachodzą ją!). Czy wiecie, że imię Cecylia oznacza niewidomą?

Kiedy dziewczyna pewnego dnia odkrywa, że jej ukochany mąż ją zdradza, dochodzi do wniosku, że już nic gorszego nie może jej spotkać. Nic bardziej mylnego! Właśnie wtedy dociera do niej wiadomość o śmierci wujka, Leopolda. Ciekawe, co zostawił w spadku…

Ta książka jest naprawdę świetna. Lekka, przyjemna w odbiorze i pełna humorystycznych scen, podczas których ciężko utrzymać powagę.


W tym miesiącu zestawienie przygotowały dla was: Patrycja, Klaudyna i Paulina.

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu