Inna od innych. „Without Merit” – recenzja książki

-

Choroby psychiczne to wciąż dla wielu osób temat tabu. Colleen Hoover postanowiła je przełamać.
Zrozum mnie

Rodzina Merit z pewnością nie wpisuje się w kategorię „normalna”. Vossowie mieszkają w starym kościele. Głowa rodziny ponownie ożeniła się z pielęgniarką swojej chorej żony, która jednak nie umarła, tylko wraz z nimi żyje w piwnicy dawnej świątyni. Czworo dzieci: Utah – perfekcjonista, Honor – ze słabością do umierających chłopaków, mały Moby – przyrodni brat i ona, Merit, zupełne przeciwieństwo. Uchodząca za brzydszą z bliźniaczek i ciągle robiąca coś nie tak. Jej życie sięga przysłowiowego dna, kiedy zakochuje się w chłopaku siostry. Jak na to wszystko zareaguje dziewczyna?

Tak jak napisałam we wstępie recenzji, Without Merit porusza między innymi ważny temat chorób psychicznych. Niestety ale w naszym społeczeństwie wciąż tkwi przekonanie, iż ktoś, kto idzie do psychologa, jest „świrem”. Colleen Hoover przez historię opisaną w książce pokazuje, że to wcale tak fikcja, że ten problem może dotknąć każdego i wcale nie powinniśmy czuć się gorsi. Stara się również podkreślić wagę roli osób bliskich w zmaganiu się z chorobą.

Dostrzeż mnie

Podobał mi się sposób, w jaki autorka pokierowała całą historią. Bardzo dobrze opisała uczucia głównej bohaterki, dzięki czemu można było niejako wejść w jej buty. Wraz z nią pogrążamy się w mrocznej sieci tajemnic i kłamstw, będących niczym jątrząca się rana. Merit zdecydowanie nie umie odnaleźć się w domu przepełnionym ludźmi, którzy jej nie rozumieją. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy do świata protagonistki wkracza Sagan, chłopak Honor.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”cc2854″ class=”” size=”18″]Nie podkreślaj swojej obecności. Spraw, by czuło się twoją nieobecność.[/perfectpullquote]

Główną bohaterką Without Merit jest tytułowa Merit. To właśnie z jej perspektywy poznajemy historię rodziny Vossów, ich problemy i wybory, z jakimi przyszło się zmierzyć poszczególnym domownikom. Colleen Hoover pokazała, jak niszczący wpływ mają tajemnice i sekrety oraz brak zaufania, jak czują się ludzie pozostawieni sami sobie, którzy muszą sprostać najróżniejszym trudnościom, jak niszczy ich to od środka.

Krok za daleko

Mówi się, że każdy człowiek ma swoją granicę bólu, którą może znieść, a dalej jest pustka. Nie napiszę wam, czy Merit ją przekroczyła, ale zaznaczę, że historia stworzona przez autorkę jest „mocna”. Mam tutaj na myśli ładunek emocjonalny. Hoover napisała opowieść, która skłania do rozmyślań i refleksji oraz do zastanowienia się, czy ktoś nam bliski nie znajduje się w podobnej sytuacji.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”cc2854″ class=”” size=”18″]Nie ufam ludziom, którzy twierdzą, że ich ulubioną książką jest klasyka. Myślę, że kłamią, by sprawić wrażenie wykształconych, albo po prostu nie przeczytali żadnej książki spoza licealnego kanonu lektur.[/perfectpullquote]

Niestety niektóre problemy, z jakimi mierzy się Merit, są bardzo, ale to bardzo przejaskrawione, co odejmuje powieści realizmu. Autorka w pewnych kwestiach fabularnych „poleciała” zdecydowanie za daleko.

Nie jesteś sam

Bohaterowie to zdecydowany atut powieści. Są dobrze wykreowani i dopracowani. Mnie w szczególności spodobał się Sagan. Jego przenikliwość i inteligencja oraz sceny z innymi bohaterami to jedne z najciekawszych momentów w całej książce. Kolejną intrygującą postacią jest Luck. Otwarty, bezpośredni, czasem nawet szokuje, wprowadza jednak ożywienie do opowieści. Można powiedzieć, że jest poniekąd iskierką rozpraszającą mrok.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”cc2854″ class=”” size=”18″]Nie przychodzimy na świat, żeby stać się wiernymi kopiami rodziców.[/perfectpullquote]

Postaci nie są czarnobiałe. Popełniają błędy, dużo błędów, i wciąż próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie. Wielkim plusem książki jest z całą pewnością fakt, że wątek miłosny nie wysuwa się w niej na pierwszy plan, tylko pozostaje w tle. Colleen pokazała, jak ważne okazuje się, by bliscy byli z tobą, kiedy choroba „zaczyna kierować twoim życiem”.

Było jak było

Akcja powieści nie gna na złamanie karku. To raczej jedna z tych bardziej melancholijnych opowieści. Jeśli liczycie na jakieś nagłe zwroty historii, to niestety, ale tutaj takich nie znajdziecie. Jest jedna sytuacja, którą nazwałabym punktem zwrotnym. Trochę drastycznym, z całą pewnością dramatycznym i bardzo emocjonalnym.

Without Merit  to ciekawie skonstruowana powieść pełna „rodzinnych brudów” i niesnasek. Mimo że tempo akcji nie powala, to jednak opowieść intryguje i wciąga czytelnika w swój świat.  Tym, którzy nie znają twórczości autorki, napomknę tylko, że ma ona bardzo dobry styl. Jest lekki, ale nie infantylny. Historie, które wychodzą spod jej pióra, odznaczają się dużą przenikliwością oraz intrygują zawartymi w nich przygodami.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”cc2854″ class=”” size=”18″]Nie masz prawa decydować, ile twoje życie znaczy dla innych ludzi. [/perfectpullquote]

Napomknę jeszcze tylko o świetnej okładce Without Merit, która nie dość, że bardzo dobrze nawiązuje do treści książki, to współgra też z innymi powieściami Colleen Hoover.

Poznaj mnie bliżej

Without Merit to ciekawa książka. Z całą pewnością nie można jej wrzucić do worka oznaczonego napisem „dla młodzieży”, gdyż takie ograniczenie byłoby dla niej krzywdzące. Powieść spodoba się nie tylko nastoletnim czytelnikom. Może i nie do końca odpowiada mi opis choroby głównej bohaterki, znalazłam kilka przydługich momentów czy przejaskrawień, ale patrząc całościowo, to naprawdę dobra historia. Na uznanie zasługuje kreacja postaci i interesująca opowieść o ludziach, ich problemach oraz trudnościach, z którymi muszą się mierzyć. To książka poruszająca ważny problem społeczny, której, choć okazuje się ciekawa, daleko do miana jednej z najlepszych w gatunku.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”cc2854″ class=”” size=”18″]Nie każda pomyłka zasługuje na konsekwencje. Czasami jedyne na co zasługuje to przebaczenie.[/perfectpullquote]

Inna od innych. „Without Merit” – recenzja książki

Tytuł: Without Merit 

Autor: Colleen Hoover

Wydawnictwo: Otwarte

Liczba stron: 320

ISBN:  978-83-751-5511-2

 

 

 

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Without Merit

Patrycja Jankowska
Patrycja Jankowska
Dnie spędzam z nosem w książkach (zdecydowanie nie naukowych, a powinnam, bo oddech magisterki czuję na karku), które, jak to pięknie ujęła Monika, „osnuwają mnie delikatną mgiełką literackiej przygody”. Ponoć wiedźma – z pewnością charakterologiczna! Książki, psy, siatkówkę i góry kocham całym serduchem! W wolnym czasie łażę z aparatem gdzie się tylko da i skrobię do szuflady.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu