TOP: Retellingi baśni

-

Alternatywne wersje historii często przyciągają uwagę, bo biorąc na tapet ciekawą opowieść można jeszcze bardziej rozwinąć jej skrzydła. Taki zamysł mieli autorzy poniżej wymienionych tytułów.
Piękna i Bestia
TOP: Retellingi baśniZaczytana i Bestia, Ashley Poston

Ashley Poston uwielbia wykorzystywać w swojej serii Starfield znane z innych utworów historie. Napisała powieść, w której pojawia się współczesny Kopciuszek w wersji geekowej, później zaserwowała swoim czytelnikom opowieść inspirowaną Księciem i żebrakiem Marka Twaina, a teraz przyszedł czas na Piękną i Bestię. Choć wiele osób twierdzi, że nawiązań do tej francuskiej baśni jest niewiele, to nie do końca prawda. Owszem, występuje ich mniej niż w przypadku pierwszego i drugiego tomu cyklu Starfield, ale pojawiają się i są łatwe do wyłowienia.

Zaczytana i Bestia to jedna z najlepszych pozycji tego roku. Czyta się ją szybko, do tego bawi, relaksuje i chwyta za serca. I jest puchatość! Mnóstwo puchatości! Jeśli więc szukacie dobrej książki, która was wciągnie, a jej bohaterowie zostali starannie wykreowani, nie wahajcie się, sięgnijcie po utwór Poston. A najlepiej wszystkie! (Monika)

TOP: Retellingi baśniA Curse So Dark and Lonely – Brigid Kemmerer

Autorka zadebiutowała na naszym rynku pozycją Listy do utraconej, w której połączyła zagubioną i skrzywdzoną dziewczynę z buntowniczym nastolatkiem. Tym razem stworzyła nową wersję jednej z moich ulubionych baśni Piękna i Bestia. Kiedy tylko widzę słowo retelling, to od razu świecą mi się oczy, ponieważ uwielbiam znane historie w nowym wydaniu. Jeśli lubicie tytuły od Marissy Mayer, spójrzcie na A Curse Do Dark and Lonely.

Cała historia jest dość mocno inspirowana pierwowzorem. Wiedźma rzuciła klątwę na księcia Rhena. Wydawało mu się, że ze zdjęciem jej nie będzie problemu. Przecież co za problem rozkochać w sobie dziewczynę? Niestety całkowite zniszczenie sobie życia i odstraszenie wszystkich mu w tym nie pomaga. Ostatnia nadzieja ucieka, a on utkwił w czasie, póki nie pojawia się Harper – twarda dziewczyna, która nie zna ojca, brat jej nie docenia, a matka jest umierająca. Codziennie zmaga się z problemami, a jednym z nich jest próba uratowania nieznajomego. I od tego wszystko się zaczyna, tylko czy wiara w powodzenie nie jest zbyt mała? Zamysł wydaje się ciekawy. Mam nadzieję, że dobry styl pisarki udźwignie legendę bajek i zaserwuje coś ciekawego, a nie tylko odgrzewany kotlet. (Kasia Gnacikowska)

Baśnie z tysiąca i jednej nocy/Księga tysiąca i jednej nocy:
TOP: Retellingi baśniPotęga magii, Liz Braswell

Jeżeli jesteście miłośnikami wszelkiej maści retellingów, na pewno musicie sięgnąć po serię Mroczna baśń. Niestety nie każdy tom cyklu jest wart przeczytania. Opłaca się jednak zaznajomić z Potęgą magii – to najlepsza część zbioru, a jej bohaterem jest Aladyn, niesforny złodziejaszek o złotym sercu.

Jeśli nie znacie baśni, na pewno widzieliście bajkę Disneya albo chociaż o niej słyszeliście. Powieść Braswell jest właśnie wariacją na jej temat. Co by się stało, gdyby Aladyn nie zdobył zaczarowanej lampy? Cóż, sprawy przybrałyby bardzo zły obrót, o czym wspomina w swojej pozycji Liz. To dobrze napisana i emocjonująca opowieść, która pokazuje inne oblicze Agrabahu i jego mieszkańców. Warto przeczytać! (Monika)

basnieBaśnie, Bill Willingham

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby życie Królewny Śnieżki w normalnym świecie? Kim byłby Zły wilk z Czerwonego kapturka w naszym świecie? Wyobraźcie sobie, że postaci z bajek muszą uciec ze swojego baśniowego świata i rozpocząć „normalne” życie wśród nas, ukrywając swoją tożsamość. Jak będą wyglądały ich relacje? Czy mogą zapanować nad swoimi instynktami? Czy wstrętna macocha pokocha Kopciuszka?

Willingham tworzy świat, w którym Śnieżka, to asystentka burmistrza, trzy świnki żyją na farmie w murowanym domu, a wilk… Tego może nie zdradzę, o tym przekonajcie się sami czytając tę 22 tomową serię. Świetne ilustracje, trzymająca w napięciu fabuła, masa zaskoczeń i puszczonych oczek do czytelników. (Michał)

Legendy polskie Allegro

Niemal każdy z nas choć w niewielkim procencie kojarzy legendę o Panu Twardowskim, Smoku Wawelskim, Bazyliszku czy Babie Jadze. Za dzieciaka słuchało się o nich naprawdę często zwłaszcza w szkole. Ale czy teraz do nich wracamy? Niekoniecznie. Tkwią w naszej świadomości, jednak zapewne nie są lekturą, po jaką sięgamy w wolnej chwili. Chociaż… sytuacja może zmienić się o 180 stopni po obejrzeniu Legend polskich, czyli filmów krótkometrażowych wypuszczonych na światło dzienne w 2015 i 2016 roku przez Allegro. W Internecie zrobiły furorę, o czym świadczy kilka milionów wyświetleń!

Ale po kolei, bo być może są tutaj osoby, które nie mają pojęcia o Legendach polskich. Czas nadrobić zaległości! W skrócie: jest to seria zrealizowana przez Tomasza Bagińskiego, Allegro i Platige Image, która przedstawia znane nam już legendy słowiańskie w nietypowy sposób, bo łączy je z nowoczesnością oraz scenerią sci-fi. Dużą rolę odgrywają w niej także elementy dźwiękowe oraz doskonała charakteryzacja bohaterów zasługująca na wielkie brawa. Warto dodać (dla zachęty), że występują w niej znane postaci polskiego kina, takie jak Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz czy Tomasz Włosok, których gra aktorska jest na naprawdę wysokim poziomie. Fanom YouTube wspomnę, że w historii o Twardowskim występuje Aleksandra Kasprzak.

Jednak tym razem słowa nie potrafią oddać tego, jak świetne są Legendy polskie, więc jedyne, co mi pozostaje, to zachęcić Was do ich obejrzenia. A później do sięgięcia po oryginały! (Wiola)

Wieloskórka
skoraSkóra z tysiąca bestii, Stephane Fert

Książę Lou zakochuje się w księżniczce, lecz ma problemy z odnalezieniem jej, dlatego też o pomoc prosi wróżkę, która wygląda jak zła czarownica i raczej nie ma dobrych zamiarów. Wraz z protagonistą poznajemy legendę jego obiektu westchnień oraz odkrywamy rzuconą na nią klątwę.

Od pierwszych stron czytelnik wpada w wir przygód, a fabuła zaskakuje. Dodatkowo, komiks cechuje się stonowaną abstrakcją, poczuciem humoru czy atmosferą.

Skóra z tysiąca bestii nabija się ze sztampowych sytuacji w baśniach, jednocześnie uwydatniając, że reguły często krzywdzą i należy je weryfikować. Ponadto znaleźć tam można sporo przesłania związanego z decydowaniem o własnym losie czy ciele, a także z narzucaniem „szczęścia”. Jest to zdecydowanie pozycja dla starszego odbiorcy, bo jest tam choćby przedstawienie zbliżenia. Bardzo mocną stroną dzieła są także rysunki, bo przypadną do gustu wielu osobom. (Artur Sobala)

Baśnie Braci Grimm
Grimm

Detektyw Nick Burkhardt odkrywa, że jego rodzina ma swoją mroczną tajemnicę, a on po śmierci swej ciotki musi stawić czoło przeznaczeniu zajmując jej miejsce. Pochodzi bowiem z rodu Grimmów – łowców wesenów – mitycznych bestii skrywających się wśród ludzi. Jedynie inni weseni i Grimmowie widzą ich prawdziwą twarz. Nick nie tylko odziedziczył tą nieco kłopotliwą umiejętność, ale też starego wana swojej cioci pełnego broni, odpowiedniej do walki z konkretnymi potworami oraz księgę, będąca leksykonem wesenów.

Serial z lat 2011-2017 to nie tyle retelling konkretnej baśni, co całej twórczości braci Grimm. Możemy zobaczyć zarówno retelling Czerwonego Kapturka (odcinek pierwszy) jak i Złotowłosej. Weseni mają zarówno cechy wyglądu jak i charakteru  swoich pierwowzorów z dobrze nam znanych baśni. Inspiracją dla twórców były również relacje między nimi. Bauerschwein, wyglądający jak świnioludzie boją się wilkoludzi zwanych Blutbaden. Twórcy w rewelacyjny sposób wykorzystali potencjał dzieł braci Grimm dostosowując je w oryginalny sposób do naszych czasów, tworząc ciekawą, mroczną i pełną magii historię. (Paulina K-P)

Baba Jaga
TOP: Retellingi baśniDom na kurzych łapach, Sophie Anderson

Mamy często straszą swoje pociechy staruszką o imieniu Baba Jaga. Według podań to czarownica, która miała w lesie dom na jednej nodze i porywała dzieci z okolicznych wiosek. Babą Jagą najczęściej straszą we wsiach i osadach, gdzie wciąż jest silna wiara w pogaństwo.

Sophie Anderson napisała lekką opowieść, inspirowaną Babą Jagą i domem na kurzych łapkach. W jej historii Baba Jaga to strażniczka zaświatów. Domek, w którym mieszka ma swoją duszę i charakter oraz jest opiekunem głównych bohaterek. Autorka opisała historię samotnej dziewczynki i jej babci, niezrozumianą, co wynika z ciemnoty ludzi. (Patrycja Sura)

Kopciuszek/Roszpunka/Jaś i magiczna fasola/Czerwony Kapturek
Tajemnice lasu

Nie od dziś wiadomo, że las skrywa wiele sekretów, a im bardziej jest on magiczny, tym tych tajemnic jest więcej. Przekona się o tym pewne małżeństwo, które chcąc zdjąć ciążący na nich urok wiedźmy wyruszy do kniei, by znaleźć w niej pewne przedmioty. Na kogo trafią, błąkając się pośród drzew i jakich wydarzeń staną się świadkami? To koniecznie musicie odkryć sami.

Możecie być jednak pewni, że reżyser Chicago oraz producent Wicked w swoim wspólnym dziele śmiało sięgnęli po motywy znane z takich baśni, jak Kopciuszek, Roszpunka, Czerwony Kapturek czy Jaś i magiczna fasola, odważnie stawiając postacie z tych opowieści na drodze głównych bohaterów Tajemnic lasu. Wątki inspirowane znanymi baśniami są, mniej lub bardziej, delikatnym puszczeniem oczka do fanów, a ich przeplatanie się i pewna swoboda sprawi, że nie raz i nie dwa spojrzymy na te historie z nowej perspektywy. (Martyna Halbiniak)

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu