Fantastyczne zwierzęta w świecie Harry’ego Pottera, cz. 2/2

-

Oto przed Wami część druga artykułu poświęconego fantastycznym zwierzętom w świecie Harry’ego Pottera. Pierwszą odsłonę znajdziecie pod tym linkiem.
Harry Potter i Czara Ognia
  • Rogogon Węgierski

Tego smoka Harry miał przyjemność (albo i nie) spotkać podczas Turnieju Trójmagicznego. Zadaniem czarodzieja było odebrać mu złote jajo. Chłopak przywołał swoją miotłę i wzbił się w powietrze, aby następnie zmylić smoka i zdobyć trofeum.

Wygląd: Rogogon ma żółte oczy z pionowymi źrenicami, przypominające kocie. Z głowy wystają mu dwa brązowe rogi, a całe ciało pokryte jest czarnymi łuskami. Posiada również kolczasty ogon.

  • Tryton

Zwierzęta te zamieszkują jezioro Hogwartu. To właśnie one opowiedziały Dumbledore’owi o tym, co działo się w jeziorze podczas drugiego zadania Turnieju Trójmagicznego. W trakcie pogrzebu dyrektora Hogwartu zaśpiewały oddającą mu cześć pieśń, która mówiła wyraźnie o smutku i żalu.

Wygląd: Trytony to pół ludzie, pół ryby. Posiadają zielonkawą skórę i włosy tego samego koloru.

  • Druzgotek

Druzgotki to małe, nieprzyjacielskie stworzenia z ramionami przypominającymi macki. Żyją w jeziorze Hogwartu. Spotkanie z nimi na pewno zapamięta Fleur Delacour, która podczas Turnieju Trójmagicznego nie poradziła sobie z nimi, przez co musiała zrezygnować z wykonania zadania.

Wygląd: Mają bladozielone ciało, pokryte rogami i bardzo długie palce, które zapewniają im silny uchwyt, a także pozwalają udusić swoją ofiarę. Jednakże łatwo jest je złamać.

Harry Potter i Zakon Feniksa
  • Stworek (Skrzat domowy)

Stworek był własnością rodziny Blacków. Skrzat nie darzył szacunkiem Harry’ego, Hermiony i Rona. Ich relacje poprawiły się dopiero w ostatniej części książki.

Wygląd: Stworek chodzi wiecznie przygarbiony, ma długie uszy i mocno zakrzywiony nos.

  • Testral

Testrale zaprzęgane są do karet w Hogwarcie, które odwożą uczniów z Hogsmeade do szkoły. Można je zobaczyć dopiero wtedy, kiedy ujrzy się czyjąś śmierć. Harry, Ron, Hermiona, Neville, Ginny oraz Luna polecieli na tych zwierzętach do Ministerstwa Magii w celu wyswobodzenia torturowanego Syriusza Blacka.

Wygląd: Testrale są bardzo chude. Czarna, lśniąca skóra oblepia szkielety tak, że widać niemal każdą kość. Oczy puste, białe i pozbawione źrenic. Stworzenia te posiadają długą czarną grzywę i ogon oraz smoczy łeb. Mają również olbrzymie, czarne, błoniaste skrzydła pozbawione piór.

  • Centaur

Pierwszego Centaura Harry spotkał już na samym początku nauki w Hogwarcie. Zaś w piątym tomie Centaury mocno dały się we znaki Dolores Umbridge.

Wygląd: Stworzenia te są mieszanej budowy. Od pasa w dół mają ciało koni, a od pasa w górę ludzki tułów i głowę. Posiadają umięśniony tors i ręce, a długie uszy bardziej przypominają końskie niż ludzkie, podobnie jak nos.

  • Graup (Olbrzym)

Jest przyrodnim bratem Hagrida. W czasie pierwszego spotkania zraził do siebie Harry’ego i Hermionę, wyrywając drzewa z korzeniami i próbując złapać dziewczynę ręką.

Wygląd: Graup ma olbrzymią szarą twarz porośniętą gęstymi, poskręcanymi jak runo baranka włosami koloru paproci. Posiada również krzywe usta, wielkie żółte zęby oraz mętne oczy barwy szlamu. Nie ma szyi. Jego olbrzymie stopy są tak długie jak całe ciało Harry’ego.

Harry Potter i Książę Półkrwi
  • Nagini

Olbrzymi wąż, nieodłączna towarzyszka i jeden z horkruksów Voldemorta.

Wygląd: Nagini jest zwyczajnym, lecz dużym i długim wężem z dwoma rzędami wielkich kłów na szczękach. Jej łuskowata skóra ma prążki koloru brązowo-ciemnozielonego.

Harry Potter i Insygnia Śmierci
  • Spiżobrzuch Ukraiński

Harry, Hermiona i Ron natknęli się na niego podczas włamania do Banku Gringotta. Spiżobrzuch pomógł im w ucieczce – wyzwolony z łańcuchów przebił drogę w skałach i odleciał, nieświadomie zabierając trójkę przyjaciół na swoim grzbiecie.

Wygląd: Wielki, pękaty smok osiągający nawet do trzydziestu metrów długości oraz ponad sześć ton wagi. Przednie kończyny mają postać wielkich, błoniastych skrzydeł. Szyja jest dość długa i smukła, zaś wąski i wydłużony pysk zakończony długimi i cienkimi rogowymi wyrostkami wyrastającymi zza głowy. Paszcza wypełniona jest ostrymi zębami, zaś pysk kończy się niewielkim dziobem. Ma metaliczne szare łuski, oczy koloru głębokiej czerwieni i wyjątkowo długie, ostre szpony.

To oczywiście nie są wszystkie fantastyczne zwierzęta, o których mogliśmy przeczytać w całym cyklu, zobaczyć w filmach lub też spotkać w grach komputerowych. Jeżeli przypominacie sobie jeszcze jakieś stwory, wypiszcie je w komentarzach!

* Podczas pisania tego artykułu bardzo pomogła mi strona pl.harrypotter.wikia.com oraz Księga wiedzy czarodziejskiej. Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry’ego Pottera Allana Zola Kronzek i Elizabeth Kronzek.

Agnieszka Michalska
Agnieszka Michalska
Pasjonatka czarnej kawy i białej czekolady. Wielbicielka amerykańskich seriali i nienasycona czytelniczka książek, ale nie znosi romansów. Podróżuje rowerem i pisze fantastyczne powieści - innymi słowy architekt własnego życia.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu