Oscary: Oto lista nominowanych i zwycięzców!

94. rozdanie Oscarów za nami! 

Sprawdź poniżej pełną listę zwycięzców i nominowanych do Oscara 2022 (zwycięzcy kursywą):

Najlepszy obraz

  • CODA – Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi i Patrick Wachsberger
  • Belfast – Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik i Tamar Thomas
  • Don’t Look Up – Adam McKay i Kevin Messick
  • Drive My Car – Teruhisa Yamamoto
  • Dune – Mary Parent, Denis Villeneuve i Cale Boyter
  • King Richard – Tim White, Trevor White i Will Smith
  • Licorice Pizza – Sara Murphy, Adam Somner i Paul Thomas ierson
  • Nightmare Alley – Guillermo del Toro, J. Miles Dale i Bradley Cooper
  • The Power of the Dog – Jane Campion, Tanya Seghatchian, Emile Sherman, Iain Canning i Roger Frappier
  • West Side Story – Steven Spielberg i Kristie Macosko Krieger

Najlepszy reżyser

  • Jane Campion – The Power of the Dog
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Ryusuke Hamaguchi – Drive My Car
  • Paul Thomas ierson – Licorice Pizza
  • Steven Spielberg – West Side Story

Najlepszy aktor

  • Will Smith – King Richard – Richard Williams
  • Javier Bardem – Being the Ricardos – Desi Arnaz
  • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog – Phil Burbank
  • irew Garfield – Tick, Tick… Boom! – Jonathan Larson
  • Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth as Lord Macbeth

Najlepsza aktorka

  • Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye – Tammy Faye Bakker
  • Olivia Colman – The Lost Daughter – Leda Caruso
  • Penélope Cruz – Parallel Mothers – Janis Martínez Moreno
  • Nicole Kidman – Being the Ricardos – Lucille Ball
  • Kristen Stewart – Spencer – Diana, Princess of Wales

Najlepszy aktor drugugoplanowy

  • Troy Kotsur – CODA – Frank Rossi
  • Ciarán Hinds – Belfast – Pop
  • Jesse Plemons – The Power of the Dog – George Burbank
  • J. K. Simmons – Being the Ricardos – William Frawley
  • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog – Peter Gordon

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Ariana DeBose – West Side Story – Anita
  • Jessie Buckley – The Lost Daughter – Young Leda Caruso
  • Judi Dench – Belfast – Granny
  • Kirsten Dunst – The Power of the Dog – Rose Gordon
  • Aunjanue Ellis – King Richard as Oracene “Briy” Price

Oryginalny scenuriasz

  • Belfast – Kenneth Branagh
  • Don’t Look Up – Screenplay by Adam McKay; Story by Adam McKay i David Sirota
  • King Richard – Zach Baylin
  • Licorice Pizza – Paul Thomas ierson
  • The Worst Person in the World – Eskil Vogt i Joachim Trier

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • CODA – Sian Heder; oparte na scenariuszu La Famille Bélier written by Victoria Bedos, Thomas Bidegain, Stanislas Carré de Malberg i Éric Lartigau
  • Drive My Car – Ryusuke Hamaguchi i Takamasa Oe; oparte na krótkiej historii, jakiej autrorem jest Haruki Murakami
  • Dune – Jon Spaihts, Denis Villeneuve i Eric Roth; oparte na noweli napisane przez  Franka Herberta
  • The Lost Daughter – Maggie Gyllenhaal; oparte na książce autortwa Elena Ferrante
  • The Power of the Dog – Jane Campion; oparte na publikacji Thomas Savage

Najlepszy film animowany

  • Encanto – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino i Clark Spencer
  • Flee – Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen i Charlotte de la Gournerie
  • Luca – Enrico Casarosa i irea Warren
  • The Mitchells vs. the Machines – Mike Riia, Phil Lord, Christopher Miller i Kurt Albrecht
  • Raya i the Last Dragon – Don Hall, Carlos López Estrada, Osnat Shurer i Peter Del Vecho

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM

  • Drive My Car  – reżyseria by Ryusuke Hamaguchi
  • Flee – reżyseria Jonas Poher Rasmussen
  • The Hi of God – reżyseria by Paolo Sorrentino
  • Lunana: A Yak in the Classroom – reżyseria by Pawo Choyning Dorji
  • The Worst Person in the World – reżyseria by Joachim Trier

Najlepszy dokument

  • Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent i David Dinerstein
  • Ascension – Jessica Kingdon, Kira Simon-Kennedy i Nathan Truesdell
  • Attica – Stanley Nelson i Traci A. Curry
  • Flee – Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen i Charlotte de la Gournerie
  • Writing with Fire – Rintu Thomas i Sushmit Ghosh

Krótki dokument tematyczny

  • The Queen of Basketball – Ben Proudfoot
  • Audible – Matthew Ogens i Geoff McLean
  • Lead Me Home – Pedro Kos i Jon Shenk
  • Three Songs for Benazir – Elizabeth Mirzaei i Gulistan Mirzaei
  • When We Were Bullies – Jay Rosenblatt

Film krótkometrażowy

  • The Long Goodbye – Aneil Karia i Riz Ahmed
  • Ala Kachuu – Take i Run – Maria Brendle i Nadine Lüchinger
  • The Dress – Tadeusz Łysiak i Maciej Ślesicki
  • On My Mind – Martin Strange-Hansen i Kim Magnusson
  • Please Hold – K.D. Dávila i Levin Menekse

Najlepsza animacja krótkometrażowa

  • The Windshield Wiper – Alberto Mielgo i Leo Sanchez
  • Affairs of the Art – Joanna Quinn i Les Mills
  • Bestia – Hugo Covarrubias i Tevo Díaz
  • Boxballet – Anton Dyako
  • Robin Robin – Dan Ojari i Mikey Please

Muzyka

  • Dune – Hans Zimmer
  • Don’t Look Up – Nicholas Britell
  • Encanto – Germaine Franco
  • Parallel Mothers – Alberto Iglesias
  • The Power of the Dog – Jonny Greenwood

Oryginalna piosenka

  • “No Time to Die” z No Time to Die – Billie Eilish i Finneas O’Connell
  • “Be Alive” z King Richard – DIXSON i Beyoncé Knowles-Carter
  • “Dos Oruguitas” z Encanto – Lin-Manuel Miria
  • “Down to Joy” z Belfast – Van Morrison
  • “Somehow You Do” z Four Good Days – Diane Warren

Dźwięk:

  • Dune – Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill i Ron Bartlett
  • Belfast – Denise Yarde, Simon Chase, James Mather i Niv Adiri
  • No Time to Die – Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey i Mark Taylor
  • The Power of the Dog – Richard Flynn, Robert Mackenzie i Tara Webb
  • West Side Story – Tod A. Maitli, Gary Rydstrom, Brian Chumney, iy Nelson i Shawn Murphy

Najlepszy projekt produkcyjny

  • Dune – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos
  • Nightmare Alley – Tamara Deverell, Shane Vieau
  • The Power of the Dog – Grant Major, Amber Richards
  • The Tragedy of Macbeth –  Stefan Dechant, Nancy Haigh
  • West Side Story – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Kinematografia

  • Dune – Greig Fraser
  • Nightmare Alley – Dan Laustsen
  • The Power of the Dog – Ari Wegner
  • The Tragedy of Macbeth – Bruno Delbonnel
  • West Side Story – Janusz Kamiński

Makeup oraz stylizacja

  • The Eyes of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram i Justin Raleigh
  • Coming 2 America – Mike Marino, Stacey Morris i Carla Farmer
  • Cruella – Nadia Stacey, Naomi Donne i Julia Vernon
  • Dune – Donald Mowat, Love Larson i Eva von Bahr
  • House of Gucci – Göran Lundström, Anna Carin Lock i Frederic Aspiras

Najlepsze kostiumy

  • Cruella – Jenny Beavan
  • Cyrano – Massimo Cantini Parrini i Jacqueline Durran
  • Dune – Jacqueline West i Bob Morgan
  • Nightmare Alley – Luis Sequeira
  • West Side Story – Paul Tazewell

Najlepsza edycja:

  • Dune – Joe Walker
  • Don’t Look Up – Hank Corwin
  • King Richard – Pamela Martin
  • The Power of the Dog – Peter Sciberras
  • Tick, Tick… Boom! – Myron Kerstein i irew Weisblum

Najlepsze efekty specjalne

  • Dune – Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor i Gerd Nefzer
  • Free Guy – Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis i Dan Sudick
  • No Time to Die – Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner i Chris Corbould
  • Shang-Chi i the Legend of the Ten Rings – Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker i Dan Oliver
  • Spider-Man: No Way Home – Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein i Dan Sudick

ŹródłoComingSoon
GrafikaComingSoon
Karol Riebandt
Gość, do którego dzwoni Rick, gdy Morty ma wolne. Maruda i gracz, ale nie pogardzi też dobrym komiksem i książką.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu