Ile jest warte nasze życie? „Save Us” – recenzja książki

-

Zastanawiałam się wiele razy nad swoją przyszłością i cieszę się, że urodziłam się w czasach, w których mogę decydować o sobie. Nikt nigdy nie powie mi, kogo mogę pokochać, jaką ścieżką zawodowa podążać czy w jaki sposób powinnam się ubierać. A jednak czytając tę książkę, odniosłam wrażenie że wiele osób nie ma takiego komfortu wyboru. Rodzice planują życie swoich dzieci. Wybierają im szkoły, nakazują pracować w zawodach, w których w pełni się nie spełniają.

Dochodzi do tego, że przerzucają na nich swoje marzenia i plany, których nie mogli zrealizować. Mona Kasten w swojej powieści pokazała nam, że pieniądze to nie wszystko, a niespełnione ambicje opiekunów mogą zniszczyć szczęśliwe życie całej rodziny. Pokazała nam także, jak wiele dla ludzi znaczy miłość. No właśnie, czy to uczucie jest w stanie przetrwać pośród burzy hormonów i nastoletnich problemów?

Przyjaciół poznajemy w biedzie

Ostatnia już część trylogii dotyczy dalszych losów chwiejnej miłości Jamesa i Ruby. Młodzi zakochani muszą poradzić sobie z wieloma przeszkodami, jakie stoją im na drodze do szczęśliwego życia. W momencie, w którym pojawia się Cyril, aby namieszać, wydaje nam się, że para nie maj szans na pogodzenie się, a jakby tego wszystkiego było mało, okazuje się, że Ruby zostaje zawieszona w prawach ucznia. Dziewczyna nie do końca radzi sobie z tą informacją. Myśli tylko o tym, że straciła możliwość studiowania na Oksfordzie. Natomiast James musi mierzyć się z ojcem tyranem, firmą, w której nie chce pracować oraz całą masą problemów rodzinnych. W tej części bardzo istotne role odgrywają także Lydia oraz Graham, bowiem poświęcono im całkiem sporo uwagi. Nastoletnia przyszła mama nie potrafi pogodzić się z nieszczęśliwym uczuciem, jakim darzy nauczyciela. Obawia się także swojego ojca, ponieważ ten nie ma pojęcia o jej ciąży. Mona Kasten w tej części przywołuje jeszcze więcej trudnych tematów i dramatów rodzinnych, poruszając nasze serca oraz sprawiając, że chcemy czytać więcej.

Nigdy nie zwalniaj kroku

To już ostatni tom opowiadający o bohaterach z Maxton Hall Collage. Będę się z nimi żegnać bardzo niechętnie, bo nie ukrywam, że przyzwyczaiłam się do ułożonej Ruby i skrytego Jamesa. Kibicowałam wszystkim i przeżywałam ich smutki. Mona Kasten stworzyła tę powieść w taki sposób, że jestem w stanie uwierzyć w to, że podobne sytuacje mogły się wydarzyć. Dzięki temu można utożsamiać się z bohaterami. Wydarzenia są przemyślane od początku do końca oraz przedstawione w taki sposób, aby cały czas zaskakiwać czytelnika. Pisarce udało się wykreować tak różnorodne postaci, że każdy będzie w stanie znaleźć w nich swoją ulubioną bądź taką, jaka wyróżnia się znacznie na tle innych. Mnie najbardziej do gustu przypadła Lydia, nastoletnia matka, która musi poradzić sobie z trudami macierzyństwa oraz ojcem tyranem. Jest waleczna i stawia na swoim. Chce jak najlepiej dla swoich dzieci, dając im szczęśliwą rodzinę, pełną ciepła i miłości.

Jak błyskawica

Powieść cały czas zaskakuje i nie pozwala się nudzić. W trakcie lektury możemy dostrzec, jak bohaterowie zmieniają się pod wpływem wydarzeń. Dojrzewają wraz z kolejnymi problemami. Z nastolatków przeobrażają się w młodych dorosłych, którzy przygotowują się powoli do dorosłego życia. Autorka pokazuje nam także że pieniądze nie są najważniejsze, liczy się tylko nasze samozaparcie i chęci. Jeśli mamy jakieś marzenia, powinniśmy walczyć o nie do ostatniego tchu, ponieważ trzeba żyć  tak, aby niczego nie żałować. Podkreśla także, jak ważne są dla ludzi uczucia i możliwość powierzenia swoich smutków oraz lęków najbliższym osobom. Dzięki rodzinie czy przyjaciołom nawet najtrudniejszy problem staje się łatwiejszy do pokonania.

Wielki finał

Save Us to idealne zakończenie tej trylogii. Zamyka wszystkie rozpoczęte wątki, dając nam odpowiedzi na pytania, jakie nasuwały się od samego początku. Autorka stworzyła powieść, która będzie odpowiednia dla nastolatków. Zmotywuje ich do działania oraz pokaże, jak ważne są osoby, które nas otaczają. Poza tym przekazem jest to ciekawa, wciągająca książka i podczas jej lektury przyjemnie spędzimy czas . Jeśli lubisz czytać historie o problemach nastolatków, to chwytaj wszystkie trzy tomy bez zastanowienia.

Ile jest warte nasze życie? „Save Us” – recenzja książki

 

Tytuł: SAVE US

Autor: Mona Kasten

Wydawnictwo: Jaguar

Liczba stron: 380

ISBN: 9788376867939

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Uwielbiam tę trylogię i polecam ją każdej nastolatce!
Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu

Uwielbiam tę trylogię i polecam ją każdej nastolatce!Ile jest warte nasze życie? „Save Us” – recenzja książki