„Szaleństwo Króla Jerzego” – pierwszy spektakl w ramach projektu MultiCulture Britain – już 23 maja w wybranych kinach sieci Multikino!

0
Już w najbliższy czwartek, 23 maja o godz. 19:00 widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Szaleństwo Króla Jerzego” w inscenizacji londyńskiego National Theatre. W roli tytułowej fenomenalny Mark Gatiss.

Dramat Szaleństwo Króla Jerzego, napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak The History Boys i The Lady in the Van) znany jest szerszej publiczności przede wszystkim z filmowej adaptacji pod tym samym tytułem (1994). W inscenizacji National Theatre z rolą Króla Jerzego mierzy się Mark Gatiss, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu Sherlock oraz innym licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych. Z aktorskim wyzwaniem poradził sobie znakomicie, a jego Król Jerzego wzbudza w widzach cały szereg emocji.

Sztuka rozpoczyna się w roku 1786 – w momencie, w którym król Wielkiej Brytanii Jerzy III (Hanowerski) jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Stopniowo jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej nieprzewidywalne, a napady szaleństwa pojawią się z rosnącą częstotliwością. Sztuka skupia się na tym okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii zaczynają zagrażać królewskiemu majestatowi. Sytuacji Króla nie poprawia utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych.

„Szaleństwo Króla Jerzego” – pierwszy spektakl w ramach projektu MultiCulture Britain – już 23 maja w wybranych kinach sieci Multikino!

Szaleństwo Króla Jerzego nie jednak historycznym freskiem. To opowieść o walce o władzę i wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, związanym z tą walką.

Sztuka stawia pytania nie tylko o granicę, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję, ale również o charakterystykę szaleństwa, jego społeczny odbiór i oddźwięk. To spektakl, w trakcie którego widz ma okazję przyjrzeć się zagmatwanemu splotowi władzy i szaleństwa; inscenizacja tekstu, który składnia do refleksji nad tym, jak zachowujemy się wobec Innego i jak próbujemy oswoić inność.

Szaleństwo Króla Jerzego będzie można zobaczyć 23 maja 2019 r. o godzinie 19:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Targówek, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround.

Retransmisja w wersji oryginalnej w jakości High Definition, z polskimi napisami.

Czas trwania: 230 minut.
Spektakl dla widzów od 15 roku życia.

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz online na www.multikino.pl.