Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary

-

Zobaczenie Krwawej Mary w lustrze oznacza same kłopoty. W najlepszym wypadku takie spotkanie kończy się obłędem, w najgorszym – mara wciąga do zwierciadła. Mimo to miłośnicy przygód z dreszczykiem chętnie wywołują ducha Mary…
Mary, gdzie jesteś?

Aby wywołać zjawę Krwawej Mary wystarczy zaczekać do zmierzchu. Śmiałek udaje się do ciemnego pomieszczenia (najczęściej łazienki) i zapala przed lustrem świece (czerwone, by nadać dramatyzmu). Później należy spojrzeć w zwierciadło i wypowiedzieć trzy razy (na głos!) słowa Krwawa Mary. Inne źródła podają również, że po każdym wezwaniu trzeba wykonać obrót o trzysta sześćdziesiąt stopni lub wyrecytować zdanie Mam twoje dziecko.

Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Źródło grafiki: paranormal.lovetoknow.com
Maria I Tudor, czy Maria Worth?

Tak naprawdę nie wiadomo, skąd wzięła się legenda o Krwawej Mary, ani też kim właściwie była posiadaczka tego niesławnego imienia. Istnieje za to kilka teorii, które usiłują rozwikłać tę kwestię.

Jako pierwowzór upiornej zjawy najczęściej wskazuje się Marię I Tudor, królową Anglii. Jej rządy obfitowały w krwawe egzekucje. Kobieta zmagała się z urojeniami – dwukrotnie obwieszczała, że jest w ciąży, jednak wkrótce okazywało się, że wzdęty brzuch i mdłości wcale nie zwiastowały potomka. Królowa umarła nie doczekawszy się niemowlęcia. Jednak nie jest ona jedyną pretendentką do miana Krwawej Mary, choć właśnie taki przydomek nadali jej poddani. Kolejną kandydatką została Elżbieta Batory. Mroczna monarchini słynąca ze swoich odmładzających kąpieli w dziewiczej krwi. Jednak wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej pasuje ona do opowieści o wampirach, niż do tej konkretnej legendy. Trzecia teoria stawia na Mary Worth, wiedźmę pozbawioną życia za paranie się magią.

Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Mary Worth (Bloody Mary) w serialu „Supernatural”
Szpital psychiatryczny jest blisko…

Spragnieni wrażeń nastolatkowi od lat lubują się w wywoływaniu Krwawej Mary. Moda ta dotarła do Polski oczywiście dzięki amerykańskim horrorom. Podobno po odprawieniu rytuału przywołania w lustrze pojawia się kobieta ze zmasakrowaną twarzą i w zakrwawionym ubraniu, która wciąga śmiałka do lustra lub wyłupuje mu oczy. Mara może udusić, rzucić klątwę, zabrać duszę, a nawet wypić krew. Oczywiście próżno szukać gdzieś informacji dotyczących właśnie takich incydentów. Jednak statystki nie kłamią, jeżeli chodzi o ilość osób popadających w obłęd w wyniku zabawy w przywoływanie ducha Krwawej Mary. Częstym efektem jest też fobia objawiająca się panicznym strachem przed spojrzeniem w lustro.

Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Źródło grafiki: The Lineup
Krwawa Mary we współczesnej kulturze

Niestety w większości przypadków legenda o Krwawej Mary jest przez producentów filmów i seriali, a także pisarzy, traktowana po macoszemu. Nie wykorzystują oni w pełni potencjału tkwiącego w opowieściach, skutkiem czego są naprawdę mizerne produkcje. Jednak zdarzają się wyjątki, zwłaszcza w postaci pojedynczych odcinków seriali. Poniżej znajdziecie listę pozycji przedstawiających różne wersje historii wspomnianej postaci.

Filmy
  • Bloody Mary (2006)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Plakat filmu „Bloody Mary” (2006)

Grupa pielęgniarek ze szpitala psychiatrycznego przywołuje złego ducha, który rozpoczyna krwawą rzeź. Najpierw ginie jedna z nich, następnie pacjenci, a ich odnajdywane zmasakrowane ciała są pozbawione oczu. Tak rozpoczyna się gniew Krwawej Mary uwolnionej z więzienia w lustrze.

  • The Legend of Bloody Mary (2008)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Plakat filmu „The Legend of Bloody Mary” (2008)

Siostra Ryana, Amy, zaginęła osiem lat temu podczas gry w Krwawą Mary. Od tego czasu mężczyźnie ciągle śnią się koszmary. Okazało się, że Amy zniknęła, ponieważ weszła na stronę internetową (www.marked4mary.com) o wiedźmie, którą zwą Krwawą Mary. Ryan obwiniał się za zaginięcie siostry i przez lata próbował ją odnaleźć, aż w końcu się załamał. Jego dziewczyna Rachel, sfrustrowana tym, że chłopak oddalił się od niej, dzwoni do byłego profesora, ojca O’Neala, który decyduje się rozwikłać zagadkę zniknięcia Amy.

  • Paranormal Activity: Inny wymiar (2015)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Plakat filmu „Paranormal Activity: Inny wymiar” (2015)

Ryan i Emily wraz z córeczką przeprowadzają się do nowego domu. Ich radość nie ma końca. Po jakimś czasie znajdują w budynku stare kasety wideo oraz kamerę. Okazuje się, że za jej pomocą można rejestrować zjawiska paranormalne. Rodzina z przerażeniem odkrywa, że w domu mieszka starożytny demon. Co gorsza, pragnie zawładnąć duszą ich małej córki…

Seriale
  • Z Archiwum X: Syzygy (odcinek 13, sezon 3)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Kadr z odcinka serialu „Z Archiwum X: Syzygy”

Dwie bohaterki tego odcinka z okazji swoich urodzin zorganizowały nocną imprezę. Dla zabawy postanowiły wywołać z lustra Krwawą Damę. Jak to się skończyło? Musicie sami się o tym przekonać.

  • Czarodziejki: Srebrny seans (odcinek 18, sezon 2)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Kadr z odcinka serialu „Czarodziejki: Srebrny seans”

Tutaj Krwawa Mary została wyjęta prosto z kinowego ekranu – dosłownie! Tylko siostry Halliwell mogą przywrócić porządek i uratować mieszkańców San Francisco przed grasującą morderczynią.

  • Zaklinacz dusz: Duch z lustra (odcinek 2, sezon 3)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Kadr z odcinka serialu „Zaklinacz dusz: Duch z lustra”

Melinda musi przekonać Rachel, że ta nie jest złym duchem pochodzącym z miejskiej opowieści o Krwawej Mary, spalonej żywcem dziewczynie, która na zawołanie ukazuje się w lustrze. Tylko w ten sposób pomoże grupie przerażonych studentek prześladowanych przez zmarłą dziewczynę.

  • Nie z tego świata: Bloody Mary (odcinek 5, sezon 1)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Kadr z odcinka serialu „Nie z tego świata: Bloody Mary”

Dean i Sam prowadzą śledztwo w czasie Oktoberfestu. Pierwsza z ofiar ma na szyi ślady ugryzień, bardzo podobne do tych, które zostawiają wampiry. Rany drugiej mogą wskazywać na atak wilkołaka. Kiedy bracia dowiadują się, że mumia wstała z grobu, dochodzą do wniosku, że miasto terroryzuje demon, który wciela się w postacie upiorów ze starego kina – w tym Krwawą Mary.

Książki
  • Wypowiedz jej imię James Dawson
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Okładka książki „Wypowiedz jej imię” James Dawson

Trójka nastoletnich przyjaciół w noc Halloween przyzywa ducha legendarnej Krwawej Mary. To, co miało być zabawą, zmienia się w koszmar i dramatyczną walkę o przetrwanie. Bobby, jej przyjaciółka Naya i przystojny Caine muszą się zmierzyć z nawiedzającą ich w snach upiorną siłą mieszkającą po drugiej stronie lustra. Nastolatkowie odkrywają tajemnicę z połowy XX wieku. Odnajdują jedyną ofiarę, która umknęła Krwawej Mary i od lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Czego upiór pragnie naprawdę – ukojenia czy zemsty?

Gry
  • The Wolf Among Us (2013)
Strzeż się dziewczyny z lustra – Krwawa Mary
Screen z gry „The Wolf Among Us” (2013)

Znana z ostatnich odcinków epizodycznych, przebiegła i zabójcza Bloody Mary, pochodzi ze znanego w zachodniej kulturze przesądu, legendy o duchach.

 

Czerwona przyjemność

To wszystko, jeżeli chodzi o znane mi produkcje, w których wystąpiła ta postać. A jeśli ktoś jest wielbicielem trunków i nie boi się wyzwań, to może udać się do najbliższego baru i zamówić Krwawą Mary. Jest to jeden z najbardziej znanych drinków na świecie. W jego skład wchodzi wódka, sok pomidorowy, przyprawy, sos Worcester i Tabasco. Całość przyprawia się solą, pieprzem, sokiem cytrynowym, a następnie dekoruje selerem naciowym czy plasterkiem cytryny. Smacznego!

Agnieszka Michalska
Agnieszka Michalska
Pasjonatka czarnej kawy i białej czekolady. Wielbicielka amerykańskich seriali i nienasycona czytelniczka książek, ale nie znosi romansów. Podróżuje rowerem i pisze fantastyczne powieści - innymi słowy architekt własnego życia.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu