Chaos i tajemnice. „Assassin’s Creed: Spisek maga” – recenzja książki

-

Popbookownik objął książkę Assassin’s Creed: Spisek maga swoim patronatem.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego książki Assassin’s Creed: Spisek maga do współpracy patronackiej dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

Assassin’s Creed to seria, której raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Na pewno znana jest graczom za sprawą gier od Ubisoftu. Jednak ta marka z biegiem lat stała się czymś więcej. Odbyła podróż od gier, przez film, aż po serie książek. Jak to wyszło tym razem? 

W moje ręce trafiła najnowsza książka w tym uniwersum o podtytule Spisek maga, osadzona w epoce wiktoriańskiej. Czy była to lektura warta zachodu? 

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie musimy zacząć od podania informacji, że jest to nowy cykl książek osadzony w tym uniwersum, a za jego wydanie zabrało się Insignis. Ponownie, jak to dysponuje w swojej naturze seria Assassin’s Creed, główny wątek fabularny dotyczy tajnej wojny między dwiema starymi jak świat organizacjami – Asasynami, stojącymi na straży wolnej woli, i Templariuszami, którzy mają do władzy nad umysłami ludzi diametralnie inne plany. 

Para awanturników…

Główną bohaterką jest Pierrette Arnaud, będąca akrobatką,  jej życie szybko ulegnie zmianie, a ona sama znajdzie się w środku wydarzeń, które wpłyną na jej rzeczywistość, a to, co dla wielu brzmiałoby niczym bajka, stanie się chlebem powszednim. 

Poza nią, tramiamy podczas lektury na Simeona Price’a, człowieka, jaki dołączył do bractwa po zaznajomieniu się jednego z jego członków. Para bohaterów ma przed sobą niełatwe zadanie, czyli odkrycie tytułowego spisku. 

Czym tak naprawdę jest Spisek maga? 

Całą książkę można określić mianem dobrego thrillera z mocnym wątkiem szpiegowskim, gdzie ceną  są wolność ludzi i przyszłość świata. Warto zaznaczyć, że jest to pozycja, którą czyta się bardzo szybko, wpływa na to fakt, iż została ona napisana niezwykle dynamicznie. Dodatkowo autorce udało się stworzyć wiele postaci ubarwiających opisywany świat, co sprawiało, że chciało się wertować strony tej książki. 

Graczom zaznajomionym z serią gier na pewno przypadnie ona do gustu, ponieważ okres epoki wiktoriańskiej jest im już znany za sprawą odsłony komputerowej rozgrywki o podtytule Syndycate, gdzie wcielali się w nieprzewidywalne rodzeństwo Frye, operujące w Londynie w XIX wieku. Dla odbiorców samej książki ta informacja może niewiele znaczyć lub sprawić, że sięgną po gry

Spisek maga to świetna okazja do tego, by przyciągnąć nowych czytelników do świetnej marki, mającej fanów na całym świecie, ale też pokazania, że padół ziemski stworzony na potrzeby gry potrafi też przenikać do innych mediów i wspaniale pokazuje, iż to wszystko  do siebie pasuje mądrze się ze sobą łączy. 

Świat Assassin’s Creed to wielka zagadka 

Dziś seria Assassin’s Creed potrafi zaskoczyć swoją różnorodnością w kwestii epoki historycznej, w której rozgrywa się jej akcja, czy też postaciami, jakie przyjdzie nam spotkać podczas rozgrywki, ale także lektury. Gry i księgi osadzone w tym uniwersum są zdolne do tego, by się przenikać i łączyć, co czasem umie zagubić w swojej chronologii nie tylko kogoś nowego, ale i fana marki. 

Po dzieło autorstwa kanadyjskiej pisarki Kate Heartfield, będącą jednocześnie pierwszą częścią planowanej serii zatytułowanej Machina dziejów, warto sięgnąć z dwóch powodów. Pierwszym będzie oczywiście prawda, że w uniwersum Assassin’s Creed każdy powinien znaleźć coś dla siebie, czy to jakiś wątek fabularny, poboczny lub też po prostu ciekawą alternatywną wersję historii znanych nam z lekcji w szkole. 

Natomiast drugim powodem będzie prawda, iż to dobrze napisane dzieło, jaka wciąga nas do świetnie stworzonego uniwersum, jaki zaskakuje. Opowieść powinna znaleźć czytelników, niezależnie od tego, czy znany im materiał źródłowy lub, czy posiadają jako takie rozeznanie w serii Assassin’s Creed. Posiadałem to szczęście, iż wielokrotnie posiadałem możliwość weryfikacji tego, jak różnił się świat przedstawiony na ekranie czy w książce od tego rzeczywistego. 

spisek magaTytuł: Assassin’s Creed: Machina dziejów. Spisek maga

Autor: Kate Heartfield

Wydawnictwo: Insignis Media

Liczba stron: 349

ISBN: 978-83-67323-83-3

Więcej informacji TUTAJ

 


podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

"Assassin’s Creed: Spisek maga" to lektura dobra na dłuższy wieczór, wciąga historią, postaciami oraz światem, a w tym wszystkim odnajdą się zarówno fani marki, jak i osoby, które jakimś cudem trafiły na nią pierwszy raz.
Karol Riebandt
Karol Riebandthttp://improbite.pl/
Gość, do którego dzwoni Rick, gdy Morty ma wolne. Maruda i gracz, ale nie pogardzi też dobrym komiksem i książką.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

"Assassin’s Creed: Spisek maga" to lektura dobra na dłuższy wieczór, wciąga historią, postaciami oraz światem, a w tym wszystkim odnajdą się zarówno fani marki, jak i osoby, które jakimś cudem trafiły na nią pierwszy raz. Chaos i tajemnice. „Assassin’s Creed: Spisek maga” – recenzja książki