5 powodów, dla których warto czytać książki Holly Black

-

Holly Black odkryłam w tamtym roku i jej proza to była miłość od pierwszego przeczytania. Dlaczego jednak tak długo zwlekałam z sięgnięciem po pozycje jednej z najpopularniejszych pisarek fantastyki?

Przez hype.

Na pewno znacie to uczucie, gdy autor/ka czy jego/jej powieść są dosłownie wszędzie, do tego stopnia, że ma się wrażenie, iż wyskakują nawet z lodówki. Tak było u mnie z Holly. Wszyscy czytali i zachwalali jej utwory, co niestety nastawiło mnie dość sceptycznie. Wydawnictwo Jaguar wydało jednak Klątwiarzy, więc uznałam, że dam jej szansę.

I ach, jak dobra to była decyzja!

Nie wierzycie mi? Pozwólcie, że was przekonam.

  1. Jej wyobraźnia jest zachwycająco… mroczna

Cassandra Clare ma wielkie dramaty, J.K. Rowling misternie skonstruowaną psychologię bohaterów, a Holly Black posiada umiejętność tworzenia światów równie kreatywnych, co mrocznych. Jej postaci nigdy nie są do końca dobre ani złe, a ich historie pokazują okrucieństwo w sposób tak czarujący, że ciężko mu się oprzeć.

  1. Nie propaguje niestosownej różnicy wieku

Sarah J. Maas również pisze wspaniałe książki o fae, ale jedna rzecz nigdy nie daje mi w nich spokoju… różnica wieku. Weźmy na przykład jej najsławniejszą trylogię Dwór Cierni i Róż. Wybranek serca głównej bohaterki jest od niej starszy o… pięćset dziewiętnaście lat! Ugh. Holly Black na szczęście nie poszła w tę stronę i tworzy pary w podobnym wieku.

  1. Silne kobiece postaci

Jude Duarte – główna bohaterka Okrutnego Księcia – to nieprzejednana, waleczna dziewczyna. Nie jest dobra, pokorna ani niewinna. To przeciwieństwo klasycznych księżniczek Disneya. Ona nie czeka na ratunek księcia. Baa, to ona go ratuje.

Kobiece postaci u Holly Black są pełnokrwiste, różnią się od siebie, mają pasje, marzenia i nie rozmawiają tylko o mężczyznach. Co najważniejsze jednak, posiadają siłę, która nie zawsze oznacza fizyczność.

  1. YA dla dorosłych

Książki Holly są z gatunku yong adult i chociaż bohaterowie nie mają więcej niż dwadzieścia lat, przemówią i do dorosłych. Głównym wątkiem jest oczywiście odnajdywanie siebie i dorastanie do ról, które narzuca świat, ale nie uświadczycie tutaj infantylności czy naiwności. Wszystko zdaje się trochę ostrzejsze i brutalniejsze niż w innych YA dostępnych na rynku.

  1. Książki Holly są magiczne

Okrutny Książę czy Klątwiarze to serie, które całkowicie porywają czytelnika. Można się w nich zatracić i zapomnieć o rzeczywistości. To takie powieści, dzięki którym każdy mól książkowy poczuje, że żyje!

>> Polecamy: Żądza władzy w elfickim świecie. „Okrutny książę” – recenzja książki <<

Podsumowując: Książki Holly Black to wspaniały czytelniczy wybór. Autorka zabierze was do brutalnego świata, gdzie postaci są wielowymiarowe, a historie zawsze trochę mroczniejsze niż się spodziewacie.

Maddie Pawłowska
Maddie Pawłowska
Miłośniczka historii wszelkiej maści i faktury. Tak zabawna, że śmieje się ze swoich żartów najgłośniej. Ma tatuaż Slytherina na pół uda i tyle pieniędzy wydaje na książki, że nie stać jej już na narkotyki.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu