Tak, bo mogę i chcę! „Czy chcesz zostać starą panną?” – recenzja mangi

-

Brać ślub, a może zostać singlem lub panną, kariera czy rodzina? Co powinniśmy wybrać? Tyle jest głosów dookoła, rodzina mówi to, znajomi mówią tamto. Jak radzą sobie z tym samotne kobiety po trzydziestce? Dowiemy się tego właśnie z komiksu Czy chcesz zostać starą panną?.  
Co to jest?

W moje ręce trafiła jednotomowa manga Czy chcesz zostać starą panną, autorstwa Mari Okazaki, stworzona na podstawie eseju Mami Amamiyi o takim samym tytule. Komiks pierwotnie ukazał się w 2015 roku, a w Polsce został wydany we wrześniu 2018 roku, przez Wydawnictwo Hanami. Jest to propozycja dla dorosłego czytelnika, głównie przez to, że na niektórych stronach możemy zobaczyć goliznę, a tematyka celuje właśnie w takiego odbiorcę. Choć dla osoby wkraczającej w świat dorosłych to może być pouczająca lektura. Nie uprzedzajmy jednak faktów.  

Być albo nie być starą panną?

Czy chce zostać starą panną? – tytuł ten nakierowuje nas na tematykę komiksu, który opowiada w sumie cztery historie. Ich głównymi bohaterkami są przyjaciółki z liceum – Mami, Yukino i Shimizu. Każda z nich jest panną robiącą karierę i będącą w stanie zadbać o siebie. Czy ludzie dookoła nich tak właśnie myślą? Niestety nie. Ten i jeszcze wiele innych aspektów, dotyczących środowiska oraz postrzegania singli, wpływają na nasze bohaterki. Tyle mogę zdradzić z fabuły, ponieważ uważam, że każdy powinien przeczytać tę mangę. Dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniem.Tytuł ten rzuca światło na sytuację, z którą spotyka się wiele kobiet. Dla przykładu: ceremonialne „Kiedy ślub?” wiele z was mogło słyszeć już setki razy, w tym komiksie również się pojawia i stanowi swego rodzaju motyw przewodni. Bohaterki muszą mierzyć się z presją społeczeństwa, dotyczącą zamążpójścia, i cały czas walczą ze sobą, zadając sobie pytanie, czy to dobrze, że są szczęśliwe w swojej obecnej sytuacji życiowej. Czy może jednak nie powinny istnieć bez ślubu? Każda z nich ma również inne podejście do tego i różne priorytety, więc ich niepewności są ciągle poddawane próbie.

Cały ten komiks wywołuje masę emocji. Z jednej strony, jak zaczynałem czytać, było mi żal, że społeczeństwo wywiera na bohaterki taką presję, a potem po prostu się wściekałem i wewnętrznie krzyczałem na te osoby z komiksu: „Dajcie im spokój!!!”,  „One dają sobie radę, odpuścicie?”, albo „Dobrze, dajesz, dziewczyno!”. Podczas lektury widzimy myśli i uczucia postaci w danej sytuacji. Czasami nawet można odnieść wrażenie, że bohaterki są traktowane przez mężatki jak podludzie, co doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Już nie mówię o spotykanych przez nie strasznych facetach, za których aż było mi wstyd. Część z was, czytając ten komiks, powie sama do siebie „miałam/miałem tak” albo przypomni sobie osoby w podobnej sytuacji.

Którą ścieżkę by tu wybrać?

Komiks przedstawia nam tylko trzy postacie i ich drogi. Jednak samo przesłanie skierowane jest do wszystkich. Dotyczy ono tego, jak przejdziemy przez swoje życie, jaką ścieżkę obierzemy na skrzyżowaniach, gdzie będziemy musieli podjąć decyzję. Mangę można zaoferować na przykład swoim rodzicom, którzy sugerują szybkie zamążpójście lub osobom zastanawiającym się nad tym, czy podjęły dobre decyzje, niezależnie od tego, jakie by one nie były. Nie wiem, czy omawiany komiks zbawi świat. Pewnie nie, jednak być może da do myślenia kilku osobom, pokaże inną perspektywę. Uwrażliwić także na to, że życie nie jest schematem i może różnie się potoczyć. Niektórzy chcą brać ślub, inni nie.

Ja lubię czytać jednotomowe komiksy obyczajowe, ale są tacy, którzy wolą kilkudziesięciotomowe serie. Każdy patrzy na to inaczej. Ta manga właśnie uwrażliwia nas na dążenie do szczęścia z perspektywy drugiej osoby.

Czy to ładne?

Komiks wydano bardzo ładnie. Zastosowana kreska jest łagodna, wręcz płynna. Postacie, które są istotne dla fabuły, są mocniej zarysowane – mają wyraziste oczy, co stanowi charakterystyczny element dla tego tytułu. Jak większość mang, Czy chcesz zostać starą panną? jest czarno-białe, przez co gra cieni i grubość kreski są istotne. Struktura tytułu wydaje się filozoficzna, ponieważ czasami odpływamy z miejsca akcji, by ujrzeć wizualizację myśli lub emocji bohaterek. Historie te miały dodatkowo motywy kwiatów, bąbelków, liści i podobnych, co sprawiało wrażenie ulotności lub sennej mary. Czasami wspomniane wstawki były trochę konfundujące, gdyż można się zgubić w tym, co dzieje się faktycznie, a co jest swoistym wyobrażeniem bohaterki. Ponadto można zauważyć znikające i pojawiające się szczegóły. Czasami bohaterka coś przy sobie miała, potem to znikało, a dwa kadry dalej znowu się ukazywało. Zdarzały się także literówki. Czasami czytelnik może mieć również problem ze zrozumieniem niektórych scen, będzie musiał cofać się o kilka stron, by zrozumieć ich sens. Osobiście próbowałem dociekać przyczyn różnych zdarzeń, być może wpływ na to miały dialogi czy użyte słowa. Niektóre zdania bowiem sprawiały wrażenie nienaturalnych. Za ciekawe można uznać tłumaczenie opisów tła, jak na przykład „Yukino gestykuluje zdenerwowana” ze strzałeczką na rękę, trzymającą widelec. Nie ma tego wiele, jednak jest to jest całkiem urocze.

Rozdziały rozpoczynały bardzo ładne obrazy, wyglądające niczym malowane. Doceniam również jednokadrowe komiksiki, opisujące poranek w dziesięciu krokach.

Podsumowując

Czy chcesz zostać starą panną? jest bardzo ładną i działającą na emocję mangą. Spełniła swoje zadanie, jakim było wzbudzenie w czytelniku uczuć i to czasem nawet skrajnych. Chętnie ofiarowałbym ten tytuł wszystkim ciociom i wujkom, którzy dręczą młode pokolenie pytaniem „Kiedy ślub?” oraz osobom niepewnym, czy to dobrze, że się spełniają. Poleciłbym omawiany komiks także tym czytelnikom potrzebującym zrozumienia, bo są w podobnej sytuacji. Tematycznie manga nie jest dla wszystkich, choć zachęcam, by dać jej szansę – może wzbudzi jakieś emocje, może da do myślenia, może przyniesie ulgę. Mnie się podobała, bohaterki obudziły we mnie empatię i liczę, że będą szczęśliwe. Dlatego też panny i kawalerowie – jeśli tak chcecie, możecie utrzymać swój stan cywilny i nikt nie ma prawa wmawiać wam inaczej.

 

Tak, bo mogę i chcę! „Czy chcesz zostać starą panną?” – recenzja mangi

 

Tytuł: Czy chcesz zostać starą panną?

Autor: Mari Okazaki

Liczba stron: 162

Wydawnictwo: Hanami

ISBN: 978-83-65520-29-6

Łukasz Tymiński
Łukasz Tymiński
"Gaduła" i "śmieszek" - tak w przybliżeniu można go określić. Oczywiście jest także popkulturową gąbką. Fantasy, science fiction, anime, kreskówki, komiksy, gry wszelkiego rodzaju - obejrzał, przeczytał lub pograł, tylko po to, by spróbować po trochu wszystkiego. Uwielbia tworzyć i być kreatywnym, jest improwizatorem, często prelegentem na konwentach, a czasami produkuje się przed kamerą. Trochę szalony, ale niegroźny.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu