Okno na świat lat 90.? „Dawno temu w telewizji” – recenzja książki

-

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki Dawno temu w telewizji, do współpracy recenzenckiej, dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu.

W latach 90. telewizja w Polsce była jak magiczne okno na świat, przez które miliony ludzi spoglądały z fascynacją i podekscytowaniem. Ach, cóż to za wspaniałe czasy, kiedy telewizor stawał się nie tylko nowoczesnym meblem, ale wręcz członkiem rodziny, zapewniającym wieczorną dawkę śmiechu, emocji i łez. To dekada, w której telewizja oprócz tego, że pokazywała nam świat, po raz pierwszy w historii tak, mocno kształtowała nasze poczucie humoru, gust muzyczny i czasem nawet poglądy polityczne.

Po latach cenzury i ograniczonego dostępu do światowych treści, szklany lat 90. była jak oddech świeżego powietrza. Ludzie mogli oglądać zagraniczne filmy, seriale, koncerty muzyczne – coś, co wcześniej zostało im zabronione lub niedostępne. Bohaterami tamtych czasów stali się aktorzy, prezenterzy oraz dziennikarze, dzięki którym to wszystko mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Fantastycznie jest powspominać te czasy. I właśnie tę nostalgiczną podróż w czasie umożliwił nam Kamil Bałuk, który w swojej książce Dawno temu w telewizji, zebrał najciekawsze anegdoty, ciekawostki oraz wywiady z ludźmi tamtych lat. Dowiedzmy się o niej czegoś więcej!

Rower Błażeja, Randka w ciemno czy może Idol?

Zapewne wielu z nas pamięta wieczory, kiedy cała rodzina zbierała się przed telewizorem, by oglądać ulubione seriale. Świat według Kiepskich, Złotopolscy czy też Miodowe Lata – te tytuły stawały się częścią naszego słownika, a postacie z oper mydlanych były jak przyjaciele, z którymi spotykaliśmy się regularnie. To czasy, kiedy każdy czekał z niecierpliwością na kolejny odcinek, gdyż losy bohaterów były dla nas równie ważne, niczym własne sprawy. Doskonale pamiętam, jak bawiły mnie perypetie Karola i Norka (jeszcze niedawno byłam w Warszawie odwiedzić miejsca związane z tym serialem mojego dzieciństwa) i jak bardzo wyczekiwałam na nowe odcinki Roweru Błażeja – swoją drogą, to właśnie z książki Kamila Bałuka dowiecie się, skąd wzięła się nazwa tego popularnego w tamtych czasach programu dla młodzieży.

Dziennikarstwo najlepszego sortu

Dawno temu w telewizji to absolutnie nie jest tylko zbiór ciekawostek i łzawych, tanich wzruszeń. Wydaje mi się, że muszę to mocno zaznaczyć, aby nie zniechęcić żadnego z potencjalnych czytelników do zajęcia się tą ciekawa pozycją wydawniczą. Rozmówcy autora to na przykład Elżbieta Zapendowska, Ilona Łepkowska czy też Magda Mołek. Wywiady prowadzone są w bardzo nienachalny i ciekawy sposób – to żadne przepytywanie rodem z najgorszego sortu dziennikarstwa. Prowadzący zadaje trafne pytania i tak prowadzi swoją opowieść, że czytelnik ma szansę poznać bohaterów książki (no, a w zasadzie to telewizji) poprzez nieprawdopodobne historie, szalone zbiegi okoliczności oraz zabawne historie, których na próżno szukać w biografiach tychże gwiazd.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje również format książki. Podzielona na poszczególne wywiady lektura sprawia, że nie musimy czytać jej jednym ciągiem, a wręcz możemy na wyrywki, zaczynając od najbardziej interesujących nas wywiadów. Każda rozmowa to zamknięta w całość, indywidualna historia, co powoduje, że łatwo ją odłożyć i za jakiś czas wrócić do kolejnych rozmów. No i oczywiście okładka! Oprawa graficzna przywodzi na myśl format telegazety, której część z nas może wcale w swoim życiu nie doświadczyła. To również budzi w nas, czytelnikach dorastających w tamtym czasie, olbrzymi sentyment.

Dawno temu w telewizji – sentymenty w papier zaklęte

Telewizja w Polsce była nie tylko kawałkiem szklanego ekranu. To magiczna furtka do świata rozrywki, wiedzy i emocji, która ułatwiała nam odnalezienie się w tym dynamicznym i fascynującym okresie naszej historii. Bardzo cieszę się, że Kamil Bałuk postanowił wykonać kawał świetnej roboty i zebrać wszystkie historie w całość – jakby nie patrzeć, w swojej książce zawarł ogromny wycinek mojego dzieciństwa. Dlatego na swój egzemplarz Dawno temu w telewizji za każdym razem spoglądam ze sporą dawką wzruszenia oraz sentymentu.

dawno temu w telewizji

 

Tytuł: Dawno temu w telewizji

Autor: Kamil Bałuk

Liczba stron: 368

Wydawnictwo: Literackie

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Sentymentalna podróż w czasie po telewizji lat 90. To prawdziwa gratka dla miłośników tamtych lat! Uwaga – lektura „Dawno temu w telewizji” generuje dużą dawkę sentymentu oraz nostalgii.
Sylwia Gierczak
Sylwia Gierczak
Pożeraczka książek, nieoficjalna mistrzyni świata w Heroes III oraz perfumoholiczka. Kocha łyse koty, Lanę del Rey i wierzy, że jej przeznaczeniem jest małżeństwo z S. Kingiem – w przyszłym życiu, oczywiście! W wolnych chwilach pisze swoją książkę i w ramach researchu zgłębia mroczne sekrety seryjnych morderców.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Sentymentalna podróż w czasie po telewizji lat 90. To prawdziwa gratka dla miłośników tamtych lat! Uwaga – lektura „Dawno temu w telewizji” generuje dużą dawkę sentymentu oraz nostalgii. Okno na świat lat 90.? „Dawno temu w telewizji” – recenzja książki