Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Witajcie drodzy Planszówkowicze! Cóż to był za tydzień! Na sklepowych półkach pojawiły się rodzinne tytuły od Rebela, rozszerzenie do „klasyka” Portal Games, które objęliśmy patronatem oraz RPGowa pozycja od Black Monka, a także „romantyczna” gra dla dwojga od Lacerty. Galakta podzieliła się ze swoimi fanami nowinką na temat gry Fallout. W przedsprzedaży gorące propozycje od Portal Games, między innymi kontynuacja pewnej Kryminalnej Gry Planszowej również z naszym popkulturowym patronatem oraz gratka dla fanów Pandemica od Rebela, pora dowiedzieć się, jak wybuchła epidemia! Planszówkowe zestawienie kończymy na wspierajkach bardzo ciekawym projektem powstającym we współpracy z Hexy Studio. Zaczynamy!
PREMIERY

Nasze Planszówkowe Wieści rozpoczynamy od pozycji skierowanej dla miłośników RPG. W tym tygodniu wydawnictwo Black Monk rozesłało przedsprzedażowe egzemplarze Tajemnic Pętli. Poniżej notka prasowa:

Tajemnice Pętli (Tales from the Loop) to nowa gra fabularna wydana w Polsce przez wydawnictwo Black Monk Games, odpowiedzialne za polskie edycje gier Zew Cthulhu RPG i Equestria: Puść Wodze Fantazji.

Podręcznik przenosi nas do alternatywnych lat 80. XX wieku, gdzie na każdym kroku można spotkać latające statki i niesamowite roboty, a tajne rządowe eksperymenty oraz zagadkowe zjawiska burzą spokój codzienności.

Jak dotąd wiemy o trzech Pętlach – ośrodkach badawczych zbudowanych wokół akceleratorów cząstek: na wyspach szwedzkiego jeziora Melar, w amerykańskim Boulder City w stanie Nevada oraz w Polsce, gdzie podzielono ją na pięć części. Prowadzone w nich eksperymenty i ich skutki stanowią rdzeń przeżywanych historii i rozwiązywanych przez postacie graczy zagadek.

Zdumiewający świat Pętli został stworzony przez znanego artystę Simona Stålenhaga. Jego obrazy przedstawiające szwedzkie przedmieścia w latach 80. XX wieku, pełne fantastycznych maszyn i dziwnych bestii, zdobyły uznanie na całym świecie. Grę nagrodzono w 2017 roku prestiżowymi złotymi ENnie Awards aż w pięciu kategoriach (najlepsza gra, najlepszy świat, najlepsza oprawa graficzna, najlepszy tekst i produkt roku).

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Gra planszowa Szklany tron swoją premierę miała 15 lipca. Warto przypomnieć, że sklep Empik ma miesięczną wyłączność na jej sprzedaż. Ta długo wyczekiwana gra, zwłaszcza przez fanów twórczości Sarah J. Maas, została oparta na motywach jej powieści o tym samym tytule. Przygotujcie się na kooperacyjną rozgrywkę przeznaczoną dla dwóch osób. Biorąc w niej udział będziecie mogli przenieść się do świata Szklanego tronu. Wówczas waszym zadaniem będzie podjęcie współpracy w celu pomocy młodej królowej w walce z jej wewnętrznymi demonami. Rozgrywka dzieli się na osiem rozdziałów, które stopniowo wprowadzają jej uczestników w to niezwykłe uniwersum. Z pewnością jego miłośników ucieszy także możliwość wcielenia się w jednego z bohaterów tam występujących, a więc w Aelin lub wiernego Fernisa. Podjęcia się owej misji mogą już dwunastoletnie dzieci. O tej grze robi się coraz głośniej. Pamiętajcie, że wcale nie musicie znać fabuły powieści Sarah J. Maas, aby wziąć udział w planszowej wersji Szklanego tronu. Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega rozgrywka oraz jakie mechaniczne rozwiązania w niej zastosowano, to już spieszymy z informacją, że recenzja pojawi się na naszym portalu!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Wydawnictwo Lacerta wydało abstrakcyjną grę, w której dwóch graczy wyruszy do pięknego XIX wiecznego Paryża. Premiera tytułu Paryż: Miasto Świateł odbyła się 14 lipca. Zadaniem graczy jest oświetlenie tego pięknego miasta, poprzez planowanie przestrzeni oraz wznoszenie budynków. To jak, przejdziemy się uliczkami Paryża?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Kolejny tytuł od Portal Games objęty naszymi popkulturowymi skrzydłami jako patronat pojawił się na sklepowych półkach! Mowa tutaj o rozszerzeniu do gry Osadnicy: Narodziny Imperium – Poprzez Historię. Wyczekujcie recenzji, która pojawi się już wkrótce! Poniżej notka prasowa:

Długo oczekiwany dodatek Osadnicy: Poprzez Historię w sprzedaży w dobrych sklepach

Gliwice, 16 lipca 2020

Portal Games z dumą ogłasza premierę najnowszego rozszerzenia do gry Osadnicy: Narodziny Imperium. Dodatek Poprzez Historię autorstwa Joanny Kijanki, wprowadza nowy tryb gry: kampanię w Otwartym Świecie.

W Osadnikach: Poprzez Historię gracze dążą do jak najszybszego rozwoju swojego Imperium przez trzy kolejne Ery, od Starożytności do Czasów Współczesnych.

Gra w Świecie Otwartym oznacza, że gracze nie muszą spotykać się zawsze w tym samym gronie, by zagrać kampanię, a ich Imperia mogą znajdować się w innych Erach.

Kampania zawiera nowe karty reprezentujące nowo zasiedlone Prowincje, opracowane Wynalazki oraz Cele zapewniające postęp. Imperia graczy rozwijają się militarnie, ekonomicznie i kulturowo. Gracze przesuwają się po torach Postępu na swoich Arkuszach. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu Postępu odblokowuje bonusy, a Punkty Zwycięstwa, określają liczbę punktów Wiedzy, za które gracze kupują karty Wynalazków po każdej grze jeśli nie mogą tego zrobić, przegrywają. Wynalazki reprezentują postęp na różnych polach rozwoju Imperium i zapewniają dodatkowe Cechy.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Od tego tygodnia w waszym Domku zagoszczą… zwierzaki! Wydawnictwo Rebel stworzyło mini-dodatek do rodzinnej gry planszowej, Domek: Zwierzaki, w której gracze będą zbierać żetony właścicieli. Domownik, który zdobędzie ich najwięcej z wizerunkiem wybranego zwierzaka otrzyma na koniec gry kafelek z tymże pupilem. Ale to jeszcze nie koniec! Na dachu waszego domku możecie znaleźć także bociana! Szukajcie go w ulubionych sklepach z planszówkami. Pod tym linkiem poznacie dokładną listę sklepów.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

A teraz wspaniałe wieści dla wszystkich małych księżniczek! Od 15 lipca na stoły trafili bohaterowie z bajki Kraina Lodu II, a dokładniej znajdziecie ich na kartach gry Dobble od wydawnictwa Rebel. Znany rodzinny tytuł zabierze was w podróż do świata Arendelle, który przetestuje spostrzegawczość i refleks najmłodszych graczy. Gotowi? Pora na spotkanie z Olafem!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Już jest! Gra idealna na wakacje! W grze Europa w 10 dni od wydawnictwa Rebel naszym zadaniem będzie dokładne zaplanowanie wycieczki po Europie. Na samym początku gracze dobierają losowe kartoniki i kładą je na swoje podstawki. Karty przedstawiają państwa, jednak są ułożone chaotycznie. Zadaniem graczy będzie połączenie poszczególnych krajów, dobierając kartoniki w trakcie gry i wymieniając ze znajdującymi się na podstawce. Kładąc karty z dwoma sąsiadującymi państwami sygnalizujemy, że przejedziemy się samochodem, dobierając kartonik z samolotem połączymy dwa państwa oznaczone tym samym kolorem, natomiast prom ułatwi nam podróż morską niezależnie od koloru państwa. Warto dodać, że autorem gry jest Alan R. Moon twórca znanej serii Wsiąść do Pociągu. Europa w 10 dni wspaniale sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań i jako filler między cięższymi pozycjami. To jak, walizki spakowane? Poniżej notka prasowa:

Zaplanuj wycieczkę marzeń!

Z Hiszpanii samolotem do Grecji? A może lepiej statkiem, zahaczając po drodze o Matlę? W całej Europie jest wiele do odkrycia, podobnie jak wiele jest dróg do zwycięstwa w tej wyjątkowej grze rodzinnej! Dobierajcie kolejne płytki podróży i składajcie je w całość, by wspólnie stały się idealnym planem wycieczki po Starym Kontynencie.

Europa w 10 dni to pozbawiona negatywnej interakcji, prosta i uniwersalna gra rodzinna, która z powodzeniem połączy przy wspólnej zabawie osoby w różnym wieku. Aby wygrać, uczestnicy muszą jak najszybciej zebrać zestaw 10 kafelków, które w logiczny sposób odzwierciedlają przemieszczanie się po Europie.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 20-30 minut
Kategoria: familijna, edukacyjna
Mechanika: zarządzanie ręką, zbieranie zestawów,

Elementy:
52 płytki państw
19 płytek środków transportu (10 płytek samolotu i 9 płytek statków)
4 zestawy stojaków na płytki (po 2 stojaki w każdym zestawie)
plastikowy podajnik
plansza
instrukcja

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

W tym tygodniu premierę miała również inna pozycja Rebela, karcianka Herbatka dla dwojga, przeznaczona dla dwóch graczy. Tytuł bazuje na mechanice deck buildingu, każdy dysponuje swoją talią, którą następnie będzie rozbudowywał zdobywając kolejne karty. O możliwości dobrania nowego kartonika zadecyduje pojedynek, gracz, który zagra postać z większą wartością od przeciwnika zdobędzie ów przywilej wykonania akcji. W Herbatce dla dwojga wygrywa ten, kto zdobędzie jak najwięcej gwiazdek, czyli punktów zwycięstwa. Tytuł nadaje się jako idealne wprowadzenie najmłodszych graczy w świat karcianek i nauki mechaniki budowania własnej talii.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

PLANY WYDAWNICZE

Lubicie grę Fallout od Galakty, a czy jesteście także fanami gier kooperacyjnych? Jeśli na te dwa pytania odpowiedzieliście jednogłośnie TAK, to mamy dla was świetną wiadomość. Wydawnictwo zapowiedziało dodatek Fallout: Atomowe Związki, tak zwany Pakiet Kooperacyjny, dzięki któremu wspólnymi siłami rozegracie scenariusze z gry podstawowej. Oprócz wprowadzenia wariantu kooperacyjnego, w pudełku znajdziecie również karty ulepszające broń, ubiór oraz warsztat. Kolejno odlicz, ruszamy na Pustkowia!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

PRZEDSPRZEDAŻE

W miniony weekend wydawnictwo Portal Games zorganizowało konwent online, w trakcie którego poznaliśmy kolejne przedsprzedaże, a co za tym idzie… Już wkrótce nowe tytuły trafią na wasze stoły! Wśród gier znajduje się Detektyw: Sezon 1, który Popbookownik objął swoimi popkulturowymi skrzydłami jako patronat! Poniżej notka prasowa:

Ruszyła przedsprzedaż gry Detektyw: Sezon Pierwszy
Jednym z największych wydarzeń weekendu było ogłoszenie przedsprzedaży Detektywa: Sezonu Pierwszego. To zupełnie samodzielna gra w świecie Detektywa: Kryminalnej Gry Planszowej składająca się z trzech osobnych spraw. Ten kooperacyjny tytuł dla jednego do pięciu osób, przeniesie was do brytyjskiej posiadłości, zmusi do szukania zabójcy speca od daktyloskopii i wciągnie w morderstwo w gangsterskim półświatku. Wprowadziliśmy zmiany na stronie Antaresu, dodaliśmy do tego lekki styl i powstała nam świeża i wciągająca gra dla wszystkich miłośników Detektywa.

Dziennik Projektanta
To coś specjalnego! Jesteś ciekawy jak powstawały sprawy do Sezonu Pierwszego? Tylko za pośrednictwem naszego sklepu Portal Games możesz dostać egzemplarz Dziennika Projektanta, w którym autor gry, Ignacy Trzewiczek ujawnia sekrety zza kulis powstawania Sezonu Pierwszego. Gdzie oryginalnie prowadziły wątki? Który bohater wymagał „podrasowania” życiorysu, by stał się interesującą ofiarą morderstwa? Kto pomógł Ignacemu wprowadzić do gry nowy lekki styl narracji? Dowiesz się wszystkiego o powstawaniu kryminalnych zagadek od podstaw, ale nie czytaj książki przed ich rozwiązaniem. To aż 88 stron spojlerów w twardej oprawie!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Przedsprzedaż Hord Barbarzyńców!
W sobotę podczas PortalConu ruszyła także przedsprzedaż dodatku do Królestw Północy – Hordy Barbarzyńców. Pozwoli ci on wcielić się w przywódców dwóch klanów należących do nowej frakcji – Barbarzyńców! To drugi po Sztandarach Rzymu samodzielny dodatek do Królestw Północy autorstwa Joanny Kijanki. Wprowadza nowe żetony i rodzaje kart, dzięki czemu rozgrywka staje się jeszcze bardziej regrywalna. Sprawdź, jak nieokrzesani są Barbarzyńcy!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Cooper Island w przedsprzedaży
Kolejny tytuł w przedsprzedaży! Od dzisiaj kupować można polską edycję Cooper Island, która wyszła nakładem Portal Games od razu z trybem dla jednego gracza. To gra strategiczna, do pięciu graczy, w której rywalizować będziecie o jak najlepsze zasiedlenie swojego półwyspu na tytułowej Wyspie Coopera, zdobywając przy tym punkty steru. Każdy z graczy dysponuje robotnikami, których rozmieszcza na akcjach w centralnej części wyspy. Ciekawą mechaniką jest rozmieszczanie płytek terenu na swoim półwyspie w taki sposób, by tworzyć kolejne poziomy danego terenu, dające wtedy cenniejsze surowce. Punkty steru zdobywa się na kilka sposobów, ale najciekawszym z nich jest okrążanie planszy swoimi żaglowcami i zbieranie w ten sposób żetonów dzienników pokładowych. Ale uwaga: mijając porty trzeba też będzie płacić za postój w nich.

W przedsprzedaży przez nasz sklep dodajemy gratisowe karty do Podwodnych Miast, sprawdź!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

Pandemic Legacy 0, czyli jak to wszystko się zaczęło? Tym razem jako naukowcy będziecie działać pod przykrywką i wcielicie się w tajnych agentów. Przeniesiecie się do czasów Zimnej Wojny i na polecenie amerykańskich służb CIA wyruszycie na misję, w trakcie której zbadacie istnienie niebezpiecznego patogenu pochodzącego z ZSRR. Aby zagrać w tytuł, nie musicie znać jego poprzednich odsłon, tj. Sezonu 1 oraz Sezonu 2. Choć zapewne weteranom tego tytułu będzie łatwiej rozpocząć rozgrywkę ze względu na znajomość mechaniki Pandemica. Agenci, pora wyruszyć na misję!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.06.-17.06.2020

WSPIERAJKI

Mamy przyjemność poinformować o wielkim sukcesie kampanii prowadzonej na wspieram.to dotyczącej książkowej gry fabularnej dla jednej osoby zatytułowanej Tkacze burz. Do jej końca pozostało jeszcze 26 dni a już zebrano kwotę stanowiącą 1560% wartości zamierzonej, a więc 124 835 zł.  Oczywiście założone 8 000 zł to początek drogi. Wraz ze wzrostem zebranych funduszy odblokowywane są kolejne funkcje i dodatki. Przed nami zostały tylko dwa czerwone pola. Stawką jest nowa muzyka do walki (135 000 zł) i pudełko na potwory (150 000 zł). To obiecująca gra, która wzbudziła wielkie zainteresowanie i zyskała mnóstwo wspierających ją osób. Jeśli zdecydujecie się wziąć w niej udział waszym przewodnikiem będzie najemnik, żołnierz niezależnej kompanii krasnoludzkiej o imieniu Thymin. Z zamiarem uratowania przyjaciela wraz z nim wyruszycie w pełną niebezpieczeństw podróż. Tkacze burz to książka paragrafowa, więc to gracze decydują o przebiegu jej fabuły. Składa się ona z ponad dwustu paragrafów, odsyłających wędrowca  jeden do drugiego, z możliwością samodzielnego wyboru. W zależności na co się zdecydujecie, tak potoczy się wasza wspólna historia. Przy dokonywaniu wyborów trzeba wykazać się mądrością i logicznym myśleniem, by zakończenie podróży okazało się pomyślne. Zasady owej gry są bardzo proste. Najpierw trzeba stworzyć postać i rozdzielić punkty pomiędzy Mądrość i Zręczność. Potem należy przeczytać Wstęp. Tam dowiecie się wszystkiego, co zrobić, by kontynuować tę fascynującą wyprawę. W czasie jej trwania spotkacie rywali, z którymi musicie stoczyć walki na dołączonych do gry planszach. Owe walki charakteryzują się dynamizmem i umożliwiają wam stosowanie różnych manewrów mających doprowadzić do waszego zwycięstwa. Tkacze burz zostaną wydane w twardej i pięknej oprawie. W skład zestawu wchodzą: karty postaci i mapy, plansze walki, arkusze przeciwników, tekturowe pionki przedstawiające Thymina i innych bohaterów. Zestaw: Wyprawa, w którym znajdują się: Księga Przygody, karty postaci i mapy, potwory do wycięcia oraz wszystkie odblokowane cele dodatkowe mogą być wasze już po wpłacie na konto kampanii kwoty 79 zł. Macie ochotę wyruszyć w tę niezwykłą podróż? Jeśli tak, zachęcamy do wsparcia projektu klikając w ten link, a oglądając poniższy filmik przyjrzycie się mu bliżej.


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk, Sylwia Smolińska

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu