Podróż po nocnym niebie. „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” – recenzja książki

-

Jakiś czas temu Nasza Księgarnia wydała niewielką książeczkę o wszystkim, co do tej pory wiemy o kosmosie – od Drogi Mlecznej po sondy kosmiczne. Znajdziecie ją w dziale dziecięcym, ale zapewniam was, że jako pełnoprawny dorosły jestem nią zachwycona!
Dla dorosłych i dla dzieci

Po pierwsze autorka, Kelsey Oseid, traktuje swojego czytelnika jak osobę dojrzałą, nie potrzebującą zdrobnień i ułatwień aby zrozumieć to co czyta. Może jest to też kwestia tłumaczenia Magdaleny Korobkiewicz, ale czuć wielki szacunek do czytającego. Opisy i objaśnienia trudnych zagadnień są proste do zrozumienia, choć na szczęście dalekie od koszmarnych uproszczeń, jakie często stosują autorzy pozycji encyklopedycznych dla dzieci. Mamy przejrzysty podział na tematy, dzięki któremu możemy sprawnie odszukiwać informacje w książeczce.

Po drugie przewodnik jest przepięknie ilustrowany! Z informacji, które wygrzebałam w internecie, wnioskuję, że to Oseid osobiście stoi za ich wykonaniem, co sprawiło, że mój podziw dla ogromu jej pracy wzrósł kilkukrotnie. Poważnie, każda strona tej książki aż prosi się o oprawienie jej  w ramkę. Do tego dedykowany font – uczta dla oczu.

Całość sprawia po prostu radość. Nie ma tu zawiłych i skomplikowanych treści, ale jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z nocnym niebem i do tego lubi ładne rzeczy, to jest to strzał w dziesiątkę. Jeśli natomiast ktoś tylko lubi ładne rzeczy, pamięta, co nieco z lekcji geografii, też będzie szczęśliwy. Mamy tu ponad osiemdziesiąt konstelacji! Wszystkie namalowane i opisane, włącznie z historycznymi wzmiankami, zwłaszcza przy tych, które wywodzą swoje nazwy z mitologii. W rozdziale o planetach Układu Słonecznego mamy, poza wytłumaczeniem określeń, najważniejsze informacje o składzie, atmosferze, ilości księżyców czy długości roku. Autorka nie szczędzi faktów z historii, ale także ciekawostek – wiedzieliście, że Gwiazdą Polarną nie zawsze jest ta sama gwiazda?

To najlepsza książka na dobranoc dla dorosłych czytających dzieciom. Zróbcie sobie frajdę!

Podróż po nocnym niebie. „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” – recenzja książki

 

Tytuł: Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie

Autor: Kelsey Oseid

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba stron: 160

ISBN: 978-83-10-13312-0

Ania Minge
Ania Minge
Lubię leżeć i książki. Jak dorosnę to zostanę Rory Gilmore. Albo Lorelai, zależy jak mi się życie ułoży.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu