Miód na oczy książkoholika vol. 1

-

To one rzucają się jako pierwsze w oczy potencjalnemu czytelnikowi. Są niczym pierwszy pocałunek – elektryzujące, ale jednocześnie subtelne, delikatnie wywołują w czytelniku chęć sięgnięcia po dany tytuł. To one zachęcają bądź też nie do przeczytania konkretnej pozycji. Okładki. Zwracacie na nie uwagę? Dzisiaj chciałabym wam pięć tytułów, które w ostatnim czasie miałam okazję czytać, a posiadających mistrzowskie oprawy graficzne.
John August, Arlo Finch i Dolina Ognia

Moja ocena: 10/10

Opis: Dwunastoletni Arlo Finch przeprowadza się do Pine Mountain w Kolorado. Odkrywa, że las otaczający miasto jest magiczny, a zamieszkujące go siły są bardzo niebezpieczne. Na szczęście zaprzyjaźnia się z Indrą i Wu, dzięki którym dołącza do patrolu Skautów. Dowiaduje się, jak poskromić dziką magię, która najwyraźniej czyha na jego życie. Wykorzystując nabyte umiejętności staje oko w oko ze swoim wyjątkowym przeznaczeniem i weryfikuje wartości, które są podstawą Przysięgi Skauta: lojalność, odwagę, życzliwość i prawdę.1

Krótka opinia: Czyż ta oprawa nie jest piękna? Ktoś mógłby uznać ją za minimalistyczną i mało wyszukaną, ale ja sądzę, że w pełni oddaje treść książki. Czy warto ją przeczytać? Po mojej ocenie łatwo wywnioskować, że tak. Autor ma lekki i przyjemny w odbiorze styl pisania, więc przez powieść się wręcz płynie i nie przeszkadza nawet mały rozmiar czcionki, czytelnik po prostu nie zwraca na to uwagi. Jedyne, co mi w tej pozycji przeszkadzało, to sam tytuł, bowiem na Dolinę Ognia Arlo, czyli główny bohater, natrafia tak naprawdę dopiero pod koniec opowieści. Tytuł jest trochę mylący,  nasuwa na myśl, że chłopak będzie od razu przeżywać przygody w podanym miejscu.

Recenzja

Katarzyna Grabowska, Magia ukryta w kamieniu

Moja ocena: 9/10

Opis: Julia za sprawą magii zostaje przeniesiona ze współczesnej polskiej wsi wprost do tajemniczej krainy zatopionej, zdawałoby się, w mrokach średniowiecza. Dzielni rycerze, piękne damy, rytualne uczty, łowy na skrzydlaki, wielka tajemnica i miłość, która pojawia się niespodziewanie i skutecznie może skomplikować życie. Trudne wybory, walka z własnym sumieniem i odwieczny dylemat pomiędzy tym, co słuszne, a tym, czego pragnie serce. Jak Julia odnajdzie się wśród tak odmiennych dla siebie realiów? Czy zdoła powrócić do domu? Czy odkryje sekret Mateo, którego imię wszyscy wypowiadają z lękiem?Czasem pozory mylą…2

Krótka opinia: Ponownie na tapet bierzemy dość minimalistyczną oprawę. Jednak bardzo mi się spodobała. Odbicie lustrzane, które ukazuje jakby dwa życia głównej bohaterki. Jedno, kiedy przebywa w czasach współczesnych, a nad głowami latają metalowe ptaki, zaś drugie, gdy za plecami dziewczyny widnieje średniowieczny zamek. Muszę przyznać, że autorka miała w tym przypadku i świetny pomysł na fabułę, i idealnie to wykonała. W stu procentach oddała atmosferę z dawnych czasów, nie tylko zachowania ludzi, ale także sposób mówienia. Książkę szybko się czyta i już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejne tomy, bo ten był dopiero pierwszy.

Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar, Mysia Wieża

Moja ocena: 10/10

Opis: Przeszłość skrywa tajemnice, o których nie śniło się archeologom.

Dwunastoletni Igor i jego rówieśniczka Hanka przypadkiem spotykają się na wakacjach nad jeziorem Gopło. Nie wiedzą, że lato w cichym zakątku koło Kruszwicy przyniesie im nieoczekiwane przygody. Któż by się bowiem spodziewał w takim miejscu gadających myszy, duchów pradawnych królów, hologramu czarodzieja i jak najbardziej żywych wieszczek i guślarzy? Tajemnice i dramaty czające się w przeszłości bohaterów też okażą się ważniejsze, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać.

Kim była matka Igora, o której nigdy nie mówi się w domu chłopca? Jak rozprawić się z lichem? Gdzie szukać sposobów na pokonanie króla ducha i jego upiornej małżonki? Odpowiedzi czekają w Mysiej Wieży, pierwszym tomie serii Dzieci Dwóch Światów, powieści przygodowej z mitologią słowiańską w tle.

Jeśli podoba ci się seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, to polubisz też Igora, Hankę i ich przyjaciół.3

Krótka opinia: Okładka przypadła mi do gustu z prostego powodu – przyciąga wzrok swoim baśniowym charakterem. Autorki miały oryginalny pomysł na to, aby słynną legendę o królu Popielu, pożartego przez myszy, ukazać w zupełnie innym świetle. Gadający szczur, zła czarownica, wykopaliska archeologiczne, a w tle niebezpieczeństwo, które grozi całej ludzkości. Tylko dwójka młodych i odważnych ludzi może temu zapobiec. Ale czy im się uda? To fascynująca opowieść do poczytania na dobranoc, gwarantuję, że wciągną się w nią zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Recenzja

Agata Przybyłek, Kto by się spodziewał?

Moja ocena: 10/10

Opis: Trzeci tom bestsellerowego cyklu Miłość i inne szaleństwa to przezabawna opowieść o tym, że uciekając przed problemami, można czasem wpaść z deszczu pod rynnę. I że miłość przychodzi wtedy, kiedy nikt się jej nie spodziewa!

Po zawodzie miłosnym i aferze na ślubie siostry Patrycja postanawia odciąć się od rodziny i wytykających ją palcami sąsiadów. Słoneczna Przystań, dokąd jeździła kiedyś jako animatorka obozów artystycznych, to idealne rozwiązanie. Niestety, na miejscu Patrycja dowiaduje się, że dyrektorem ośrodka jest jej były chłopak.

Okazuje się też, że na identyczny pomysł wpadła jej siostra! Patrycja nie zamierza jednak rezygnować ze swoich planów. Jak na kobietę o ognistym temperamencie przystało, postanawia stawić czoła przeciwnościom. Czy jej się to uda? Gdy ożywa w niej uczucie do dawnego partnera, on okazuje zainteresowanie innej… Z tego mogą być tylko kłopoty!

Poznaj najbardziej zwariowane komedie Agaty Przybyłek, pełne humoru i rodzinnych nieporozumień!4

Krótka opinia: Ta oprawa graficzna ujęła mnie pastelowymi kolorami, tym, że nie jest skomplikowana, ale i drugim dnem (po lekturze tej pozycji z pewnością zrozumiecie, co mam na myśli). Po raz pierwszy czytałam coś tej autorki, nie oczekiwałam więc zbyt wiele i może dlatego książka ta do tego stopnia mnie ujęła. Lekki styl, wyraziści bohaterowie, dużo zabawnych scen. Te elementy sprawiają, że powyższy tytuł czyta się z czystą przyjemnością. Od samego początku trudno nie polubić głównej pary i czytelnik z miejsca zaczyna jej kibicować i życzyć jak najlepiej. Lektury nie zepsuł nawet fakt, iż jest to już trzeci tom z serii Miłość i inne szaleństwa, a ja nie zapoznałam się jeszcze z poprzednimi. 

Elyse Douglas, Świąteczny list

Moja ocena: 10/10

Opis: Nasycona magią świąteczna opowieść o niezwykłej podróży w czasie. Czy jedna odważna kobieta może wywołać świąteczny cud, ocalić tragiczną miłość i pokonać przeznaczenie?

Magiczna świąteczna opowieść o miłości, której nie może pokonać czas.

Pewnego dnia 30-letnia Eve Sharland natrafia w sklepie z antykami na mosiężną latarnię, w której znajduje list z 24 grudnia 1885 r. Zaskoczona odkrywa, że zaadresowano go do osoby o imieniu Evelyn Sharland, mieszkającej w Nowym Jorku.

Kiedy wieczorem Eve odczytuje treść listu, poznaje poruszającą historię tragicznego romansu sprzed stu lat. Postanawia spełnić prośbę zapisaną w liście i zapala latarnię. Nagle, ku swojemu zdumieniu, przenosi się do oprószonego śniegiem Nowego Jorku z 1885 roku.

Splot niezwykłych wydarzeń sprawia, że Eve zostaje uwikłana w historię, w którą zamieszana jest jedna z najpotężniejszych nowojorskich rodzin tamtych czasów. Poznaje też przystojnego detektywa, który będzie podążał jej śladem.

Czy Eve zdoła wrócić do swojego życia, nawet jeśli będzie musiała zmienić przeznaczenie?5

Krótka opinia: Kolejny przykład okładki, na której zbyt wiele nie musi się dziać, aby przyciągać wzrok potencjalnego czytelnika. Było już przenoszenie do średniowiecza za pośrednictwem kamienia, teraz też jest podróż w czasie, lecz za pomocą magicznego lampionu. Trzeba mieć naprawdę dużą wyobraźnię, aby wymyślić taką zmyślną fabułę. Powieść ta, choć czytana w marcu, a nie w okresie świątecznych przygotowań, była i tak magiczna i dała wiele nadziei na to, iż gdzieś na świecie na pewno żyje osoba, która jest nam przeznaczona. 

A wy zwracacie uwagę na okładkę czy raczej nie? Którą z wymienionych pozycji mieliście okazję już przeczytać?


cytat opis książki Wydawnictwa Jaguar
2  cytat opis książki Wydawnictwa Videograf
cytat opis książki Wydawnictwa Galeria Książki
cytat opis książki Wydawnictwa Czwarta Strona
cytat opis książki Wydawnictwa Kobiecego

Paulina Korek
Paulina Korekhttp://zaczytanapanna.blogspot.com
Bez pamięci oddała się czytaniu książek. Zadowoli ją dosłownie każdy gatunek, byle tylko treść była wciągająca. Nie oznacza to wcale, że nie ma swoich ulubionych gatunków. Należą do nich: kryminały, thrillery, romanse, erotyki, horrory. Po skandynawskich autorów sięga już w ciemno. Oprócz literatury jej pasjami są także filmy, zwierzęta, podróże oraz odwiedzanie wszelkich wydarzeń z tym związanych. W przyszłości chciałaby napisać własną książkę.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu