Kosmiczna przygoda z duchami. „Smocza Perła” – recenzja książki

-

Rick Riordan zasłynął swoją serią o przygodach nastoletniego herosa – Percy’ego Jacksona. To dobrze napisana, trzymająca w napięciu, zabawna i wciągająca historia bohatera, który dowiaduje się, że jest synem Posejdona. Trafia do Obozu Herosów, gdzie poznaje inne osoby będące dziećmi greckich bogów.

Po zakończeniu cyklu pisarz postanowił rozszerzyć wykreowany przez siebie świat – dodał nowych bohaterów i sięgnął po wierzenia starożytnych Rzymian. Tak powstała kolejna seria, gdzie obok Jacksona pojawili się nowi protagoniści. Na tym jednak przygoda z mitologią się nie zakończyła, Riordan stworzył jeszcze dwa inne cykle – z opowieściami egipskimi i nordyckimi. Teraz przyszedł czas na mity, które rzadko kiedy pojawiają się we współczesnej literaturze – te koreańskie. Wprawdzie Riordan nie jest twórcą powieści Smocza Perła, jednak on czuwa nad serią, w jakiej skład wchodzi ta pozycja. Autor książki to Yoon Ha Lee – amerykański pisarz. Czy jego powieść równa się z tymi pióra Ricka? Zdecydowanie tak.

Odnaleźć brata

Do tej pory życie Min skupiało się wokół wykonywaniu domowych obowiązków i przestrzeganiu reguł. Jedna z nich brzmiała: nie wykorzystuj swoich możliwości lisiego ducha, bowiem może się to źle dla ciebie skończyć. Ludzie boją się zmiennokształtnych, zwłaszcza tych rudych z kitami, ponieważ uważają ich za niebezpieczne istoty. W końcu władają Czarem, dzięki niemu są w stanie wpłynąć na drugą osobę.

Dziewczyna bardzo tęskni za swoim bratem, który zaciągnął się do Sił Kosmicznych. Kiedy oboje byli młodsi, marzyli, by razem podróżować na statkach i chronić odległe zakątki kosmosu, dlatego bohaterka nie przestaje wierzyć, że ten sen kiedyś się ziści. Pewnego dnia cały jej świat wywraca się jednak do góry nogami. Brat protagonistki zostaje uznany za dezertera, podobno uciekł ze Sił, w których służył i nikt nie wie, gdzie obecnie przebywa. Min zrobi wszystko, by odnaleźć członka rodziny i udowodnić, że nie jest przestępcą. Czy jej się to uda?

Mitologia koreańska

Mitologia grecka, rzymska, nordycka czy słowiańska – to opowieści tych wierzeń najczęściej przewijają się na kartach powieści różnych pisarzy. Czas na zmiany, zwłaszcza że koreańskie historie są równie ciekawe, magiczne i zachwycające, z czego zdaje sobie sprawę Yoon Ha Lee. W książce wykorzystuje właśnie mity azjatyckie, zwłaszcza te poświęcone gumiho. Autor przedstawia nam koreańskie wierzenia i robi to w sposób prosty i przystępny, niczym Riordan w swoich cyklach. Nie trzeba być znawcą mitologii, by móc czerpać radość z czytania Smoczej Perły. A tej książka dostarcza nam bez liku.

Min to niezwykle ciekawa bohaterka, rzadko zdarza się, by nastoletnie protagonistki zostały tak dobrze nakreślone, zazwyczaj pisarze skupiają się na przedstawieniu ich miłosnych problemów (którego z braci wybrać?). Tym razem wątek romantyczny nie występuje, co stanowi niewątpliwy atut pozycji, gdyż odbiorca nie musi czytać o dylematach sercowych bohaterki, tylko może skupić się na akcji. Trzeba przyznać, że książka jest nią wypełniona po brzegi. Protagonistka walczy, ucieka, używa swojego Czaru, manipuluje przeciwnikami oraz rozwiązuje zagadki. Jest niczym Arya Stark, która dla rodziny zrobi wszystko.

Smocza Perła to dobrze napisana i poprowadzona powieść. Każdy wątek został skrupulatnie przemyślany przez Yoona Ha Lee, do tego autor cały czas zaskakuje nas czymś nowym, trudno domyśleć się rozwoju niektórych wydarzeń, choć zakończenie można przewidzieć.

Akcja powieści skupia się na poszukiwaniu brata Min, Juna, oraz magicznego artefaktu o niezwykłej sile tworzenia, ale i niszczenia, Smoczej Perły. Bohaterka nie waha się przed niczym, byle tylko odnaleźć bliską jej osobę, przy okazji chce również pokrzyżować plany złych, którzy wykorzystaliby czarodziejski przedmiot do niecnych celów.

Niestraszne wam duchy? Ta książka jest ich pełna. Magia? Proszę bardzo. Przygoda? Bohaterka przeżywa mnóstwo niezapomnianych perypetii. Do tego dochodzą jeszcze podróże statkami kosmicznymi. Ta space opera łączy w sobie elementy science fiction, fantasy i folkloru koreańskiego.

Smocza Perła to dobra książka młodzieżowa – lekka, przyjemna i pełna niesamowitych przygód. Min została dobrze nakreślona, zresztą nie tylko ona. Każdy bohater zapada w pamięci, Yoon zadbał o to, by jego postacie były rozpoznawalne. Oby powstały jeszcze jakieś inne książki o perypetiach Min.

Kosmiczna przygoda z duchami. „Smocza Perła” – recenzja książki

 

Tytuł: Smocza Perła

Autorka: Yoon Ha Lee

Wydawnictwo: Galeria Książki

Ilość stron: 352

ISBN: 978-83-66173-01-9

Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu